Wszystko co powinniśmy wiedzieć o podróżowaniu w ciąży. Pasy w ciąży?

Kobieta za kierownicą to żadna nowość. Samochód to codzienny obowiązkowy przedmiot wielu zmotoryzowanych Pań. Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez możliwości prowadzenia pojazdu, nawet, gdy są w ciąży. To właśnie o kobietach w ciąży podróżujących samochodami jako kierowcy lub pasażerki będzie dzisiejszy artykuł.

Zgodnie z art.39 pkt.2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy 2) kobiety o widocznej ciąży. Pomimo, że przepisy zezwalają na jazdę bez pasów Paniom w stanie błogosławionym, powinny one jednak zapinać pasy. Pasy bezpieczeństwa, na pewno bardziej nam pomogą w razie wypadku, nagłego hamowania niż zaszkodzą. Oczywiście jak zawsze są odstępstwa od reguł. Jeżeli lekarz zaleci jazdę bez pasów to pasów nie należy zapinać, ale jeżeli nie ma żadnych przeciw wskazań to lepiej poświęcić chwilkę na ich zapięcie.

Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa będąc w ciąży?

Pas powinien być jak najbliżej ciała, oczywiście pod brzuchem (tak aby nie uciskał naszego przyszłego potomka). Po zapięciu pasa, możemy zmniejszyć luz, oczywiście robimy to z umiarem, aby nic nie uciskało. Na rynku są również dostępne specjalne adaptery do pasów, których używanie sprawia, że pasy bezpieczeństwa nie przyciskają brzucha oraz nie przesuwają się podczas jazdy.

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy dla kobiety w ciąży?

Fotel powinien być ustawiony tak, aby mieć łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych czynności podczas prowadzenia auta. Pamiętajmy, że brzuch nie powinien dotykać, a co dopiero ,,dociskać" kierownicy.

Kobieta w ciąży jako pasażer ?

Tutaj słowa ostrożności należy skierować do mężów, którzy mają żony w ciąży, aby zmienili swój styl jazdy z agresywnego, bardzo dynamicznego na spokojny, płynny. Kobiety w ciąży odczuwają każde szarpnięcie wiele razy bardziej niż przed ciążą. Każdy dołek jest powodem do powstawania nerwowego nastroju oraz co gorsza odczuwania bólu. Starajmy się jeździć wolniej, mniej ,,zaliczajmy" dziur, słuchajmy "podpowiedzi" płci pięknej. Dłuższą podróż powinniśmy  jak najlepiej rozplanować. Nie zapomnijmy dodać do naszej podróży ,,przystanków". Regularny odpoczynek pozwoli się wszystkim odstresować, dotlenić organizm, a dzięki temu unikniemy skurczy i opuchniętych nóg. Dokumentacja medyczna, karta ciąży, numer kontaktowy do lekarza powinniśmy mieć zawsze przy sobie.

Które miejsce jest najbardziej odpowiednie dla kobiety w ciąży?

Na pewno to, które nie jest zaopatrzone w poduszki powietrzne. Poduszki powietrzne mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego jeżeli kobieta już siedzi na przednim fotelu, postarajmy się je wyłączyć, dezaktywować.

Panowie do roboty! Dbajmy o nasze damy, róbmy wszystko by było im lepiej, wygodniej oraz przede wszystkim bezpieczniej.