No jedź ! Bardziej zielone już nie będzie !

Chyba najbardziej wkurzający problem dla zniecierpliwionych, spóźnionych kierowców.
Czemu tak długo trwa to czerwone ? Uff wreszcie zielone, no jedź już pacanie! Ruszaj! Gazu!

Pojazdy uprzywilejowane

Czyli trochę o „ustąp pierwszeństwa karetce, policji, straży pożarnej”. Dlaczego chcę poruszyć ten temat ? Ano dlatego że czasami zdarza mi się spotkać kierowców którzy na widok np. karetki jadącej na sygnale stoją bez żadnej reakcji, stają się osłupiali jak oślepione sowy, traktując karetkę jak intruza, niekulturalnego kierowcę, który chce się przed nich wepchnąć gdy tymczasem to „oni” sami wychodzą na nieumiejących się zachować kierowców. Wiele razy byłem świadkiem jak na krzyżówce ruszały auta wprost przed karetką, ale czy na zielonym zawsze można jechać …

Parkowanie czyli trochę o tzw. „świętych krowach” za kierownicą

Ileż to razy jeżdżąc po mieście, centrum handlowym czy na osiedlu ciężko nam znaleźć miejsce na swoje cztery kółka. Całą winę obalamy wtedy na kierowców którzy obok słowa „kultura” nigdy nie przejechali.
Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Jeżdżąc po mieście długo nie trzeba szukać kierowcy który bez uprawnień zaparkował swoje auto w miejscu dla osób niepełnosprawnych, jakim trzeba być człowiekiem o ile jeszcze można takie zachowanie nazwać „ludzkim” by tak postępować. Czy na  prawdę niektórzy kierowcy chcieliby być na ich miejscu? Koniecznie musimy stać przy drzwiach (bo z reguły te miejsca są właśnie tak usytuowane , nasze lenistwo nie pozwala nam znaleźć innego miejsca?

Jazda na skróty czyli ścinanie zakrętów

Czyli post o osobach które uwielbiają ścinać zakręty. Taki "krajacz" tak tnie zakręty że my czasami możemy się po prostu nie zmieścić. 
Niestety moda na tego typu zachowanie w naszym kraju jest dość popularna oraz co ciekawe najczęściej to zjawisko występuje na drogach gdzie ruch jest jak najmniejszy, być może dlatego że taki „Krajacz” myśli że na jak i za zakrętem będzie sam, że nic nie zakłóci mu „krojenia zakrętu”, no bo łatwiej przecież „ściąć zakręt” niż po prostu zwolnić. 
Pamiętajmy że w zakręt można wejść z każdą prędkością ale już z nie każdą prędkością się z niego wychodzi…AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Okazyjnie zapiąłem, przypadkowo przeżyłem

Dawniej jak zapinanie pasów bezpieczeństwa było nieobowiązkowe gdyż nie wszystkie auta je posiadały to każdy kto je tylko miał zapinał je, aby pokazać że jego auto je ma. Dziś jak według przepisów każde auto musi posiadać pasy bezpieczeństwa jest wiele osób które je nie zapinają bo im się nie chce albo jest niewygodnie prowadzić z zapiętymi pasami.

Pieszy … wróg czy przyjaciel ?

Według prawa ma pierwszeństwo na pasach, a według życia ... różnie to bywa niestety.

Kolejny problem życia codziennego zarówno dla kierowców jak i dla samych pieszych.  Jedziemy samochodem w deszczowy, śnieży dzień albo co ja piszę po prostu jedziemy autem choćby w piękną pogodę i jak zauważymy pieszego przy pasach to zatrzymajmy się, ustąpmy mu o ile to jest możliwe. My w aucie spokojnie możemy sobie poczekać natomiast piesi, czasem z siatkami w rękach , dla nich już tak łatwo nie jest. Inna sprawa jeżeli zerkając w tylne lusterko nikt za nami nie jedzie to szybciej będzie jeżeli się nie zatrzymamy przed przejściem. Uwagę tutaj trzeba skierować też do samych pieszych, aby w sytuacji, kiedy jedzie jedno auto nie "pakowali się" pod koła, bo zamiast szybciej przejść to suma sumarum zejdzie im to dłużej. Na krytykę zasługują również piesi którzy specjalnie dają jednego "kroka" , pakują się prosto pod samochód, który akurat jest na wysokości pasów bo "mają pierwszeństwo" albo najgorszy typ sytuacji kiedy to pieszy przeważnie w chuście na głowie, słuchawkach czy kapturze wchodzi na pasy nie rozglądając się na boki nic a nic sądząc, że każdy musi się dla niego zatrzymać. Należy pamiętać że wiele osób które "miało pierwszeństwo", leży na cmentarzach.

Korki, korki i jeszcze raz korki
Jazda na suwak” od tego należałoby zacząć pisać ten post. Wiele kierowców już zapomniało, nie wie albo co najgorsza wie i ma to „gdzieś” co oznacza taka jazda. W ostatnim czasie dość głośno o tego typu rozładowywaniu korków czy to w prasie czy w innych mediach. Jednak wciąż wiele kierowców nie zwraca w korku na nic oprócz własnego auta, a na boki to już najlepiej nie patrzeć bo się jeszcze kogoś zobaczy i głupio będzie nie wpuścić.

Nowe filmy w kategorii „Myśl Przed”

„Myśl Przed” to kategoria w której znajdą się filmy promujące bezpieczną jazdę kierowców.
W Internecie jest cała masa filmów która pasowałaby do tej kategorii, ja jednak postaram się aby dodawane filmy były najlepsze, takie które najlepiej sprawdzą się w oddziaływaniu na nasza wyobraźnię zanim będzie za późno…
Jeżeli posiadacie, macie linki do filmów które warto tutaj umieścić śmiało piszcie na adres mailowy bądź w komentarzach…

Chcę być agresywny … włączam „halogeny”


Często spotykam się z problemem jazdy na przednich światłach przeciwmgłowych  tzw. halogenach podczas dobrych warunków atmosferycznych gdzie używanie halogenów jest zbyteczne, ba wręcz niewskazane. Nie mam na myśli tutaj osób które jeżdżą na światłach „dziennych” czy oszczędnych ledowych.

Zasady idealnego (czyt. kulturalnego) Kierowcy

Postanowiłem wymyślić cechy jakie powinien posiadać każdy kierowca, aby dawać wzór innym na drogach.
Post numer 1 czyli „Krótki Wstęp”

Strefa Kulturalnej Jazdy” to Blog który będzie poświęcony przede wszystkim Kulturze Jazdy na polskich drogach.

Postaram się tutaj opisać wiele zagadnień dotyczących wyżej wymienionej kwestii tak aby stronka była przydatna zarówno dla doświadczonych kierowców, dla tych którzy jeżdżą niewiele, ale może przede wszystkim dla tych którzy dopiero rozpoczynają albo  zaczną przygodę z prowadzeniem pojazdów.