Zajmuj odpowiedni pas, nie utrudniaj

Kulturalny kierowca to taki kierowca, który swoim zachowaniem na drodze pokazuje, że nie myśli wyłącznie o sobie. Blokowanie skrętu w prawo. Ciężko by było opisać o co tak na prawdę chodzi, więc postanowiłem zrobić krótką animację która wszystko wyjaśni.


Czy na zielonej strzałce kierunkowej można zawracać ?

Rysunek obok przedstawia kierunkową strzałkę w lewo, co oznacza bezkolizyjny skręt w lewo. Traktujemy ją jako nakaz jazdy w lewo. Na takiej strzałce nie wolno zawracać. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki manewr, musimy się liczyć z tym, że taryfikator przewiduje za to mandat, nasz portfel uszczupla się o 250 zł oraz dodatkowo otrzymujemy bonus w postaci 5 pkt karnych. Czytając bloga na pewno zauważyliście, że nie chcę przepisywać tutaj całego kodeksu drogowego, czy też innych przepisów, ale omawiać tylko te zagadnienia, przepisy, które najczęściej są świadomie czy też nieświadomie nieprzestrzegane przez niektórych kierowców na drogach. Jak ta kierunkowa strzałka ma się do kultury? Wielu pewnie pomyśli no tak, przecież nic by się nikomu nie stało, ale co z przepisami ?

Strefa Jazdy o Strefie Kulturalnej Jazdy, czyli kolejny sukces ...

Strefa Kulturalnej Jazdy odniosła kolejny sukces. Blog został opisany w czerwcowym wydaniu dwumiesięcznika Strefa Jazdy. Ciesze się bardzo z tego powodu i mam nadzieje, że przekaz, który jest zawarty w tematyce bloga dotrze dzięki temu do większego grona kierowców.   

Problemy z tablicami

Dzisiejszy post jest o problemach z tablicami rejestracyjnymi. Miejsce w moim aucie na tablicę jest za małe, czy mogę wygiąć tablicę? Zgubiłem tablicę albo mi ją ukradli, co powinienem zrobić ? Uszkodzona tablica, czy mogę z taką jeździć ? Odpowiedzi na te pytania w dalszej części posta.

Miejsce w moim aucie na tablicę jest za małe, czy mogę wygiąć tablicę?

Pisząc to pytanie mam na myśli auta, które zostały sprowadzone z USA. Polskie tablice rejestracyjne są większych rozmiarów i często ciężko je zamontować. Na pewno nie możemy tablic ucinać, przycinać. Jedyne co w takim wypadku można zrobić to najlepiej lekko dogiąć tablicę, która dopasuje się do zderzaka, ale jednocześnie pamiętajmy że cała tablica musi być widoczna. Wygięcie nie może wpływać niekorzystnie na możliwość odczytania tablicy. Podsumowując można wyginać, ale musi być to tak zrobione aby dało się odczytać numery.

Niebezpieczny, podręczny .... bagaż

Na pewno wielokrotnie przewozisz rzeczy w swoim aucie, które według Ciebie nie stwarzają żadnego niebezpieczeństwa. Może nawet nie zwracasz na to uwagi.... a powinieneś. Czy kiedykolwiek myślałeś o tym jakie szkody może wyrządzić torba z laptopem na tylnym siedzeniu podczas gwałtownego hamowania, wypadku ? Nieraz zwykła rzecz np. telefon może okazać się "zabójczą bronią". Podczas zderzenia przedmioty niezabezpieczone stają się nawet kilkunastokrotnie cięższe i z taką wagą uderzają. Bagażnik, schowek, to bezpieczne miejsce na Twoje przedmioty. Nie ma znaczenia czy jedziemy 10km czy 100km, pamiętaj aby wewnątrz auta nie leżało nic "luzem" co by mogło Ci zaszkodzić. Nawet zwykłych zakupów nie powinniśmy zostawiać na fotelu w aucie... przecież sama niezabezpieczona odpowiednio jedna 2 litrowa butelka z napojem może nam zaszkodzić. Zatem nie ryzykujmy nigdy, bo naprawdę nie warto!
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Okulary przeciwsłoneczne... naprawdę są przydatne, nie tylko do "szpanowania"

Przeważnie od kwietnia do września mamy najwięcej słonecznych dni. Zdarzają się też w innych miesiącach ciepłe dni, ale nie są one aż tak mocno nasłonecznione. Ale nie o pogodzie przecież będzie ten post, a o bezpiecznej jeździe podczas pięknej słonecznej, niebezpiecznej czasami pogody. Jedziemy sobie uliczką, jest piękny słoneczny dzień, nagle skręcamy w drugą uliczkę, ale niestety po skręcie okazuje się że jedziemy wprost pod słońce, które mocno nas oślepia. Jak temu zaradzić? Pierwsza myśl to osłony przeciwsłoneczne w aucie które na pewno pomogą. Jednak lepszym rozwiązaniem będzie jazda w okularach przeciwsłonecznych dzięki którym na żadnym zakręcie słońce już nas nie zaskoczy.

Wszystko o klimatyzacji w aucie

Dziś coraz więcej aut posiada klimatyzację. Wielu kierowców nie wyobraża sobie jazdy autem bez klimatyzacji, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Klimatyzacja w aucie nie tylko zwiększa nam komfort podróżowania, ale również poprawia bezpieczeństwo. Jednak jak z wieloma "wygodami", tak z klimatyzacją trzeba również uważać. Używajmy jej więc mądrze.

Pasażer... uważaj kogo zabierasz

Pasażer dla kierowcy może być pomocny, może wpływać pozytywnie na podróżowanie, ale również może okazać się problemem, utrapieniem z którym kierowca musi się zmierzyć. Pamiętajmy że to kierowca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pasażerów.

Dyskryminacja ze względu na tablice

"Nie, tych nie wpuszczam. Oooo stamtąd to same cwaniaki, niech stoją. Gdzie się pchasz, nie jesteś u siebie." - niekulturalne myśli niekulturalnych kierowców które nierzadko są powodem chamskiego zachowania "tutejszych". To właśnie miejscowi, tutejsi, traktują innych kierowców mniej przychylnie niejednokrotnie ze względu wyłącznie tablicy rejestracyjnej pojazdu innego kierowcy.

Tablice rejestracyjne w Polsce ... czyli trochę geografii

Wyróżniki tablic rejestracyjnych w Polsce:

Jeżeli ktoś dla Ciebie jest kulturalny, Ty też taki bądź…. dziękuj na drodze

Jedziemy sobie podporządkowaną. Jest korek, dość długi i trochę zeszło zanim nadeszła nasza kolej. Nagle ktoś z lewej nas wpuszcza, my wjeżdżamy … i właśnie w tym miejscu zaraz jak tylko obierzemy właściwy kierunek powinniśmy docenić to że ktoś nas wpuścił. Po prostu podziękujmy za to, a na pewno humor tej osoby która nas wpuściła poprawi się i zmobilizuje ją na tyle że następnym razem też kogoś wpuści, dalej będzie kulturalnym kierowcą. Brałeś .... leki? nie jedź!

W dzisiejszych czasach są już chyba na prawie każdą dolegliwość, na ból głowy, zęba, na przeziębienie, na gorączkę, na depresję...leki


Czy na pewno zawsze pomagają? Czy mogą zaszkodzić kierowcy ?


Redukować czyli oszczędnie hamować

Zjeżdżamy z górki, droga jest kręta a my zamiast trzymać nogę na hamulcu przez kilometr a może i dłużej ścierając przy tym klocki i tarcze ( które jak wiemy trochę kosztują i to od naszej jazdy zależy jak często musimy je zmieniać) to wbijamy sobie niższy bieg np. "czwóreczkę" a nasze auto samo zwalnia delikatnie hamując za pomocą skrzyni biegów. Jeśli natomiast nadal jest ciut za szybko od czasu do czasu delikatnie wystarczy przycisnąć nasz hamulec.

Jak jeździć na rondzie ? Czy przed wjazdem na rondo należy włączać kierunkowskazy ?

Rondo to typ skrzyżowań które powstają coraz częściej na naszych drogach. Zadaniem ronda jest usprawnić płynność ruchu na danym odcinku. To najbezpieczniejszy typ krzyżówki ale czasem tylko w teorii gdyż są kierowcy którzy mają problemy z ich pokonaniem. Ciekawostką jest że nie znajdziemy w kodeksie drogowym (czyt. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym) definicji ronda.


Jazda na suwak ... ale o co chodzi ?

O tym już było na blogu jakiś czas temu ale dziś swój wolny czas poświęciłem na stworzenie animacji która ma za zadanie przybliżyć kierowcom metodę jazdy na suwak która jak wiemy nie jest popularna w naszym kraju.

Zielona strzałka się zapaliła więc gazu.... ale

No właśnie i dzisiaj o tym "ale". Zielona strzałka pozwala nam na jazdę w prawo mimo że również pali się czerwone światło, ale po uprzednim zatrzymaniu się i upewnieniu czy jadąc, skręcając w prawo nie zajedziemy drogi pojazdom na drodze poprzecznej lub np. pieszym na pasach którzy również mają w tym momencie zielone światło.

Zgłoś niepotrzebny znak

Już od jakiegoś czasu GDDKiA uruchomiło na swojej stronie formularz kontaktowy gdzie możemy zgłaszać swoje uwagi odnośnie niepotrzebnych znaków drogowych. Zatem jeżeli wiesz o miejscu gdzie znaki zamiast pomagać kierowcom to im szkodzą, rozpraszają, jest ich po prostu za dużo, możesz to zgłosić klikając tutaj.


Chcą mnie skontrolować, czy na pewno mogą ?

Kto i kiedy może nas kontrolować na drodze ?

Otóż kontrolować nas może nie tylko Policja ale także Inspekcja Transportu Drogowego, Służba Celna, Straż Graniczna oraz co ciekawe również Straż Leśna. Oczywiście też kontrola ruchu drogowego w gminach lub miastach które utworzyły straż gminną (miejską) może być wykonywana przez strażników miejskich (gminnych).

Zwolnij a nawet zatrzymaj się ! ... przed przejazdem kolejowym

Przejazd kolejowy to dla większości kierowców miejsce bardzo niebezpieczne, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Dla na szczęście mniejszości kierowców to po prostu dwie szyny wmontowane w jezdnię którymi zbytnio nie należy się przejmować. W naszym kraju jest kilka, właściwie to 4 rodzaje przejazdów kolejowych. Pierwszy typ, zabezpieczony rogatkami przejazdowymi, obsługiwanymi przez pracownika kolei oraz sygnalizację świetlną i dźwiękową.

Czy można wyprzedzać z prawej strony ?

Gdzie i kiedy można wyprzedzać prawą stroną jezdni ? Kiedy wyprzedzanie prawą stroną jezdni jest dozwolone a kiedy nie ? Trudne pytania dla wielu kierowców. W tym poście postaram się znaleźć na nie odpowiedzi.

Uwaga na dzicz ...

Zbliża się weekend a my planujemy miejsce na odpoczynek. Niektórzy z nas obierają sobie za cel teren pod miastem, zalew, las czy inne miejsce z dala od miejskiego hałasu. Ale nie o celu podróży będzie ten post a o tym jak dotrzeć do tego celu.... oby jak najbezpieczniej.