Kia Sportage 2,0 CRDi 184 KM 4WD z 2013 roku, czyli nocny test...

Nocny test odbył się całkowicie przypadkowo. Otrzymałem telefon po południu, czy jestem zainteresowany przetestowaniem Kia Sportage.... długo nie trzeba było mnie namawiać, albo inaczej napiszę... wcale:) Niestety kluczyki miałem otrzymać za godzinę, a oddać następnego dnia rano. Pomyślałem... test nocą?

Opony zimowe: obowiązkowo czy dobrowolnie? Fakty związane z uwarunkowaniami prawnymi w Europie.

Temperatura spada, a przed nami perspektywa śniegu i lodu na drogach. Nie będziemy już długo musieli czekać na ciężkie warunki drogowe. Wielu z nas cieszy się jednak na myśl o śniegu, a przede wszystkim o sportach zimowych, ośnieżonych zboczach gór i choince.
Zmiana pogody oznacza również zmianę opon na zimowe. W Polsce obowiązek wymiany opon na zimowe nie jest uregulowany ustawowo.

Jak wybrać dobre (czyt. dopasowane do własnych potrzeb) ubezpieczenie AC?

Niedługo kończy mi się ubezpieczenie AC, czyli Auto Casco. Postaram się dziś choć trochę opisać na temat zakupu AC. Zacznę od tego, że odwrotnie niż przy ubezpieczeniu OC, warunki AC są ustalane indywidualnie dla każdego kierowcy. Najważniejszą sprawą przy wyborze AC jest dobranie jak najszerszego zakresu polisy w jak najniższej cenie.
Zacznijmy od podstaw, co to jest ubezpieczenie Auto Casco? Najzwięźlej to ujmując jest to taki typ ubezpieczenia naszego pojazdu, który chroni nasze auto od przeróżnych szkód, które powstały z naszej winy lub też winny jest sprawca, którego nie udało się znaleźć. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, jeżeli jednak jesteśmy przezorni lub sądzimy, że co jakiś czas prześladuje nas ,,pech” związany z naszym autem, warto się za(u)bezpieczyć. Spotkanie pierwszego stopnia z drzewem, budynkiem, znakiem drogowym, porysowanie auta kluczem od mieszkania przez sąsiada, który nas nie lubi, ale również uszkodzenie przez latającą gałąź w czasie podróży w burzy. Zakres polisy AC różni się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie może zawierać wszystkie opcje, ale może posiadać również jedną opcję. Wyniki konkursu... zobacz najlepsze hasła

Nareszcie nadeszła ulubiona chwila wszystkich zwycięzców. Muszę stwierdzić, że haseł przesłaliście naprawdę sporo. Trudno też było wybrać te najlepsze. Miały być 3 nagrody, 1 kubek oraz 2 podkładki, ale poszperałem, popytałem i nagród będzie sześć, 3 kubki, 3 podkładki.
Poniżej lista zwycięzców, którym gratuluję. Zaraz powysyłam do was maile z potwierdzeniem adresu. Im szybciej odpiszecie, tym szybciej otrzymacie nagrody. Wszyscy pozostali i cała reszta świata w komentarzach może pisać, które hasło wg Was pasuje najlepiej do bloga.
1 miejsce nagroda kubek Mateusz

 ...nie CHAMuj na drodze! 

2. miejsce nagroda podkładka Anna

 …nie podnoś ciśnienia kierowcom obok! 

3. miejsce nagroda podkładka Agnieszka 

Ostrożny za kierownicą - Radary Cię nie uchwycą . 
Ostrożny za kierownicą - I już się nie boję iść ulicą. 

4. miejsce nagroda kubek Krzysztof. 

Sprzedaj auto, rozdaj koła Gdy na wódkę ktoś zawoła 

5. miejsce nagroda kubek Kamila 

Kultura na drodze w jeździe Ci pomoże, 
czy to wieś czy to miasto zapamiętaj to hasło. 

6. miejsce nagroda podkładka Sylwia 

Pamiętaj, abyś na trasie Ty panował nad drogą,
 a nie chamstwo nad Tobą.


AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Po co naklejka ,,Dziecko w aucie"... rodzicielskie ego czy coś więcej?

Ostatnio zastanawiałem się nad sensem istnienia takich nalepek na aucie. Po co informować, że podróżuje z nami dziecko? Czy kierowca takiego auta jeździ wolniej, ostrożniej, bardziej przewidywalnie od tych bez nalepy? Szczególnie mnie to dziwi, kiedy auto z podobną nalepką mija mnie w mieście na oko mając grubo ponad setkę wioząc przy okazji dwójkę małych dzieci niezapiętych pasami. W takim razie może nalepka to informacja dla straży pożarnej, by delikatnie przecinała drzwi (w razie wypadku). 

Czas na nową modę... czyli kolejny duży suckes

http://www.youtube.com/watch?v=EkHIKF5ZZsY
Dziś rano sprawdzając skrzynkę mailową otrzymałem wiadomość, która jak się potem okazało niezmiernie mnie ucieszyła. Otrzymałem link do audycji Radia Kraków, gdzie wspomniano o moim blogu. Audycja nosi tytuł ,,Zapnij pasy", a prowadzi ją znany redaktor Marek Dworak, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, który jest również redaktorem programu ,,Jedź bezpiecznie" emitowanego przez TVP Kraków. Audycja została nagrana jakiś czas temu, niemniej jednak dowiedziałem się o tym dopiero dzisiaj. Bardzo się cieszę, że znalazła się kolejna osoba, która popiera, promuje bezpieczną i kulturalną jazdę. Mam nadzieję, że moda na bezpieczną i kulturalną jazdę nie zniknie, a wręcz przeciwnie, z dnia na dzień będzie stawała się popularniejsza. Aby przejść do nagrania wystarczy kliknąć tutaj lub w logo Radia Kraków.
 AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Test Skoda Fabia II 1.6 16v 2008 rok

Skoda Fabia, następca albo następczyni Felicji zdobyła serca wielu kierowców w segmencie B. Jako, że akurat miałem okazję postanowiłem się jej nieco lepiej przyjrzeć i zrozumieć co jest w niej takiego fajnego, że ludzie pędzą do salonów tej marki.

Seria wstrząsów od TACa...

Przeglądając ostatnio Youtube natrafiłem na kanał TACa, gdzie znalazłem wiele filmów promujących bezpieczeństwo na drodze, czyli dział ,,Myśl przed". Wybrałem i umieszczam najlepsze. Nie chcę się zbytnio tym razem rozpisywać. Chcę natomiast byście sami wyciągnęli wnioski i zadali sobie pytanie ,,czy warto?". 

10 mniej ratuje życie, czyli kolejny film wędruje do działu myśl przed...

Wydawać by się mogło że 10 km/h to nic. Nic jeżeli jedziemy autostradą i zamiast 130kmh mamy 140kmh, to jest wtedy nic. Ale jadąc ulicami miasta, gdzie w każdej chwili może nas coś zaskoczyć to te 10kmh będzie oznaczać żyć albo nie żyć. Poniżej świeży film kampanii pt. ,,10 mniej ratuje życie. Zwolnij."

Testy samochodowe, nowa kategoria. Na pierwszy ruszt rzucam Renault Scenic 2.0 16v Alize z 2003 roku.

Strefa Kulturalnej Jazdy to blog, który na początku miał być wyłącznie o kulturze na polskich drogach. Z biegiem czasu dodaję kolejne kategorie, bezpieczeństwo, porady, przepisy, humor. Od dziś będzie na blogu również dział ,,TESTY", który mam nadzieję sprawi, że blog stanie się w pełni motoryzacyjny.

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy, czyli gdzie najlepiej zapisać się na kurs prawa jazdy?

W tytule dzisiejszego posta znajduje się dość trudne pytanie, z którym zmagał się każdy obecny kierowca. Na co zwrócić uwagę wybierając dobrą szkołę nauki jazdy? Postaram się udzielić Wam kilka praktycznych wskazówek, które powinny ułatwić wybór. Zacznę od tego, że najważniejsze jest nasze podejście do kierowania pojazdem, a wybór choćby najlepszej szkoły nauki jazdy nigdy nam nie zagwarantuje pozytywnej oceny z egzaminu w WORDzie.