To ,,tylko” fotelik, czyli aktualne przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie

Czy aktualne przepisy dotyczące przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa na pewno są dobre? Naszła mnie taka refleksja by wszystkim w miarę jasno wszystko wytłumaczyć, bo ostatnio przy kawie na pewnej stacji była ostra debata na ten temat.

Nowe przepisy, które obowiązują od 15 maja ubiegłego roku wniosły niewielkie albo może i wielkie zmiany odnośnie używania fotelików wśród naszych dzieci. Do tej pory dziecko musiało siedzieć w foteliku do 12 lat lub 150cm wzrostu. Według nowych przepisów wystarczy, że dziecko będzie miało 150cm wzrostu i może jeździć bez fotelika – takie to logiczne, bo przecież każde dziecko rozwija się, rośnie w innym tempie. Lepiej jednak późno niż wcale. Jeżeli dziecko nie osiągnie 150cm wzrostu to ,,skazane” na fotelik jest do ukończenia 18roku życia, czyli do pełnoletniości. Nowelizacja ustawy prawo u ruchu drogowym zakłada również, że dziecko, które ma mniej niż 150cm wzrostu nie może być przewożone na przednim fotelu bez fotelika bezpieczeństwa. Jeżeli dziecko ma już 135cm wzrostu to można je przewozić na tylnym siedzeniu bez fotelika. Właśnie można – ale czy to dobrze? Większość pasów w samochodach jest tak skonstruowana, że gdy dziecko ma 135cm to pas będzie przechodził dokładnie na lub w okolicach szyi dziecka, przez co przy niewielkim nawet hamowaniu dziecko może być duszone przez pas, który przecież powinien pomagać zamiast szkodzić. Rodzice mam nadzieję, że swój rozum mają i nie będą patrzeć na przepisy, ale przede wszystkim na dobro swoich pociech.

Co jeżeli mam 3 dzieci i żadne nie ma 135 cm wzrostu, a na przednim fotelu pasażera brak zapięcia ISOFIX?

Wówczas dwójka naszych dzieci musi jechać w fotelikach w tylnym rzędzie foteli, a trzecie dziecko pod warunkiem, że ma skończone 3 latka może siedzieć w środku, ale oczywiście z zapiętymi pasami. Tutaj znów pojawia się problem pasów przy szyi dziecka – warto wtedy zainwestować w jakąś podstawkę pod pupę dziecka. Pamiętać należy także, że gdy nasze auto jest 6-9 osobowe (dwa tylne rzędy siedzeń) wtedy każde dziecko musi siedzieć w foteliku.

Taxi może więcej – dziwne, że tam dziecko nie musi mieć ani fotelika ani zapiętych pasów bezpieczeństwa – pozostaje to kwestią do debaty przy najbliższej kawie.

Jeżeli Twoje auto ma poduszkę dla pasażera na przednim fotelu, której nie da się wyłączyć to raz, że nie powinieneś/aś dziecka przewozić wtedy tyłem do kierunku jazdy ze względu na przepisy, a dwa ze względu na własną logikę, która powinna Ci podpowiadać, że wystrzelenie poduszki w takim przypadku grozi poważnym urazem dla dziecka.

Suma sumarum to lepiej usadowić pociechę z tyłu, bo może się zdarzyć, że zapomnimy wyłączyć poduszkę. Jeżeli już jesteście tacy uparci na jazdę z dzieckiem z przodu to chociaż ten fotel postarajcie się odsunąć maksymalnie do tyłu tak, aby w razie wystrzału poduszki odległość do dziecka była jak największa. Teraz może trochę o mandatach. Za jazdę bez fotelika grozi 6pkt karnych i chyba raczej tylko 150zł w plecy. Sami widzicie, że mandat to nierzadko spora część kosztów fotelika.

Teraz ciekawostka dla nas Polaków - w całym 2015 roku w Norwegii nie zginęło w wypadku samochodowym żadne dziecko poniżej 10 roku życia - musimy iść, jeździć w tym kierunku. W Norwegii dziecko w foteliku to norma, a niestety w naszym kraju nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że to ,,coś" może uratować dziecku życie.