Wypadek samochodowy a odszkodowanie, czyli ta smutna część motoryzacji...

Wypadki samochodowe zdarzają się codziennie od drobnych stłuczek po poważne wypadki w których bierze udział wiele pojazdów i w wyniku których jest wielu poszkodowanych.

Jazda na pamięć, czyli kolejna negatywna cecha kierowców

Pokonywanie krótkiej, tej samej odległości, nawet codziennie z punktu A do punktu B i z powrotem np. droga do pracy sprawia, że kierowcy popadają w rutynę. Niestety taka monotonia nie wróży niczego dobrego na drodze. Kierowca pewny swojej trasy, którą przecież pokonuje dość często nie zwraca uwagi na znaki, czuje się bezpieczny, gdyż zna tą trasę przecież jak własną kieszeń. Jednak jak się okazuje, może to doprowadzić do wypadku. „10 lat jeżdżę i zawsze tak samo”. Problem pojawia się wtedy, gdy nagle droga, która od zawsze miała pierwszeństwo od dzisiaj już go nie ma.

Wyjazd z drogi jednokierunkowej ... jak się ustawić, aby nie utrudniać ?

Wyjazd z drogi jednokierunkowej niejednemu kierowcy stwarza duży problem. Prawidłowo wykonany wyjazd jest nie tyle oznaką kultury co po prostu wykazaniem się znajomością przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak się prawidłowo ustawić ? Jeżeli zamierzamy skręcić w lewo, zbliżamy się do lewej krawędzi jezdni, jeżeli w prawo to ustawiamy się przy prawej krawędzi. Skręt w lewo z prawej krawędzi.... i egzamin oblany, a jeżeli już masz prawo jazdy to powinieneś poczytać ustawę, aby dowiedzieć się dlaczego kierowcy, którzy jadą za Tobą, trąbią na Ciebie.

Lato to pora roku kiedy często nasze auto nazywamy "piekarnikiem" ... nie bez powodu

Wszyscy znamy to uczucie, kiedy otwieramy nasze auto na parkingu w słoneczne południe... żar, że nie da się wytrzymać. W taki właśnie upalny dzień, temperatura wewnątrz naszego auta może dochodzić nawet do ponad 80°C. 

Nie obijam drzwi, czyli szanuje nie tylko swoje auto ...

Wjeżdżamy na teren galerii handlowej, mniejszego sklepu osiedlowego, albo po prostu na parking przed blokiem. Jeździmy, jeździmy, szukamy idealnego dla siebie miejsca parkingowego. Jest, nagle je dostrzegliśmy, koniec poszukiwań, znaleźliśmy, jedno miejsce, pomiędzy dwoma samochodami, trochę może ciasne ale się zmieścimy. Parkujemy, poprawiamy się, gasimy silnik. Otwieramy drzwi i słyszymy zgrzyt ... sąsiednie auto i nasze "załatwione". Jedna wielka rysa na drzwiach i to z naszej winy. Nie ważne czy był wiatr, czy go nie było. Oba auta po takiej akcji tracą na wartości. Przecież można zapobiegać takim sytuacjom. Wystarczy, że podczas wysiadania, nie będziemy otwierali maksymalnie drzwi, a jak już zaczniemy wychodzić to zawsze trzymajmy drzwi ręką. Nie parkujmy też zbyt blisko innego auta. Pasażer i owszem, może wsiąść / wysiąść wcześniej lub później, ale my jako kierowcy, zawsze musimy mieć nieco więcej miejsca. 
Podsumowując ... Nie obijaj drzwi! Myśl nie tylko o swoim, ale także o cudzym mieniu.AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Skuter ... potrzebne prawo jazdy ? jaki jest minimalny wiek aby je zdobyć ?

Świetnie sprawdza się w zatłoczonym mieście, pojedziemy nim dalej i szybciej niż rowerem, jednoślad, który nazywa się ... skuter. Skuter to pojazd, który niewiele kosztuje i również niewiele pali. 

Motorower to według Ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Czy apteczka jest obowiązkowa ?

Mimo że w Polsce apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa to jest to rzecz, która może nam się przydać. Obowiązkowo apteczka musi znajdować się w samochodach, które służą do przewożenia ludzi w celach zarobkowych, taxi, autobus. Udzielenie pierwszej pomocy jest natomiast obowiązkowe w naszym kraju. Zatem warto mieć apteczkę w naszym aucie, czy to dla bezpieczeństwa innych bądź własnego. 

Co to jest martwy punkt w lusterku ? Jak można go wyeliminować ?

" Martwy punkt " to ta część obszaru wokół naszego auta, której nie możemy dostrzec patrząc w lusterka, gdy siedzimy jako kierowca w aucie. Przyczyną powstania martwego punktu jest po prostu błędne ustawienie lusterek.

Wymuszanie pierwszeństwa

Pierwszeństwo przejazdu to na tyle istotna sprawa, że warto o niej wspomnieć na blogu. Dlaczego warto? Wiele wypadków na naszych drogach jest spowodowana właśnie wymuszaniem pierwszeństwa. Nie chodzi mi tutaj o to, że ktoś nie zna dobrze wszystkich znaków, nie zna hierarchii znaków, ale o to, że mimo iż wiemy, że to nie my mamy pierwszeństwo na danej krzyżówce, tylko auto, które się zbliża czy to z prawej czy z lewej strony, wjeżdżamy właśnie wprost przed to auto. Nie jesteśmy pewni czy auto, które zbliża się w naszym kierunku porusza się szybko czy wolno ? 

Nie ufaj jej bezgranicznie ... nawigacja

Bardzo pomocne urządzenie podczas jazdy, zwłaszcza na nieznanej trasie, w obcym mieście, prowadzi nas jak „mama dziecko za rękę” …nawigacja. Nawigacja to jednak tylko urządzenie, którym możemy się jedynie wspierać podczas jazdy. To wirtualna mapa, która niestety może się mylić.

Nowe logo, nowy top strony

Parę dni temu zleciłem wykonanie logo profesjonalnej firmie, gdyż to, które było (wykonane przeze mnie, amatora) nie przyciągało zbytnio uwagi. 

Postanowiłem również zrobić kilka zdjęć na tym weekendzie i przerobić nagłówek strony. Mam nadzieje, że Strefa Kulturalnej Jazdy stała się milsza dla oka.


Piszcie co sądzicie o nowym logo oraz nagłówku ... jak wam się podoba? Czy lepsze, ładniejsze od poprzedniego ? 
Czekam na sugestie i uwagi ......


AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Fotelik samochodowy … w trosce o nasze dzieci

Wszyscy kochamy swoje małe pociechy. Od ich najmłodszych lat przekazujemy im wartości, które powinny w ich życiu być najważniejsze. Zawiązane sznurowadła, które są podstawą do bezpiecznego chodzenia, tak odpowiednio dobrany fotelik powinien być czymś normalnym, podczas podróżowania z maluchami. Zapewniając bezpieczeństwo naszym dzieciom pokazujemy im jak je kochamy, jak o nie się troszczymy. Są najważniejszymi osobami w naszym życiu, zatem postarajmy się im zapewnić bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka? Na co zwracać uwagę przy zakupie fotelika ? Czy w ogóle to się opłaca? Czy fotelik samochodowy dla dziecka jest obowiązkowy ? Na wszystkie te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.

Przeproś, czyli przyznawaj się do błędu ...

Jedziemy jak co dzień do pracy, jest piękny dzień, strasznie gorąco,  jezdnia jednokierunkowa,  dwa pasy ruchu w jedną stronę, a my oczywiście na prawym pasie. Za chwilę będziemy musieli zmienić pas na lewy, gdyż nasz cel jest po lewej stronie i na krzyżówce musimy skręcić w lewo.  Włączamy odpowiedni kierunkowskaz,  upewniamy się czy mamy wolne w lusterku,  zmieniamy pas. Jednak zaraz po wykonaniu manewru, słyszymy głośny klakson, ktoś na nas trąbi, ktoś kto jedzie właśnie za nami. Okazało się, że ktoś jednak jechał na lewym pasie,  jechał i był akurat w naszym ,,martwym punkcie", czego nie sprawdziliśmy. Zajechaliśmy komuś drogę. Przyznajmy się zatem do błędu, przeprośmy. O tym jak przepraszać było już na blogu w gestach kierowców. Jeśli przeprosimy, kierowca z tylu powinien zrozumieć, że niestety popełniliśmy błąd, a to że się przyznajemy powinno pomóc ostudzić emocje. Pamiętajmy także, że przepraszanie nie jest zezwoleniem do błędnej jazdy. Przepraszając nie zastąpimy właściwego zachowania na drodze.


AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

Hierarchia ważności na drodze... policjant, sygnalizacja, znaki drogowe ? co ważniejsze ?


Kolejność obowiązywania znaków i sygnałów świetlnych nie jest przez wszystkich kierowców dobrze znana. Temat chcę poruszyć, gdyż hierarchia ma istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.


Hierarchia ważności na drodze:
1. Najważniejsze są sygnały i polecenia dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli,
2.  Sygnały świetlne,
3.  Znaki drogowe,
4.  Normy zawarte w przepisach kodeksu drogowego, np. reguła prawej reki.