Kamera samochodowa to niezwykle użyteczny gadżet każdego kierowcy. Lepiej mieć swoją ,,czarną skrzynkę" i oby się nigdy nie przydała niż jej nie mieć a żeby choć raz była potrzebna. Wideorejestrator zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od pozostałych kierowców. Warto więc zadbać aby był jak najlepszej jakości. Vantrue to marka kamer samochodowych premium, gdzie jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

8 listopada 2017

Jakie paliwo wlać do samochodu? Benzynę czy ropę? Jak sprawdzić jakie paliwo lubi nasz silnik?

Pytanie wydaje się błahe jeżeli mamy jedno auto, kupiliśmy je w salonie i pamiętamy co zamówiliśmy u doradcy. Co jeżeli np. jesteśmy pracownikiem firmy, która posiada dużą flotę samochodów z różnymi rodzajami silników.

Zacznę trochę z humorem....

Problem: Kupiłam samochód od Mirka Handlarza i nie wiem jakie paliwo wlać. Po czym poznać czy to dizel czy benzyniak? Pomocy. Rezerwa mi już pika, opary się kończą, a ja nie wiem co wlać.

Przykładowe, błędne rozwiązania i niemądre odpowiedzi znafców motoryzacji:

a) Przyświeć zapalniczką przy wlewie i zobacz sama! 

b) Jeśli jest to niebieski lub zielony samochód to lejemy ropę. Jak jest biały to gaz. Do reszty wlewamy benzynę. Nie zapomnij o wymianie powietrza w kołach na zimowe lub letnie.

c) Możesz nalać wody. Potem w serwisie udzielą Ci wyczerpujących informacji.

d) Ostatnia mondra rada. Jak fura robi brum brum to benzyniak. Ropniak robi kle kle. Ostatni ciężki przypadek to ten kiedy fura robi brum i kle jednocześnie co oznacza, że trzeba zalać gaz pod kurek.

... a tak na poważnie...

Pierwsze i najłatwiejsze co możemy zrobić to sprawdzić naklejkę pod wlewem paliwa. Zazwyczaj producenci umieszczają tam informację o tym czy zatankować benzynę z oznaczeniem przekreślonych literek Pb czy serce naszego auto to jednostka diesla i lać należy tylko ropę ON. Naklejka pod wlewem paliwa może ulec zniszczeniu albo może jej tam po prostu nie być.

Jeżeli interesujemy się nieco motoryzacją to wystarczy popatrzeć na oznaczenia, które znajdują się na samochodzie. Idąc tym tropem, gdy np. na klapie bagażnika w nowym Renault jest oznaczenie TCe to lejemy benzynę. Widząc dCi od razu bierzemy węża z napisem ON. Każda marka ma swoje oznaczenia, ale motomaniacy jest przeważnie znają.

Można też podnieść pokrywę silnika czyli popularną ,,maskę" i sprawdzić czy nie ma tam gdzieś napisu Diesel.

Kolejny sposób to rzucenie okiem na obrotomierz. Jeżeli jest wyskalowany więcej niż do 6 tysięcy obrotów to duża szansa na to, że jedziemy benzyniakiem. Nie jest to jednak regułą bo na przykład Fordy, zarówno diesle jak i benzyniaki mają te same zegary.

Wlew benzyniaka różni się nieco od wlewu auta z silnikiem diesla. Otóż końcówka węża pochodzącego z dystrybutora ON ma grubszą rurkę nalewka od tego z przekreślonym Pb. Teoretycznie nie wlejemy ropy do benzyniaka, ale odwrotnie już tak. Zaznaczam, że tylko teoretycznie gdyż nie każdy tankuje do pełna albo też nie każdy wkłada głęboko końcówkę by wlać odpowiednie paliwo.
Najpewniejszy sposób to sprawdzenie dowodu rejestracyjnego. Nie znajdziemy tam jednak napisu benzyna czy też ropa. Skupić musimy się na polu P.3 czyli dane silnika, rodzaj paliwa.

Znajdziemy tam oznaczenie które odpowiada konkretnemu rodzajowi paliwa: 

P - benzyna 
D - olej napędowy 
M - mieszanka (paliwo-olej) 
LPG - gaz płynny (propan-butan) 
CNG - gaz ziemny sprężony (metan) 
H - wodór 
LNG - gaz ziemny skroplony (metan) 
BD - biodiesel 
E85 - etanol 
EE- energia elektryczna 
999- inne

=== === === === === === === === === === === === 

Szukasz sprawdzonego rejestratora jazdy? 


Wejdź na www.KameraSamochodowa.com i wybieraj spośród najlepszych.


W sklepie www.KameraSamochodowa.com znajdziesz wideorejestratory jazdy topowych marek takich jak GarettNavitelMikaviBlackvueCar ForceViofo70mai.

Ponadto w ofercie znajdują się mierniki grubości lakieru Blue TechnologyNexPTG oraz alkomaty firmy Alco Force i Promiler.

115 komentarzy:

 1. Bardzo fajny poradnik jak wybrać odpowiednie paliwo do naszego auta nie każdy o tym wie a jednak da radę to sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy poradnik. Jak wiadomo nie wszyscy zdają sobie sprawę jakie paliwo mają w aucie :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykykuł który warto przeczytać powoli i dokładnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super poradnik o przydatny bardzo. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy wpis, ale zastanawiałeś się kiedyś skąd w ogóle bierze się paliwo?

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy artykuł, warto to wiedzieć :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Patent z dowodem rejestracyjnym jest najbezpieczniejszy :) Dzięki za fajny wpis!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajny artykuł 😀
  Dla osoby która spontanicznie wraca czyimś autem -
  Tak jak w moim przypadku MEGA POMOCNY
  DZIĘKUJĘ

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny artykuł, jasny i przejrzysty. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy5/2/21 14:31

  Pomocny wpis. Dzięki. Przyznam, że początek mnie powalił i musiałam się uspokoić, bo przez łzy (ze śmiechu) nie dało się dalej czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Remarkable! Its truly remarkable piece of writing, I have got much clear
  idea about from this paragraph. 토토사이트

  OdpowiedzUsuń
 13. This is a topic wgich is close tto my heart...
  Cheers! Exactly where are your contact details though? This is mine 경마

  OdpowiedzUsuń
 14. Yes, that's right. This is the new blob, i like it too. But i have one more want to show you all: 바카라사이트

  OdpowiedzUsuń
 15. thanks for long article i enjoyed this post 온라인경마

  OdpowiedzUsuń
 16. zainteresował mnie ten blog !

  OdpowiedzUsuń

 17. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great! 호텔카지노

  OdpowiedzUsuń
 18. Excellent blog post, i hope keep more post for sharing. I found this post while searching for some related information its amazing post. Feel free to visit my website; 먹튀검증

  OdpowiedzUsuń
 19. This post is good enough to make somebody understand this amazing thing, and I’m sure everyone will appreciate this interesting things. Visit our website too. Feel free to visit my website; 바카라사이트

  OdpowiedzUsuń
 20. There’s definately a lot to know about this issue. I really like all the points you made. I feel very grateful that I read this. It is very helpful and very informative and I really learned a lot from it. Feel free to visit my website; 토토사이트

  OdpowiedzUsuń
 21. Hello to all, it’s genuinely a pleasant for me to pay a quick visit this website, it includes valuable Information. This is the great initiative taken as it makes all the researchers explore new ideas and share their perspective along with their colleagues Feel free to visit my website; 바카라사이트

  OdpowiedzUsuń
 22. I've been troubled for several days with this topic. 바카라사이트, But by chance looking at your post solved my problem! I will leave my blog, so when would you like to visit it?

  OdpowiedzUsuń
 23. Your writing is perfect and complete. However, I think it will be more wonderful if your post includes additional topics that I am thinking of. I have a lot of posts on my site similar to your topic. Would you like to visit once? keonha cai

  OdpowiedzUsuń
 24. Hi there, yeah this post is genuinely nice and I have learned a lot of things from it concerning blogging, thanks. Amiclubwear Swimsuits Coupon Codes

  OdpowiedzUsuń
 25. When did you start writing articles related to ? To write a post by reinterpreting the 메이저사이트추천 I used to know is amazing. I want to talk more closely about , can you give me a message?

  OdpowiedzUsuń
 26. I think your website has a lot of useful knowledge. I'm so thankful for this website.
  I hope that you continue to share a lot of knowledge.
  This is my website.
  머니상

  OdpowiedzUsuń
 27. It's a very good content.
  I'm so happy that I learned these good things.
  Please come to my website and give me a lot of advice.
  It's my website address.

  온라인홀덤

  OdpowiedzUsuń
 28. I think your website has a lot of useful knowledge. I'm so thankful for this website.
  I hope that you continue to share a lot of knowledge.
  This is my website.
  넷마블머니상

  OdpowiedzUsuń
 29. When did it start? The day I started surfing the Internet to read articles related to . I've been fond of seeing various sites related to 안전놀이터 around the world for over 10 years. Among them, I saw your site writing articles related to and I am very satisfied.

  OdpowiedzUsuń
 30. This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I love seeing blog that understand the value. Im glad to have found this post as its such an interesting one! I am always on the lookout for quality posts and articles so i suppose im lucky to have found this! I hope you will be adding more in the future. 토토사이트추천

  OdpowiedzUsuń
 31. It's a really interesting topic and it has helped me a lot. In fact, I also run a website with similar content to your posting. Please visit once 바카라검증사이트

  OdpowiedzUsuń
 32. Hello, I'm happy to see some great articles on your site. Would you like to come to my site later? My site also has posts, comments and communities similar to yours. Please visit and take a look 메이저놀이터

  OdpowiedzUsuń
 33. Anonimowy4/5/22 08:33

  betflix When you try to play until you feel more proficient คาสิโนAuto

  OdpowiedzUsuń
 34. What a nice post! I'm so happy to read this. 토토사이트추천 What you wrote was very helpful to me. Thank you. Actually, I run a site similar to you. If you have time, could you visit my site? Please leave your comments after reading what I wrote. If you do so, I will actively reflect your opinion. I think it will be a great help to run my site. Have a good day.

  OdpowiedzUsuń
 35. Buying a business does not have to be a complicated endeavor when the proper process and methodology is followed. In this article, we outline eleven specific steps that should be adhered to when buying a business and bank financing is planned to be utilized. 메이저토토사이트추천

  OdpowiedzUsuń
 36. Hello, I am one of the most impressed people in your article. 안전놀이터추천 I'm very curious about how you write such a good article. Are you an expert on this subject? I think so. Thank you again for allowing me to read these posts, and have a nice day today. Thank you.

  OdpowiedzUsuń
 37. Ciekawie opisany temat

  OdpowiedzUsuń
 38. I'm so happy to finally find a post with what I want. 안전놀이터순위 You have inspired me a lot. If you are satisfied, please visit my website and leave your feedback.

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo wartościowy blog

  OdpowiedzUsuń
 40. Dużo przydatnych treści można u Ciebie znaleźć

  OdpowiedzUsuń
 41. This article is very informative and useful. Thank you for writing and sharing this. รายการทีวี

  OdpowiedzUsuń
 42. Anonimowy21/7/22 06:11

  I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I'll try and check back more frequently. How frequently you update your website? pgslot

  OdpowiedzUsuń
 43. Anonimowy22/7/22 15:00

  The most money-making online gambling game of the era Games that can be played on all platforms superslot

  OdpowiedzUsuń
 44. Anonimowy23/7/22 07:21

  Spins Played by admin You can choose to use it according to your needs. free unlimited บาคาร่า

  OdpowiedzUsuń
 45. with the fastest automatic payout system Which game do you want to play? straight web is easy to break It has all to choose from. ambbet

  OdpowiedzUsuń
 46. Especially if the web There are free credits. a lot of walking will be accepted from a greater number บาคาร่า ออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 47. online slot games A website PG SLOT that collects pros that everyone can apply for with our website, many low-cost promotions with the PG168.LI website. Apply today and receive a special promotion.

  OdpowiedzUsuń
 48. It is another online slot game that should be able to make the most money from playing slots games. As far as I've ever played ambbet

  OdpowiedzUsuń
 49. Anonimowy28/7/22 15:34

  Exciting online earning site We would like to be a part of the success of all gamblers. บาคาร่า ออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 50. Anonimowy29/7/22 14:12

  The volume of the website does not go through middlemen, satisfaction, easy to play, fast money. ambbet

  OdpowiedzUsuń
 51. has designed graphics to have a sharp and realistic picture system Along with the sound system that will keep you excited all the time of every bet. like entering ambbet

  OdpowiedzUsuń
 52. Currently, our slot games have many winning lines, starting from 1 line or more, giving you more chances to get more lines. high chance of winning amb

  OdpowiedzUsuń
 53. Three Monkeys starts off lightly with an easy-to-play game. The game has colorful and cute graphics, suitable for young girls who want to learn to play slots games. สล็อต

  OdpowiedzUsuń
 54. Playing online gambling games nowadays I must say that it is very easy to play. All you need is a communication device. that can play the internet pgslot

  OdpowiedzUsuń
 55. Lutein
  It is considered a source of nutrients that are very beneficial to the eyes, which helps prevent eye disease. บาคา

  OdpowiedzUsuń
 56. and is of great value The first choice that no matter what gambler is interested in. pgslot

  OdpowiedzUsuń
 57. Anonimowy9/9/22 07:22

  Sign up today Get 100% instant free credit bonus Deposit 100 get 150 Ask for more information at superslot

  OdpowiedzUsuń
 58. Anonimowy9/9/22 11:17

  don't miss the opportunity in playing slots The more you top up, play more often. The more benefits, the more profitable opportunities. pgslot เว็บตรง

  OdpowiedzUsuń
 59. Free credit is another important technique for playing online slots games. But that you can win at online slots games. pgslot

  OdpowiedzUsuń
 60. Because I have the purity of body, mind and speech,
  I have adhered to Because I have the purity of body, mind and speech,
  I have adhered to slotxo

  OdpowiedzUsuń
 61. system Easy to make money for the new generation of playerssystem Easy to make money for the new generation of players pgslot เว็บตรง

  OdpowiedzUsuń
 62. Anonimowy16/9/22 07:11

  No deposit, no sharing, guaranteed to make profits that are worthwhile. Absolutely spectacular สล็อต

  OdpowiedzUsuń
 63. 985pgslot online slots site that will keep you entertained and enjoy playing slots Because you can play anywhere, anytime, just with a mobile phone. pgslot เว็บตรง

  OdpowiedzUsuń
 64. Anonimowy21/9/22 15:25

  Great blog. Thanks for sharing. fencing saint petersburg fl

  OdpowiedzUsuń
 65. Anonimowy22/9/22 18:55

  Thanks for the information. Keep up the good work.
  stamped concrete fort worth

  OdpowiedzUsuń
 66. Anonimowy23/9/22 15:54

  Thanks for the information. Looking or more. kansas basement and foundation repair

  OdpowiedzUsuń
 67. Anonimowy24/9/22 11:17

  Thank you for the information. Looking for more. concrete companies colorado springs

  OdpowiedzUsuń
 68. Anonimowy25/9/22 13:18

  Pretty great blog. Keep up the good work. fence installation baltimore

  OdpowiedzUsuń
 69. Online slots promotions and fish shooting games, both brands pgslot, great promotions, free credit, hot promotion superslot

  OdpowiedzUsuń
 70. Anonimowy29/9/22 11:07

  When you shoot dead fish, you get real money. The larger the fish The higher the return. pgslot

  OdpowiedzUsuń
 71. Anonimowy29/9/22 15:53

  I'd need to converse with you here. Which isn't something I must do! I love perusing an article that might get individuals to feel. Additionally, gratitude for permitting me to remark! https://www.fxstat.com/en/user/profile/diviusonmi-488140/blog/37214104-How-To-Explain-Klein-Attorney-To-Your-Grandparents

  OdpowiedzUsuń
 72. 985Pgslot Looking for a good website? and suitable as a new website that provides services to play slots online especially Today we will introduce the website. ambbet

  OdpowiedzUsuń
 73. Anonimowy1/10/22 13:47

  as many times as ever
  Helping to play the game with the most comfortable, fun.welcome amb

  OdpowiedzUsuń
 74. Anonimowy1/10/22 16:29

  Pretty amazing website content. concrete repair raleigh nc

  OdpowiedzUsuń
 75. Anonimowy3/10/22 13:21

  Easy to play, very good at breaking. Recommend everyone to try playing now. will come to the story pgslot

  OdpowiedzUsuń
 76. Zdecydowanie warto szukać ciekawej oferty paliwowej. Niestety, ceny bardzo rosną i to widać.

  OdpowiedzUsuń
 77. whether it's football articles, today's football schedule. Live schedule, score table, live football program Fixtures, the latest football amb

  OdpowiedzUsuń
 78. Anonimowy8/10/22 16:56

  Great and interesting blog. fencing in milwaukee

  OdpowiedzUsuń
 79. Anonimowy9/10/22 10:15

  By allowing us to continue to roll up money for at least 1-3 games without panicking if they don't win. pgslot

  OdpowiedzUsuń
 80. Check the engine type on the build sheet for your car. It will state if your engine is fuelled by gasoline or diesel.

  Are you looking for a quality Stamped Concrete Sealer

  OdpowiedzUsuń
 81. I must say that your quality stuff is really unique and informative.

  You may also like to visit Stamped Concrete Tri-Cities

  OdpowiedzUsuń
 82. You can choose a table. Hundreds of online slots games with modernity and variety. pgslot เว็บตรง

  OdpowiedzUsuń
 83. the swaying, swaying, swaying view. Prepare an anticipated map. In case there is a goal pgslot

  OdpowiedzUsuń
 84. The benefit of gaming is not a mere claim. But there are research support as well. slotxo

  OdpowiedzUsuń
 85. can make a great turnover. Of course, if you are thinking of playing online games. because it will take time to play at a certain level, so ตารางคะแนน

  OdpowiedzUsuń
 86. Toothaches? No problem! Consult with our professional and skilled dentists here in Twin Falls. We have an array of emergency dental services for any of your concerns.

  You can also visit our friends at Idaho Falls Dentist | Roseville Dentist

  OdpowiedzUsuń
 87. The latest web slots Open to new experiences, unique opportunities Win cash prizes from slots games. pgslot เว็บตรง

  OdpowiedzUsuń
 88. I see the greatest contents on your blog and I extremely love reading them.

  You can always check out Spokane AC Repair

  OdpowiedzUsuń
 89. I see the greatest contents on your blog and I extremely love reading them.

  See lot of info about Artificial Grass Raleigh.

  OdpowiedzUsuń
 90. AMB web slots for the new generation play through website You don't need to download to play. support system สล็อต

  OdpowiedzUsuń
 91. Anonimowy1/11/22 08:32

  Like all features and things that are inside the game. Only in this system there are restrictions on deposits and withdrawals. when playing, the player will pgslot

  OdpowiedzUsuń
 92. Anonimowy2/11/22 13:10

  The relatively stable access system on our website is designed to provide travelers with easy access to. สล็อต

  OdpowiedzUsuń
 93. Your customers all the time, never stop with a team of experts who are ready to give advice about playing online slots games. ดูบอลออนไลน์

  OdpowiedzUsuń
 94. And today we will take you to see the main reasons why so many people come to play on our website. pgslot

  OdpowiedzUsuń
 95. 𝘱𝘦𝘳𝘴𝘰𝘯𝘢𝘭𝘪𝘻𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯 𝘣𝘢𝘴𝘦𝘥- 𝘵𝘩𝘢𝘵𝘴 𝘲𝘶𝘪𝘵𝘦 𝘢 𝘤𝘰𝘮𝘱𝘭𝘪𝘮𝘦𝘯𝘵 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘴𝘰𝘮𝘦𝘰𝘯𝘦 𝘸𝘩𝘰𝘴 𝘢𝘴 𝘖𝘊𝘋 𝘳𝘪𝘥𝘥𝘦𝘯 𝘢𝘴 𝘐! AMBKING

  OdpowiedzUsuń
 96. Rewelacyjny jest ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 97. Anonimowy4/12/22 19:11

  ments are important, as well as insightful. Your healthcare professional may be able to in สล็อตออนไลน์

  OdpowiedzUsuń

 98. Lucky Neko slot game or Maneki Neko is a 6 reel, 5 row slot with multiplier symbols. Wilds-on-the-way and Cat increase the win multiplier on 1 or more Cat symbols. pgslot เว็บตรง

  OdpowiedzUsuń
 99. It was a piece of writing that I had so much to learn.
  My site also deals with many things about sports. Please visit us.
  토토사이트

  OdpowiedzUsuń
 100. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 101. Billions of orders are made a year for food, and particularly, pizza transports. Individuals are doubtlessly settled to purchase the utilization of a vehicle connection, yet the dependable interest comes from the unadulterated need of the help Mexican food nearby

  OdpowiedzUsuń
 102. To figure out this, envision that there is a degree of wisdom several spot in the level of one and ten. One tends to bound, stuck knowledge. Ten watches out for boundless understanding. To know more information about click here Cheap Weed

  OdpowiedzUsuń
 103. Hard cheeses like d'or, as well as white and red meat, would be delicious with the sauce.
  카지노사이트

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter

Kasyno z darmowymi spinami zawsze przyciągały nowych graczy, gracze otrzymują free spins za rejestrację lub jako ekskluzywny bonus od www.casino-online24.pl. Graj w kasyna bez weryfikacji online w www.bet-kasyno.info. Blog motoryzacyjny 2021 - kultura na drodze to priorytet.