10 maja 2013

Kultura w komunikacji miejskiej

Babci, dziadkowi, osobie niepełnosprawnej, ale też kobiecie w ciąży należy, trzeba ustępować w autobusie miejsca (siedzącego oczywiście).
Niestety to tylko krótka teoria kulturalnego zachowania wśród ludzi w jadącym autobusie. Wiele młodych osób będąc w takiej sytuacji odwraca głowę, lub co gorsza nawet po zwróceniu uwagi nie reaguje.
,,Osoby starsze i niepełnosprawne wsiadają i wysiadają przednimi drzwiami autobusu”, chyba najstarsze naklejki w autobusach, które mimo wielokrotnego przeczytania nie zapadają w pamięci pasażerów. Pamiętajcie, najpierw się wysiada a potem wsiada, więc po podjechaniu autobusu na przystanek nie czekajmy przed samymi drzwiami, zostawmy trochę miejsca dla „wysiadających”.


A teraz trochę o samych kierowcach tych autobusów. Często zdarza im się kombinować na drodze, mimo że nieraz zatrzymują się, kończą pracę dwa przystanki dalej. Z jednej strony nie ładnie z drugiej wiozą wielu pasażerów co zmniejsza korki. Z przystanku autobusy nie mają pierwszeństwa (my mamy umożliwić wyjazd autobusu z zatoczki jeżeli nie stworzy to niebezpiecznej sytuacji) ale niestety czasem mimo że nikt im nie umożliwił wyjazdu z zatoczki, wjeżdżają wprost pod pędzące auta które są na ich wysokości, wtedy następuje najwięcej wypadków z ich udziałem. Co do samej jazdy ( nie można nigdy mówić ogółem o wszystkich bo to by było nieładnie) ale nieraz zdarzyło mi się jechać w takim autobusie że gdyby nie to że młody jestem to ciężko byłoby mi się utrzymać na nogach w jednym miejscu, albo szarpią albo ostro hamują i wcale nie mam na myśli tego że ktoś im z przodu wjechał, hamują od tak ostro więc proszę co po niektórych, nieco łagodniej a będzie lepiej.
Wszyscy bądźmy bardziej wyrozumiali, uważni, kulturalni a będzie podróżowało, jeździło się znacznie przyjemniej.AM
Strefa Kulturalnej Jazdy


Publikowanie komentarza

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter