29 sierpnia 2013

Uwielbiam muzykę...

Muzyka ma większy lub mniejszy wpływ na styl jazdy kierowcy. Wcale nie chodzi mi o to, że ten gatunek, którego nie lubimy najbardziej, wkurza nas, dekoncentruje naszą uwagę za kierownicą. Wielu kierowców nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że nieświadomie dostosowuje styl, dynamikę jazdy do tempa piosenek, które w tym czasie ,,lecą" w naszych głośnikach. Niektóre piosenki działają usypiająco, a inne wręcz przeciwnie, prowokują, zmuszają do szybszej jazdy. Chodzi jednak o to, by właściwie je dobierać, tak aby umilały nam jazdę, by korki stawały się krótsze, a licznikowe kilometry mijały szybciej.

Jazda samochodem w słuchawkach na uszach ?

Przenośny odtwarzacz ze słuchawkami, czyli popularne mp3 posiada wiele osób. Nie ma nic złego w słuchaniu swoich ulubionych utworów w słuchawkach na głowie z mp3-trójki czy też odtwarzacza w telefonie. Gorzej jednak sprawa wygląda, gdy taki miłośnik muzyki prowadzi swoje auto mając słuchawki na uszach. Jest to bardzo niebezpieczne. Słuchawki często całkowicie odrywają słuchacza od dźwięków przychodzących z zewnątrz np. jadącej karetki na sygnale, czy trąbienia na takiego delikwenta. Oczywiście nie piszę tego posta mając na celu całkowite ograniczenie słuchania muzyki w aucie, ale po to by od teraz zwracać uwagę na muzykę. Jadąc autem należy pomyśleć o prawidłowym, bezpiecznym dla nas, odpowiednim dostosowaniu głośności w głośnikach. Odpowiednia głośność to oczywiście taka, która nie odciąga naszej uwagi od poprawnego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu.  

AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

5 komentarzy:

 1. Tak, problem pojawia się, kiedy ktoś jest melomanem (tak jak ja) i zwyczajnie nie może powstrzymać się, żeby czasem nie puścić głośno jednej ze swoich ulubionych piosenek. Ehh, ciężki życie kierowcy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy21/9/13 11:31

   Melomanem? Meloman nie słucha muzyki w samochodzie, na sprzęcie grającym jak boombox, na sprzęcie nie odtwarzający 40% dźwięków występujących w utworze.
   Żadnym melomanem nie jesteś, tylko przygłuchym od hałasu jesteś.

   Usuń
  2. Anonimowy24/9/13 22:19

   strzelam że nie słyszałeś nigdy , naprawdę dobrego audio w samochodzie

   Usuń
  3. Anonimowy29/9/13 20:53

   Zależy, co nazywasz dobrym. W samochodzie uzyskanie dobrej akustyki jest naprawdę bardzo trudne. Masz jednak rację, nie słyszałem jeszcze naprawdę dobrego audio w samochodzie - a słyszałem audio zarówno w maluchu, nissanie jak i mercedesie i bmw (zwykłe radyjka i systemy audio HK)

   Usuń
 2. Anonimowy31/8/13 13:27

  Nikt Ci nie zabrania, byle z umiarem :)

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter