Kamera samochodowa to niezwykle użyteczny gadżet każdego kierowcy. Lepiej mieć swoją ,,czarną skrzynkę" i oby się nigdy nie przydała niż jej nie mieć a żeby choć raz była potrzebna. Wideorejestrator zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od pozostałych kierowców. Warto więc zadbać aby był jak najlepszej jakości. Vantrue to marka kamer samochodowych premium, gdzie jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

19 października 2013

"Ładnie buczy", czyli trochę za głośno... ile decybeli (dB) może mieć wydech / tłumik?

Głośny wydech? Możesz zapłacić mandat? Tak, to prawda i niestety smutna wiadomość dla osób, które uwielbiają zamiast radioodtwarzacza słuchać przyjemnego buczenia wydechu. Jeżeli nasz wydech zbyt głośno będzie ryczał, może być to powodem nie tyle do mandatu co nawet odebrania dowodu rejestracyjnego. Jak to jest w rzeczywistości? Czepiają się, czy to tylko legendy? Sonometry czyli urządzenia do mierzenia natężenia dźwięku nie znajdują się we wszystkich radiowozach. W tych natomiast, w których jednak występują, a policjanci mają podejrzenie, że nasze auto za bardzo hałasuje, na pewno skorzystają z okazji by to potwierdzić.

Jako, że panująca moda na sportowe tłumiki nie słabnie mamy coraz częściej do czynienia ze złymi (czyt. zbyt głośnymi) tłumikami w autach. Przy zakupie tłumika warto zwrócić uwagę na to czy dany model jest produkowany z przeznaczeniem na tor czy też na ulicę i spełnia wszystkie normy odnośnie hałasu.

Co na to przepisy?
Normy jakie obecnie istnieją w Polsce w miarę szczegółowo określają dane techniczne tłumików jakie mogą być dopuszczone do użytku na ulicach. Wszystko zależy od rodzaju silnika w naszym samochodzie lub jednośladzie.
Maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:
- 93 dB w samochodach benzynowych
- 96 dB w samochodach diesel`a
- 94 dB w przypadku motocykla z silnikiem mniejszym niż 125cm3
- 96 dB w przypadku motocykla z silnikiem większym niż 125cm3.
Jak wykonywany jest pomiar? Zacznę od tego, że powinien być wykonany trzykrotnie. Po wykonaniu pomiarów, wyniki nie powinny się różnić o więcej jak 2dB. Sonometr powinien znajdować się na wysokości końcówki wylotu rury wydechowej przy czym najbliżej ok 20cm od rury wydechowej. Pojazd oczywiście nie może być zaparkowany gdziekolwiek. Powinien stać na twardym podłożu (beton, asfalt) a nie na twardej, ubitej ziemi. Dookoła badanego auta (kilku, ok 3 metrów) nie powinno być również żadnych ścian, które mogły by mieć wpływ na błędny pomiar. Pomiar musi odbyć się przy stałych, określonych dla danego pojazdu obrotach. Dla silników benzynowych jest to 3/4nN, natomiast silniki diesel`a muszą pracować na maksymalnych obrotach, oczywiście wyznaczonych przez ogranicznik.
Co na to taryfikator?
Za nieprzepisowy wydech grozi nam 300zł mandatu ( łamanie zakazu z art. 60 ust.2 pkt.2 z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który zabrania używać pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem). Jako, że tłumik można już kupić za mniejsze pieniądze niż mandat za zły tłumik to warto zwrócić uwagę na to czy nasz planowany zakup spełnia normy hałasu obowiązujące w naszym kraju.
Gdzie w tym wszystkim jest kultura?
Oczywiście jak zawsze chodzi o zdrowy rozsądek. Zdrowy rozsądek, który powinien podpowiadać nam, że godzina 3 rano to nie pora na budzenie sąsiadów z klatki obok by pochwalić się naszym ekstra tłumikiem. Wszystko jak zawsze zależne od miejsca i czasu, dlatego warto się wcześniej zastanowić czy ta chwila i miejsce jest odpowiednie na nasze popisy.


=== === === === === === === === === === === === 

Szukasz sprawdzonego rejestratora jazdy? 


Wejdź na www.KameraSamochodowa.com i wybieraj spośród najlepszych.


W sklepie www.KameraSamochodowa.com znajdziesz wideorejestratory jazdy topowych marek takich jak GarettNavitelMikaviBlackvueCar ForceViofo70mai.

Ponadto w ofercie znajdują się mierniki grubości lakieru Blue TechnologyNexPTG oraz alkomaty firmy Alco Force i Promiler.

31 komentarzy:

 1. Niestety tego zdrowego rozsądku brakuje wielu, zwłaszcza "świeżym" kierowcom nie tylko jednośladów. Jako mieszkaniec osiedla i osoba bezpośrednio związana "z branżą" czuje się dotknięty podwójnie, gdy małolat oszołom po 22 piłuje z rury na chodniku, kilka metrów od okien

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. http://motocykle-lodz.pl/topic/1070-pomiar-g%C5%82o%C5%9Bno%C5%9Bci-wydechu/

  OdpowiedzUsuń
 3. http://dydaktyka.polsl.pl/ptp-wt/instrukcje/halas_zew_pojazdow.pdf

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście moda na pseudo sportowe tłumiki jest już za nami, jednak czasem trafi się jeszcze taki osobnik na drodze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy8/7/17 02:22

  Jak mi koleżka znajomy siódma woda po kisielu zaczoł pierdzieć wydechom o 1:15 to z szedłem na duł w pidżamie i kapciuszkach i jebłem go w w pusty dekiel, a on do mnie że ja też piłuje, mówie oczywiście o 15-17 debilu a nie o 1:15 w nocy gdzie echo roznosi się po pieprzonym osiedlu jak grzmot startującej rakiety, przeprosił i odstawił moto do garażu jak na razie 3 lata i spokój żaden nie buczy nawet sąsiad boi się odpalać swojego TDI w nocy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy27/9/17 15:19

   dół *

   Usuń
  2. No to jestes rownie glupi jak twoj kolezka.

   Usuń
  3. Ściemniasz gościu, nawet normalnie pisać nie umiesz, a co dopiero kogoś w baniak strzelić

   Usuń
 6. Czy jest przepis który określa czas dla rutynowe kontroli dokumentów czy kierowcy .? Czy policjantowi jak nie uda się połączyć z centralą to może nas trzymać ile mu się chce ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba muszę zmierzyć. Z rana rozgrzewam motocykl przed wyjazdem do pracy. Motocykl to 900ccm, 150KM, wydech sportowy. Problem polega na tym, że jest to osiedle dowków jednorodzinnych w Niemczech. Wąskie uliczki, budownictwo z 60-tych lat. Już mijeden zwrócił uwagę. Nie piłuję, poprostu pracuje 2-3 minuty na 3k rpm. Jest to godzina 6.30

  OdpowiedzUsuń
 8. mam sąsiada debila , który swoim pseudo "czoperem" codziennie o 5 rano pod blokiem odpala złoma i skutecznie budzi wszystkich nie tylko w moim bloku , dzięki za artykuł , trzeba będzie zgłosić

  OdpowiedzUsuń
 9. Sweet post. I was impressed by your website. Your writing is impressive. I hope you can read my post and let me know what to modify. This is great content for your readers. Wonderful illustrated information. I thank you about that. No doubt it will be very useful for my future projects.
  violation of protective order virginia
  appealing a protective order in virginia

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy15/6/23 13:41

  Drodzy kierowcy, mi taki głośny motor być może bez tłumika zrujnował słuch, spowodował szumy uszne i nadwrażliwość na dźwięki. Proszę wyciszcie swoje samochody, motory, tak aby nie niszczył zdrowia innych

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow! This blog post exceeded my expectations with its incredible depth and clarity. The author's expertise on the subject is evident throughout the article, and I found myself captivated by their ability to simplify complex concepts. This is definitely a blog I'll be bookmarking and revisiting for future reference. Thank you for sharing such a remarkable piece!
  Nueva Jersey Violencia Doméstica Ley

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobry wpis, a wiele kontrowersyjnych komentarzy daje do myślenia, pozdro!

  OdpowiedzUsuń
 13. Technical noise reduction involves reducing the level of noise and adjusting the frequency to maintain a comfortable listening position. It also involves adjusting the frequency to avoid attracting unwanted sounds or other noises. Sound protection involves preventing noise and introducing extreme sound levels. The frequency is set to the appropriate frequency, and if necessary, regulation or change is proposed to reduce the frequency to an acceptable level.
  Divorcio en Nueva York Sin Culpa

  OdpowiedzUsuń
 14. Whoa! This blog post exceeded my expectations in terms of depth and clarity. The author's knowledge of the subject shines through the paper, and I was attracted by their ability to clarify complex concepts.Abogado Criminal del Condado Prince William

  OdpowiedzUsuń

 15. "Blog motoryzacyjny" (motoring blog in Polish) is a platform dedicated to automotive enthusiasts, providing insights into the latest trends, reviews of vehicles, and updates on the automotive industry. It covers topics ranging from car maintenance tips to discussions on new technologies and upcoming models. Such blogs often serve as a valuable resource for individuals passionate about all things related to motor vehicles.
  abogado de accidentes de semi camiones
  northern virginia personal injury attorney
  bufete de abogados de accidentes de motocicleta

  OdpowiedzUsuń
 16. Great post, It's very interested for reading got many point and know features and variety of types and features about camera. Dropping domestic violence charges in virginia

  OdpowiedzUsuń
 17. The calibration and maintenance records for breathalyzers or blood tests used to detect blood alcohol content (BAC) are also important parts in your defense. Your Fairfax Traffic Lawyer thoroughly evaluates these records, looking for any anomalies or gaps in protocol. Challenging the accuracy of BAC readings can be an effective defensive approach.Traffic Lawyer Fairfax VA

  OdpowiedzUsuń
 18. Great post, it's extremely interesting for reading, received many points of know characteristics and many different types and features of cameras. Employer of records

  OdpowiedzUsuń
 19. Sarah Lillian6/2/24 16:46

  Specialized sound decrease includes lessening the degree of commotion and changing the recurrence to keep a happy with listening position. It likewise includes changing the recurrence to try not to draw in undesirable sounds or different clamors. Sound assurance includes forestalling commotion and presenting outrageous sound levels. reckless driving virginia lawyer cost || bankruptcy chapter 7 attorneys near me|| fairfax divorce lawyer.

  OdpowiedzUsuń
 20. Albin Sieczkowski's "Blog Motoryzacyjny Strefa Kulturalnej Jazdy" is a unique blog that combines automotive insights with cultural exploration. It covers topics like car reviews and the societal impact of automotive trends, offering thoughtful commentary and a deep dive into the cultural significance of driving. This must-read for enthusiasts seeking more than just technical specifications.
  commercial contract disputes lawyer

  OdpowiedzUsuń
 21. "Strefa Kulturalnej Jazdy" (The Zone of Cultured Driving), Albin Sieczkowski's automotive blog, is a wonderful examination of the relationship between cars and culture. Sieczkowski skillfully combines wit and insight to transport readers through the world of cars while deftly incorporating cultural allusions. Every piece provides a different viewpoint, whether it is through talks on the cultural relevance of automobile design or assessments of vintage cars. "Strefa Kulturalnej Jazdy" is an essential read for anyone interested in vehicles or culture, as Sieczkowski's enthusiasm for both subjects comes through.
  contract dispute mediation

  OdpowiedzUsuń
 22. This post prompts us to reflect on the balance between liveliness and tranquility. Great insight!

  Looking for a chesapeake truck accident lawyer? Our skilled team specializes in truck accident cases, offering dedicated representation to ensure fair compensation for your injuries.

  OdpowiedzUsuń
 23. Adnie buczy, czyli trochę, is a Polish phrase expressing satisfaction with something working smoothly or pleasantly, often used colloquially to express a moderate degree of satisfaction.code of virginia emergency protective order

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter

Kasyno z darmowymi spinami zawsze przyciągały nowych graczy, gracze otrzymują free spins za rejestrację lub jako ekskluzywny bonus od www.casino-online24.pl. Graj w kasyna bez weryfikacji online w www.bet-kasyno.info. Blog motoryzacyjny 2021 - kultura na drodze to priorytet.