Kamera samochodowa to niezwykle użyteczny gadżet każdego kierowcy. Lepiej mieć swoją ,,czarną skrzynkę" i oby się nigdy nie przydała niż jej nie mieć a żeby choć raz była potrzebna. Wideorejestrator zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od pozostałych kierowców. Warto więc zadbać aby był jak najlepszej jakości. Vantrue to marka kamer samochodowych premium, gdzie jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

19 października 2013

"Ładnie buczy", czyli trochę za głośno... ile decybeli (dB) może mieć wydech / tłumik?

Głośny wydech? Możesz zapłacić mandat? Tak, to prawda i niestety smutna wiadomość dla osób, które uwielbiają zamiast radioodtwarzacza słuchać przyjemnego buczenia wydechu. Jeżeli nasz wydech zbyt głośno będzie ryczał, może być to powodem nie tyle do mandatu co nawet odebrania dowodu rejestracyjnego. Jak to jest w rzeczywistości? Czepiają się, czy to tylko legendy? Sonometry czyli urządzenia do mierzenia natężenia dźwięku nie znajdują się we wszystkich radiowozach. W tych natomiast, w których jednak występują, a policjanci mają podejrzenie, że nasze auto za bardzo hałasuje, na pewno skorzystają z okazji by to potwierdzić.

Jako, że panująca moda na sportowe tłumiki nie słabnie mamy coraz częściej do czynienia ze złymi (czyt. zbyt głośnymi) tłumikami w autach. Przy zakupie tłumika warto zwrócić uwagę na to czy dany model jest produkowany z przeznaczeniem na tor czy też na ulicę i spełnia wszystkie normy odnośnie hałasu.

Co na to przepisy?
Normy jakie obecnie istnieją w Polsce w miarę szczegółowo określają dane techniczne tłumików jakie mogą być dopuszczone do użytku na ulicach. Wszystko zależy od rodzaju silnika w naszym samochodzie lub jednośladzie.
Maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:
- 93 dB w samochodach benzynowych
- 96 dB w samochodach diesel`a
- 94 dB w przypadku motocykla z silnikiem mniejszym niż 125cm3
- 96 dB w przypadku motocykla z silnikiem większym niż 125cm3.
Jak wykonywany jest pomiar? Zacznę od tego, że powinien być wykonany trzykrotnie. Po wykonaniu pomiarów, wyniki nie powinny się różnić o więcej jak 2dB. Sonometr powinien znajdować się na wysokości końcówki wylotu rury wydechowej przy czym najbliżej ok 20cm od rury wydechowej. Pojazd oczywiście nie może być zaparkowany gdziekolwiek. Powinien stać na twardym podłożu (beton, asfalt) a nie na twardej, ubitej ziemi. Dookoła badanego auta (kilku, ok 3 metrów) nie powinno być również żadnych ścian, które mogły by mieć wpływ na błędny pomiar. Pomiar musi odbyć się przy stałych, określonych dla danego pojazdu obrotach. Dla silników benzynowych jest to 3/4nN, natomiast silniki diesel`a muszą pracować na maksymalnych obrotach, oczywiście wyznaczonych przez ogranicznik.
Co na to taryfikator?
Za nieprzepisowy wydech grozi nam 300zł mandatu ( łamanie zakazu z art. 60 ust.2 pkt.2 z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który zabrania używać pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem). Jako, że tłumik można już kupić za mniejsze pieniądze niż mandat za zły tłumik to warto zwrócić uwagę na to czy nasz planowany zakup spełnia normy hałasu obowiązujące w naszym kraju.
Gdzie w tym wszystkim jest kultura?
Oczywiście jak zawsze chodzi o zdrowy rozsądek. Zdrowy rozsądek, który powinien podpowiadać nam, że godzina 3 rano to nie pora na budzenie sąsiadów z klatki obok by pochwalić się naszym ekstra tłumikiem. Wszystko jak zawsze zależne od miejsca i czasu, dlatego warto się wcześniej zastanowić czy ta chwila i miejsce jest odpowiednie na nasze popisy.


=== === === === === === === === === === === === 

Szukasz sprawdzonego rejestratora jazdy? 


Wejdź na www.KameraSamochodowa.com i wybieraj spośród najlepszych.


W sklepie www.KameraSamochodowa.com znajdziesz wideorejestratory jazdy topowych marek takich jak GarettNavitelMikaviBlackvueCar ForceViofo70mai.

Ponadto w ofercie znajdują się mierniki grubości lakieru Blue TechnologyNexPTG oraz alkomaty firmy Alco Force i Promiler.

13 komentarzy:

 1. Niestety tego zdrowego rozsądku brakuje wielu, zwłaszcza "świeżym" kierowcom nie tylko jednośladów. Jako mieszkaniec osiedla i osoba bezpośrednio związana "z branżą" czuje się dotknięty podwójnie, gdy małolat oszołom po 22 piłuje z rury na chodniku, kilka metrów od okien

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. http://motocykle-lodz.pl/topic/1070-pomiar-g%C5%82o%C5%9Bno%C5%9Bci-wydechu/

  OdpowiedzUsuń
 3. http://dydaktyka.polsl.pl/ptp-wt/instrukcje/halas_zew_pojazdow.pdf

  OdpowiedzUsuń
 4. Na szczęście moda na pseudo sportowe tłumiki jest już za nami, jednak czasem trafi się jeszcze taki osobnik na drodze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy8/7/17 02:22

  Jak mi koleżka znajomy siódma woda po kisielu zaczoł pierdzieć wydechom o 1:15 to z szedłem na duł w pidżamie i kapciuszkach i jebłem go w w pusty dekiel, a on do mnie że ja też piłuje, mówie oczywiście o 15-17 debilu a nie o 1:15 w nocy gdzie echo roznosi się po pieprzonym osiedlu jak grzmot startującej rakiety, przeprosił i odstawił moto do garażu jak na razie 3 lata i spokój żaden nie buczy nawet sąsiad boi się odpalać swojego TDI w nocy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy jest przepis który określa czas dla rutynowe kontroli dokumentów czy kierowcy .? Czy policjantowi jak nie uda się połączyć z centralą to może nas trzymać ile mu się chce ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba muszę zmierzyć. Z rana rozgrzewam motocykl przed wyjazdem do pracy. Motocykl to 900ccm, 150KM, wydech sportowy. Problem polega na tym, że jest to osiedle dowków jednorodzinnych w Niemczech. Wąskie uliczki, budownictwo z 60-tych lat. Już mijeden zwrócił uwagę. Nie piłuję, poprostu pracuje 2-3 minuty na 3k rpm. Jest to godzina 6.30

  OdpowiedzUsuń
 8. mam sąsiada debila , który swoim pseudo "czoperem" codziennie o 5 rano pod blokiem odpala złoma i skutecznie budzi wszystkich nie tylko w moim bloku , dzięki za artykuł , trzeba będzie zgłosić

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter