Kamera samochodowa to niezwykle użyteczny gadżet każdego kierowcy. Lepiej mieć swoją ,,czarną skrzynkę" i oby się nigdy nie przydała niż jej nie mieć a żeby choć raz była potrzebna. Wideorejestrator zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od pozostałych kierowców. Warto więc zadbać aby był jak najlepszej jakości. Vantrue to marka kamer samochodowych premium, gdzie jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

16 kwietnia 2014

Poszukiwany - Kulturalny Kierowca! Jak rozpoznać Kulturalnego Kierowcę?

Dzisiaj o (niestety) mniejszości na naszych drogach...

Ciągle za późno, ciągle za wolno – myśl przewodnia większości obecnych kierowców. W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie ,,czas to pieniądz” ludzie często zapominają o tym, że nie tylko oni uczestniczą w ruchu drogowym. Zasady dobrego wychowania powinny być zawsze z nami. Tymczasem wiele osób nie wiadomo dlaczego nie zabiera ich ze sobą w swoją podróż. Dobre wychowanie zostaje zaparkowane w garażu i czeka na powrót właściciela. Nie wróży to niczego dobrego (czyt. miłego) na drodze. Nasze pojazdy nie posiadają jeszcze, nawet w opcji za dopłatą funkcji ,,niewidzialność”. Kierowcy mają prawo jazdy, a auta tablice rejestracyjne, które przecież można zapisać, zapamiętać by w przyszłości mieć zdanie na temat określonego kierowcy. 

Pośpiech niestety nie jest dobrym doradcą na drodze. Jeżeli dojdzie do tego jeszcze duży stres związany przeważnie z pracą to na negatywne skutki nie musimy długo czekać. Jeżeli będziemy mieć szczęście, będziemy oczekiwali tylko na ulubiony druczek kredytowy (dla przypomnienia płatność 7 dni od daty wystawienia, ale zainteresowani znają chyba szczegóły). Gorzej sytuacja będzie wyglądać jeżeli jadąc te parę kilometrów na godzinę szybciej w nadziei na kilka sekund wcześniejsze odnotowanie się w pracy spowodujemy wypadek – wówczas parę sekund może się wydłużyć do kilku, kilkunastu lat abstynencji od auta za kratkami, gdzie będziemy mieli tyle czasu, że ustawę Prawo o Ruchu Drogowym będziemy znali na pamięć. 

Jak rozpoznać Kulturalnego Kierowcę? Kulturalny kierowca to na pewno taki kierowca, który po drodze porusza się w sposób nie utrudniający przemieszczania się innym uczestnikom ruchu drogowego. To taki typ kierowcy, który pomimo iż jest na drodze z pierwszeństwem (zwłaszcza w godzinach szczytu), wrzuci na przysłowiowy luz, zatrzyma się na chwilę (czyt. kilka bardzo ważnych w życiu każdego człowieka sekund), uśmiechnie się i wpuści Pana lub Panią, która stara się wyjechać z podporządkowanej. Nagrodą, rekompensatą dla niego będzie podarunek (czyt. uśmiech) kierowcy, którego wpuścił przed siebie i miły gest, podziękowanie (podniesieni ręki, skinienie głową lub mrugnięcie światłami awaryjnymi). Kulturalny Kierowca wie, że tak zachować się należało. Będzie liczył na to, że kiedyś, kiedy to on będzie wyjeżdżał z podporządkowanej, ktoś dla niego zrobi to samo. 

Ustępuje pojazdom uprzywilejowanym. ,,Coś” jedzie na sygnale, coś trąbi na nas – dlaczego? Może dlatego, że zamiast zachować się jak należy (czyt. ustąpić pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu) to stoimy osowiali w nadziei, że ,,karetka” przeleci nad nami. Może i tym razem nie jedzie do nas lub kogoś z naszych bliskich, ale czy to ma znaczenie? Przecież osoba potrzebująca tego auta na sygnale odlicza teraz każdą sekundę, która oznacza żyć albo nie żyć. Wystarczy naprawdę niewiele by było lepiej, choćby zjechać do boku, umożliwić przejazd. Taki zjazd do boku nie trwa w nieskończoność, a poprawnie wykonany nie uszkodzi nam naszego auta. Czasem możemy zaobserwować typowych cwaniaków, którzy wykorzystują pojazd uprzywilejowany. W jaki sposób? Otóż taki cwaniak kierowca, jak tylko dostrzeże pojazd na sygnałach podąża za nim w nadziei, że pokona cały korek i wykiwa wszystkich. Czuje się lepszy, podczas gdy tak naprawdę jest zwykłym chamem. 

Szybko rusza spod świateł! Zielone oznacza możesz jechać! Kulturalny Kierowca to jak już wyżej przeczytaliśmy kierowca, który nie utrudnia jazdy innym, który jeździ w taki sposób by ułatwić, upłynnić ruch. Stojąc już na tym nielubianym przez nikogo czerwonym świetle odstawmy wszelkie drobiazgi (czyt. malowanie ust, czytanie smsów) na bok. Obserwujmy skrzyżowanie. Z reguły zaraz po tym jak dla pieszych zapala się czerwone, dla nas światło również zmienia kolor. Na pomarańczowym bez wahania powinna już być ,,wbita jedynka”, by na zielonym płynnie ruszyć dalej i nie być budowniczym kłębka nerwów kierowców stojących za Tobą. 

Parkuje tylko tam, gdzie mu wolno. Parkowanie to początkowy i końcowy element każdej podróży. Wjeżdżając na parking przy galerii handlowej czy też parking osiedlowy długo nie musimy szukać auta, które nie mieści się w jednym wyznaczonym do parkowania polu. Nie jest to oczywiście wina samochodu, a kierowcy, który nie przywiązuje uwagi do tego jak parkuje. Ta obojętność doprowadza do tego, że na dziesięciu miejscach czasem stoi osiem, a czasem i mniej aut. Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste – wystarczy poświęcić chwilę, wycofać się i poprawić. Niestety ludzkie lenistwo zazwyczaj zwycięża. Samo odpowiednie zaparkowanie to też nie wszystko. Wysiadając z auta starajmy się również nie uszkodzić przy tym sąsiedniego auta. Opuszczając pojazd zawsze przytrzymujmy swoje drzwi by nie zarysować auta obok. 

Nie prowadzi pod wpływem. Narkotyki, alkohol - używki pod wpływem których nie wolno nigdy, ale to prze nigdy prowadzić pojazdu. Używki wystarczająco ogłupiają i są niebezpieczne dla pieszych, którzy idą 2km/h a co dopiero kierowców, którzy mkną 100km/h. Alkohol to źródło wypadków samochodowych. Statystyki są przerażające, a gdybyśmy dodali do nich kierowców, którym się ,,udało” i nie zostali złapani to podejrzewam całość pijanych kierowców śmiało można by pomnożyć co najmniej przez dwa. Rok roczne akcje typu ,,znicz” lub ,,długi majowy weekend” nie są na tyle lubiane przez kierowców i niestety wciąż zbyt słabo popularne. 
Jeździ zgodnie z przepisami. ,,Ile fabryka pozwala” - z reguły jeden z przechwalających tekstów wśród kierowców, którzy są nieodpowiedzialni i którym wydaje się, że jeżeli jechali setką przez miasto i żaden radar ich nie był wstanie zatrzymać to są mistrzami kierownicy. Typowe, błędne przekonanie. Wyobraźmy sobie teraz kilkuletnie dziecko, które chce przejść przez pasy, ale nie przejdzie, bo ,,mistrz kierownicy” nie potrafi używać hamulca. Niektóre dzieci na pewno poczekają aż będzie pusto na drodze, ale tym najmniejszym, których ledwo co widać zza lady w sklepiku szkolnym ciężko wytłumaczyć, że auto się nie zatrzymuje od tak, że akurat to auto się nie zatrzyma… Wcisnąć gaz do przysłowiowej dechy i pochwalić się ile wyciąga na prostej to naprawdę żaden wyczyn. W Polsce niestety jazda to temat, gdzie każdy uważa się za dobrego kierowcę tylko wtedy, gdy szybko jeździ. Poza Polską, gdyby ktoś opowiedział o takich poczynaniach to by ludzie szybko wytłumaczyli, że takie zachowanie jest karygodne, że mogło się przecież komuś coś stać, ktoś mógł zginąć, że przede wszystkim złamał prawo. 

Artykuł powinien dać do myślenia wszystkim tym, którzy właśnie robią sobie rachunek sumienia, podsumowując swoją jazdę. Obyśmy jako naród nie pobijali kolejnych rekordów wypadków na drogach. Oczywiście wymienione wyżej cechy Kulturalnego Kierowcy to tylko jedne z ważniejszych i na pewno jest ich więcej. Dekalog Kulturalnego Kierowcy możecie znaleźć po prawej stronie na blogu. Może w końcu przyszedł czas na obniżenie ciśnienia kierowcom…


AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

14 komentarzy:

 1. Jeszcze mi się takiego kierowcy nie udało spotkać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy16/4/14 09:35

  Widziałem Cię ostatnio we Wrocku:) Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mogłem być ja :) mam ja w tym samym miejsu w aucie w podobnym kolorku :)

   Usuń
 3. Raczej nie ja, tylko inny kulturalny. Do Wrocławia parę naklejek wysłałem:) Również pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy16/4/14 14:31

  Ja przyklejając naklejkę zmusiłam resztę rodziny do starania się, żeby ta naklejka nie była na darmo :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy17/4/14 10:41

  "porusza się w sposób nie utrudniający przemieszczania się innym uczestnikom ruchu drogowego"
  Ja bym dodał także w tym miejscu, że w sposób zgodny z przepisami. Bo dla niektórych jak ktoś jedzie 50 w terenie zabudowanym, to "utrudnia ruch".

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy28/5/14 21:39

  Wszystko fajnie, tylko autorzy tej strony nie rozumieją jednej drobnostki: Nie każdy jeżdżący szybko (nieprzepisowo) jest niebezpieczny i co gorsza nie każdy jeżdżący wolno (przepisowo) jest bezpieczny...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie ale tylko trochę. Kierowca ktory jedzie szybko tylko z pozorow jest bezpieczny tj do czasu. Mknie setka w zabudowanym bo nic niemaa...do czasu az niespodziewanie wbiegnie mu dziecko ktore jest spoznione do szkoly a majac setke na budziku nic nie zrobi. Przepisowy kierowca wychamuje z 50tki. A tak a propo to bloga prowadze sam jeden;)

   Usuń
  2. Acha kierowca jadacy szybko jest "bezpieczniejszy" od dziecka ktore mu wbiegnie pod kola tj ma wieksze szanse na przezycie

   Usuń
 7. Anonimowy5/6/14 22:06

  Można powiedzieć, że nie licząć przekraczania prędkości to jestem kulturalnym kirowcą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy6/6/14 05:52

   Czyli jesteś prawie kulturalnym kierowcą :) ale, jeżeli przekraczasz prędkość o 5, 10km/h to jesteś ale jak mkniesz stówą po zabudowanym to jesteś ale nie kulturalnym tylko...

   Usuń
 8. Anonimowy6/9/16 22:26

  Błędne przekonanie mistrza kierownicy. Niby 10km/h to mało ale przy hamowaniu robi ogromną różnicę! więc albo jedziecie wszyscy 50km/h albo wszędzie będzie odcinkowy pomiar prędkości z tolerancją 1km/h. Ja wolę tą pierwszą opcję...

  OdpowiedzUsuń
 9. To też kierowca opanowany, silny psychicznie, który nie będzie na siłę wyprzedzał jak nie ma na to odpowiedniego miejsca pomimo, że przed nim ktoś jedzie znacznie wolniej.

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter

Kasyno z darmowymi spinami zawsze przyciągały nowych graczy, gracze otrzymują free spins za rejestrację lub jako ekskluzywny bonus od www.casino-online24.pl. Graj w kasyna bez weryfikacji online w www.bet-kasyno.info. Blog motoryzacyjny 2021 - kultura na drodze to priorytet.