23 września 2014

Nigdy nie zbaczam z trasy... bo taką mam zasadę

Po uruchomieniu silnika zazwyczaj wiemy, gdzie chcemy jechać. W myślach przewijamy całą trasę z punktu A do punktu B. W planowaniu podróży nawet tej kilkukilometrowej nikt nie jest zawsze doskonały. Wszyscy od czasu do czasu popełniamy błędy wybierając niekoniecznie tą najlepszą drogę.

Najważniejsze jak zawsze podczas każdej jazdy jest nasze i wszystkich dookoła bezpieczeństwo. Nie musicie jakoś specjalnie dużo jeździć, aby spotkać na drodze kogoś kto jest niezdecydowany lub kogoś kto się zagapił, czyli nagle zechciał ,,przeliczyć trasę" i stwierdził, że gdy zmieni pas to na pewno dotrze szybciej lub w ogóle dotrze do obranego wcześniej lub w danym momencie celu.

Co kieruje osobą, która stwarza zagrożenie, tamuje ruch i utrudnia jazdę innym? Krótko mówiąc delikwent stoi jak oślepiona nocną porą w lesie sowa, na środku jezdni i robi paniczne oczy, które jasno dają do zrozumienia, że albo się pomyliła albo po prostu musi jechać tędy... teraz

Teraz, a nie później. Po prostu panika za kółkiem. Wszystko byłoby fajnie gdyby nie to, że taka panika atakuje zazwyczaj kierowców na środku skrzyżowania, na końcu pasa do skrętu w prawo podczas gdy panikacz chce jechać prosto. Nie mylcie tego dzisiejszego panikacza z cwaniakiem bo o cwaniakach będzie innym razem. Dziś ten nasz panikacz to zwykła gapa i tyle.

Jak Gapa powinna rozwiązać problem gdy przegapi miejsce w którym bezpiecznie i najpóźniej może zmienić pas ruchu na ten właściwy? Na pewno nie ratować sytuacji za wszelką cenę próbując się wcisnąć na pas obok. Wystarczy przecież stracić parę minut, pojechać już w to niechciane np. lewo. Potem znowu w lewo i jeszcze raz lub użyć innej trasy, stacji benzynowej, pobliskiego parkingu, wszystko byle po prostu zgodnie z przepisami wrócić trochę wcześniej niż w miejsce gdzie popełniliśmy błąd.


AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

7 komentarzy:

 1. Hehe dobry tytuł - jak zawsze mocny:) Nazwa Panikacz też dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy23/9/14 20:43

  Nawet jak z innego miasta to nie wpuszczam takiego.... niech myśli. Co innego jak taki Panikacz chce się wbić nieco wcześniej... wówczas zawsze mu zrobię trochę miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Często jest tak, że w takiej sytuacji włączam kierunkowskaz i czekam ktoś mnie wpuści to (wtedy oczywiście podziękuje), że przyblokuję innych no cóż czasem tak bywa, a zdarza się też tak jak na filmach poniżej, oczywiście najważniejsze jest bezpieczeństwo, a czasami jazda po ciągłej jest bezpieczniejsza od blokowania ulicy, nie pochwalam takiego zachowania jak moje na poniższych filmach, ale jadąc samochodem podejmujemy decyzję tu i teraz, a po czasie i na spokojnie już inaczej oceniamy sytuację. Ogólnie staram się nie blokować innych.

  [url]https://www.youtube.com/watch?v=oawe49JOr9c&list=UUa1hc-jDkfNpSL5xmHTNf3A&index=89[/url]

  [url] https://www.youtube.com/watch?v=5hD0X4x2YnQ&list=UUa1hc-jDkfNpSL5xmHTNf3A[/url]

  [url]https://www.youtube.com/watch?v=Bb2lsvpuMKI[/url]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No prawda, akurat jeżeli chodzi o jazdę to wszystko jest zależne od danej sytuacji....ale suma sumarum przepisy w całej Polsce z tego co wiem obowiązują te same :)

   Usuń
  2. Są różnice w PoRD w rożnych miastach, ale racja te podstawowe i najważniejsze są wszędzie identyczne i wykonując manewry niezgodne z przepisami trzeba wykazać skruchę i przyjąć ewentualny mandat a tym bardziej gdy spowodujemy kolizję wypadek winę trzeba wziąć na siebie. Ale ... gdy chce zmienić pas włączam kierunkowskaz a linie mam przerywaną to mogę to zrobić, gdy nikt nie wpuszcza wtedy jadę do końca przerywanej zatrzymuję się i czekam by manewr wykonać przed ciągłą. Z tym, że ja wyznaję zasadę ja wpuszczę to i mnie wpuszczą no i nie omijam tak korków tylko gdy się zagapię, lub wjeżdżam na ul główną na pas do skrętu bo pas do jazdy na wprost zakorkowany.

   Usuń
 4. Anonimowy24/9/14 09:49

  Krótko pisząc kultura musi być ;) hehe

  OdpowiedzUsuń
 5. Za kółkiem zawsze najważniejszy jest spokój i opanowanie. Wtedy zawsze do głowy przychodzą rozwiązania problemów zamiast myślenia o skutkach naszego błędu.

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter