Kamera samochodowa to niezwykle użyteczny gadżet każdego kierowcy. Lepiej mieć swoją ,,czarną skrzynkę" i oby się nigdy nie przydała niż jej nie mieć a żeby choć raz była potrzebna. Wideorejestrator zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od pozostałych kierowców. Warto więc zadbać aby był jak najlepszej jakości. Vantrue to marka kamer samochodowych premium, gdzie jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

27 października 2015

Encyklopedia zasad używania kierunkowskazów – banalne w teorii, iście trudne i skomplikowane w praktyce

Kiedy trzeba, kiedy można, a kiedy się nie powinno, czyli zagwozdka  wielu kierowców. Już bardziej obszernie chyba się nie da:)
Kierunkowskazy nie od zawsze były nierozłącznym elementem każdego pojazdu dopuszczonego do ruchu po drogach publicznych. Najpierw produkowano auta, które miały jeździć, pozwolić ludziom przemieszczać się z punktu A do punktu B, a bezpieczeństwo było sprawą drugorzędną.

Pierwszy patent na informowanie pozostałych uczestników o tym kiedy chcemy się zatrzymać, czy też skręcić zgłosił Pervy Douglas – Hamilton w 1909 roku. Od tej daty minęło jeszcze kilka dobrych lat, zanim kierunkowskazy stały się popularne czyt. obowiązkowe. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie jazdy za kimś, kto mógłby mieć popsute ,,migacze”. Bezpieczeństwo przede wszystkim, bowiem życie człowieka jest bezcenne. Nie powinniśmy więc na drodze zachowywać się jakbyśmy jechali autem, które zostało wyprodukowane przed 1909 rokiem, czyli bez kierunkowskazów.

Dlaczego trzeba „migać”? 

Najważniejsza sprawa jaką musimy zapamiętać i wziąć sobie głęboko do serca – kierunkowskazy nie są dla nas, lecz dla innych uczestników ruchu drogowego. My naszą trasę już obmyślaliśmy zanim usiedliśmy za sterami naszego auta. Pozostali kierowcy jednak naszej trasy nie znają i nie wiedzą, gdzie się udajemy. Kierunkowskaz to takie sprytne narzędzie, które powinno nam pomóc dostać się na pas obok, a w rezultacie naszego celu podróży. Używając kierunkowskazów ostrzegamy, a przede wszystkim informujemy wszystkich dookoła o naszych zamiarach. Używając ,,migaczów” mądrze i zawczasu jesteśmy i to nie tylko my bardziej bezpieczni. Samo użycie kierunkowskazu nie daje nam jednak zezwolenia na zmianę pasa ruchu. Jest jedynie zapowiedzią naszych zamiarów, a kierowca do którego sygnał jest wysyłany decyduje o tym czy możemy wjechać przed niego czy też nie. Będąc kierowcą do którego sygnał jest wysyłany, starajmy się w miarę możliwości umożliwiać wjazd przed nasze auto. Tych kilku sekund strat na trasie nie odczujemy, a w przyszłości może się okazać, że to my skorzystamy z czyjejś życzliwości. Dobre, prawidłowe używanie kierunkowskazów to nie tylko poprawa bezpieczeństwa na drodze - to również upłynnianie ruchu i wprowadzanie życzliwości. 

Kierunkowskazy są obowiązkowym i potrzebnym elementem w każdym aucie, podczas nawet najkrótszej podróży. Jak Cię widzą tak Cię piszą. Kulturalnego, bezpiecznego i rozsądnego kierowcę poznamy nie po tym jakim modelem samochodu jeździ, ale po tym jak się zachowuje na drodze. Kierunkowskazy wydają się więc być wyznacznikiem, który bardzo szybko powie nam o tym jaki jest ten konkretny kierowca jadący niedaleko, w pobliżu, na pasie obok nas. Jeżeli zgadzasz się z tym, że drogą należy się dzielić, że czasem warto wrzucić na przysłowiowy luz i ochłonąć trochę, choćby w korku podczas godzin szczytu to powinieneś być wyrozumiały, a dzięki temu będziesz promował kulturę i wzajemną sympatię do innych uczestników ruchu drogowego. 

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli co na ten temat mówią nam przepisy z ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, czyli popularnym kodeksie drogowym Dział II Ruch drogowy Rozdział 3 Ruch Pojazdów Oddział 4 Zmiana Kierunku jazdy lub pasa ruchu Art.22 punkt 5

Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu 
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Kierunkowskazów używać należy zatem jedynie w dwóch przypadkach – zmiana kierunku jazdy lub zmiana pasa ruchu. Proste, jedno zdanie, a w dodatku ściśle sprecyzowane. Takie też wydają się być zasady mówiące nam o tym jak prawidłowo powinniśmy używać kierunkowskazów. Skoro to takie proste to dlaczego ta błahostka przysparza kierowcom sporych problemów i nierzadko jest przyczyną stłuczek czy też groźnych wypadków? 

Kierowcy czują wstręt do kierunkowskazów? Niektórzy wrzucają kierunkowskaz za wcześnie - nie jest to jakiś karygodny błąd. Zawsze to lepiej kierunkowskazu użyć niż jeździć tak jakby wszyscy wiedzieli gdzie chcemy jechać, a kierunkowskazy były zbędne. Gdy widzimy kierowcę z migającym kierunkiem, nawet tym za wcześnie to przynajmniej mamy się na ostrożności, bo będzie wykonywał jakiś manewr. Gorzej sytuacja wygląda, gdy kierowca przed nami wrzuci kierunkowskaz w ostatniej chwili lub nie wrzuci go wcale. Powstaje wówczas problem, który może przerodzić się w kolizję. 

Co to oznacza i do czego zmierza? Okazuje się, że tylko poprawnie, czyli wyraźnie i zawczasu włączony kierunkowskaz ma sens, jest dobrze przekazaną i przydatną informacją dla pozostałych kierowców.

Jak zatem prawidłowo używać kierunkowskazów? 

Zmiana pasa ruchu. Podczas wyprzedzania innego pojazdu na jezdni dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu, niewątpliwie zmieniamy pas na lewy (włączamy oczywiście wcześniej lewy kierunkowskaz). Gdy jesteśmy już na lewym pasie i wyprzedzamy inne auto – kierunkowskaz możemy wyłączyć, gdyż jest on po prostu zbędny. Po zakończeniu manewru wyprzedzania, musimy wrócić na właściwy, prawy pas ruchu. W tym celu włączamy prawy kierunkowskaz i przystępujemy do zmiany pasa ruchu. Tak to wygląda w teorii. W praktyce pewna część kierowców podczas wyprzedzania ma włączony lewy kierunkowskaz cały czas, aż do momentu powrotu na prawy pas co jest błędem

Ruszanie (włączanie się do ruchu) oraz zatrzymywanie się. Jeżeli stoimy naszym samochodem na jezdni, ruszamy do przodu i chcemy jechać prosto bez żadnej zmiany pasa ruchu czy też kierunku jazdy to nie musimy włączać żadnego kierunkowskazu. Tak samo bez kierunkowskazów obywamy się gdy chcemy zatrzymać się na swoim pasie ruchu bez zmiany kierunku jazdy.– tyle jeżeli chodzi o przepisy. Gdy chcemy być kulturalni to w przypadku ruszania oraz zatrzymywania się powinniśmy na chwilę zapomnieć o ustawie prawo o ruchu drogowym. Kulturalnie bowiem będzie, gdy poinformujemy kierunkowskazem innych o tym, że właśnie ruszamy swoim autem do przodu i chcemy włączyć się do ruchu. Podobnie z zatrzymywaniem się – jeżeli planujemy zostawić auto na pasie ruchu na którym się obecnie znajdujemy to pomimo iż przepisy tego nie nakazują, a my włączymy kierunkowskaz to osoba z tyłu będzie wiedziała, że chcemy się zatrzymać w danym miejscu i najprawdopodobniej opuścić pojazd. Kierunkowskazu obowiązkowo musimy natomiast użyć, gdy włączamy się do ruchu z pobocza czy choćby posesji. Wcześniej należy się jednak upewnić, że przyszły manewr będzie bezpieczny zarówno dla nas jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.


Odwieczny, okrągły problem kierowców, czyli kierunkowskazy na rondzie. 

Rondo to miejsce na drodze, które mimo swoich prostych założeń niejednemu kierowcy potrafi przysporzyć niemałych problemów. Na rondo wjeżdżamy, a z ronda zjeżdżamy (mowa o rondzie klasycznym, np. z dwoma pasami ruchu). Przy wjeździe na rondo klasyczne nie używamy kierunkowskazu. Owszem można włączyć kierunkowskaz przy wjeździe na rondo, ale nie trzeba, bowiem nie włączenie migacza nie jest błędem. Co WORD to tak na prawdę jest inaczej. Osobiście wolę jednak nie używać kierunkowskazu przed wjazdem na rondo, gdyż może wprowadzić niepotrzebne zamieszanie na drodze. Logiczne jest więc, że skoro nie włączam kierunku tzn. że jadę, zjeżdżam gdzieś tam dalej, na kolejnym zjeździe. Będąc już na rondzie i zmieniając pasy ruchu musimy obowiązkowo włączyć kierunkowskaz. 

Lewy kierunkowskaz na rondzie. Dość często spotykane błędne zachowanie niektórych kierowców. Gdy są już na rondzie i jadą wokół wyspy mają cały czas włączony lewy kierunkowskaz. Nie wiem skąd to się wzięło, ale tacy kierowcy tłumaczą sobie to tym, że oni jadą dalej w lewo i dlatego kierunkowskaz mają włączony. Sytuacja kompletnie bezsensu. Raz, że skoro nie włączamy prawego kierunkowskazu to normalną rzeczą jest, że jedziemy dalej. Dwa, że mając włączony lewy kierunkowskaz jadąc po rondzie na którym jest kilka pasów, Ci obok nas zawsze będą myśleć, że chcemy zmienić pas – wprowadzamy niepotrzebnie kłopotliwe zamieszanie. 

Kolejna ważna sprawa to dlaczego włączanie kierunkowskazu przy zjeździe z ronda jest takie ważne? Odpowiedź brzmi - by inni, pozostali oczekujący na możliwość wjazdu na rondo mogli to zrobić szybciej. Najbardziej chyba wkurzający jest moment, kiedy to oczekujemy na wjazd na rondo, w godzinach szczytu i gdy moglibyśmy już wjechać na nie, nie wjeżdżamy, bo szybko jadące auto z lewej strony zjeżdża z ronda nie używając prawego kierunku. Oczywiście prawy kierunkowskaz przy zjeździe z ronda to nie tyle pokazanie kultury na drodze co po prostu oznaka znajomości przepisów - zmieniamy kierunek jazdy, więc musimy obowiązkowo włączyć kierunkowskaz. 

Gdy wjeżdżamy na rondo turbinowe (to takie rondo, gdzie przed wjazdem musimy zdecydować w którą stronę chcemy jechać dalej, a konkretniej którym wyjazdem chcemy opuścić rondo). Będąc już na rondzie turbinowym nie możemy zmienić wyjazdu na inny niż ten który był przypisany wcześniej do danego pasa ruchu. Przed wjazdem na rondo turbinowe należy włączyć odpowiedni kierunkowskaz (wyjątkiem jest oczywiście sytuacja w której chcemy jechać prosto). Przy zjeździe z ronda turbinowego tak samo jak w przypadku zwykłego ronda musimy włączyć prawy kierunkowskaz oznaczający, że opuszczamy rondo danym zjazdem.

Omijanie przeszkód typu dziura czy wyrwa w jezdni. Jeżeli podczas wykonywania tego typu manewrów będziemy znajdować się cały czas w obrębie własnego pasa ruchu to nie musimy tego sygnalizować. Jeżeli omijając taką przeszkodę choć trochę wkroczymy przejedziemy na sąsiedni pas np. celem ominięcia auta stojącego na awaryjnych to normalną sprawą powinno być zasygnalizowanie tego manewru. Wyjątkiem od tych przepisów, a zarazem dobrą praktyką, która nierzadko może uratować życie ludzkie jest sygnalizowanie, włączenie kierunkowskazu podczas wyprzedzania rowerzysty pomimo iż nie przekraczamy linii pasa ruchu. Kierowcy jadący za nami widząc włączony u nas kierunkowskaz od razu odczytają, że jakaś przeszkoda lub ktoś znajduje się na jezdni. W życiu codziennym, nierzadko ze względu na zły stan dróg rowerzyści nie mogą, a w przypadku lepszej drogi nie chcą jechać przy samej skrajni krawędzi pasa ruchu w obawie o swoje bezpieczeństwo (wyrwa w jezdni lub otarcie z chodnikiem może doprowadzić do wypadku). W większości przypadków nie ma więc możliwości abyśmy wyprzedzili rowerzystę nie przekraczając linii pasa ruchu, tak więc używać kierunkowskazu podczas wyprzedzania rowerzysty będziemy musieli praktycznie zawsze. 

Pasy nieoznaczone, które jednak są na drodze. Wielu z nas zapomina o tego typu podziale jezdni. Pasy nie zawsze na jezdni musza być namalowane za pomocą białych czy też żółtych linii by mogły po nich poruszać się auta obok siebie. Zmieniając pas nieoznaczony na drugi pas nieoznaczony, także musimy włączyć kierunkowskaz. 

Zbyt wczesne użycie kierunkowskazu jest równie niebezpieczne co przejazd na czerwonym świetle i nie zawsze jest wskazane. Występują na drodze sytuacje, kiedy kierunkowskaz zamiast pomóc może zaszkodzić. Nieco wyżej mogliście przeczytać, że to nie aż taki duży problem. Niestety nie zawsze, nie w każdej sytuacji. Niżej natomiast przykłady tych nietypowych i wyjątkowych sytuacji. Jeżeli jedziemy drogą z pierwszeństwem (rysunek nr 1), a za chwilę jest tylko jedna droga w prawo i my wrzucimy ciut za wcześnie kierunek kierunkowskaz to auta za nami po prostu zwolnią wcześniej i wszystko powinno być dalej w porządku.

Gorzej, jeżeli sytuacja przedstawia się w taki sposób jak poniżej na rysunku nr 2. Dwie drogi w prawo, a my chcemy wjechać akurat w to drugie kolejne prawo. Wówczas może dojść do tragedii, do pechowej sytuacji, jeżeli kierunek kierunkowskaz włączymy zbyt wcześnie. Kierowca który będzie akurat wyjeżdżał z pierwszej prawej podporządkowanej może pomyśleć, że my chcemy wjechać tam skąd on chce wyjechać. Wyjedzie wprost przed nasze auto i nieciekawa sytuacja (czyt. kraksa) gotowa. Zatem w takiej sytuacji jak na rysunku nr 2 jeżeli chcemy skręcić w drugą prawą drogę, kierunkowskaz wrzucamy dopiero po minięciu tej pierwszej podporządkowanej. Zwalniamy oczywiście dużo wcześniej. W takiej sytuacji z jednej strony kierowca, który wyjeżdża z podporządkowanej ma obowiązek upewnić się czy bezpiecznie może wykonać ten manewr, ale z drugiej strony jeżeli jesteśmy na drodze z pierwszeństwem i włączymy kierunkowskaz zbyt wcześnie wprowadzimy niepotrzebne zamieszanie. Sytuacja jest podobna do tej na rondach, gdzie prawy kierunkowskaz włączamy dopiero po minięciu zjazdu poprzedzającego ten którym chcemy zjechać. 

Pierwszeństwo łamane. O czym nas informuje znak z lewej strony? O tym, że zbliżamy się do skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym. Grubsza linia to droga, która ma pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu. Jadąc od dołu i skręcając w lewo – pojazdy, które będą na wprost nas oraz z naszej prawej strony muszą nam ustąpić pierwszeństwa. Jak my powinniśmy się zachować? Tak jak na normalnym skrzyżowaniu, czyli jeżeli zamierzamy skręcić w lewo musimy włączyć lewy kierunkowskaz, jeżeli w prawo to prawy, a jeżeli prosto – żaden. Na pewno nie powinniśmy dojeżdżając na takim skrzyżowaniu „od dołu” i jadąc dalej prosto używać prawego kierunkowskazu – jest to poważny błąd, który może grozić również poważnym wypadkiem. Nie można tego tłumaczyć sobie w ten sposób, że włączyliśmy prawy kierunkowskaz, bo zjechaliśmy z głównej drogi. Wszak pojechaliśmy prosto a nie w prawo. Jedno jest sprzeczne z drugim. 

Znak nakaz jazdy w prawo i inne znaki. Występowanie niektórych znaków na drodze wcale wbrew pozorom nie zwalnia nas z obowiązku sygnalizowania zmiany kierunku jazdy. Pomimo, że mamy pierwszeństwo, poruszamy się na drodze z pierwszeństwem, lub musimy jechać w prawo bo jest nakaz jazdy w prawo i inaczej pojechać nie możemy to i tak musimy włączyć ten ,,trudno dostępny" kierunkowskaz. 

Przy znakach takich jak powyżej również musimy używać kierunkowskazów. 

Problem może się pojawić, gdy znaków poziomych jest więcej niż jeden, a my mamy możliwość skrętu z dwóch lub trzech pasów np. w lewo. W takiej sytuacji należy się zachować tak jak na rysunku poniżej. 

Analizując rysunek zauważamy, że pomimo poziomych znaków na jezdni wskazujących nam kierunek jazdy nie należy używać kierunkowskazów zbyt wcześnie, gdyż może to stworzyć niepotrzebne zamieszanie. 

Zakręty. Nikt nie lubi trudnych sytuacji na drodze. Człowiek powinien starać się myśleć tak, aby było jak najprościej i jak najszybciej. Znak z prawej strony przysparza problem niejednemu kierowcy i to niekoniecznie takiemu, który dopiero co zdał prawo jazdy. Ten znak, to tabliczka, która informuje nas, że na podwójnym zakręcie występuje jeszcze inna droga, która tak się składa, przecina tą po której my jedziemy. Tabliczka ta niczego nam nie nakazuje, tym bardziej włączać kierunkowskazu jeżeli chcemy jechać dalej pogrubioną linią. Pomimo łuków, gruba linia to droga na wprost, więc jeżeli nie zamierzamy nigdzie skręcać to nie powinniśmy używać kierunkowskazów. Na zakrętach migaczy nie używamy. Używamy ich natomiast na skrzyżowaniach. Jadąc serpentynami w górach nie używajmy  kierunkowskazów – nie róbmy niepotrzebnego zamieszania na drodze. 

Przez kierunkowskazy, a w zasadzie przez ich nieużywanie, bądź też używanie nieprawidłowe dochodzi codziennie na drogach do wielu stłuczek, wypadków lub choćby niepotrzebnych nerwów. Zawsze powinniśmy mieć ograniczone zaufanie do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Może się przecież zdarzyć, że ktoś się zapomni, zagapi i nieszczęście gotowe. Oczywiście nie sposób wszystkiego przewidzieć, ale gdy będziemy lepiej wyedukowani w tym zakresie, będziemy zwracać na to uwagę i będziemy używać kierunkowskazów nawet jak przed nami lub za nami nie będzie żadnego auta to stanie się to naszym nawykiem automatycznym. Kierunkowskazów używajmy więc mądrze – zostały wymyślone w końcu po to by pomagać. Ułatwiają manewry na drodze i poprawiają bezpieczeństwo wszystkich dookoła w tym nasze, więc warto o nich pamiętać.

Mam nadzieję, że wszystko jasne i będzie nie tylko zapamiętane, ale także praktykowane.

I na koniec jeszcze, stary, jeden z pierwszy moich filmików na Youtube, ale wciąż aktualny.

=== === === === === === === === === === === === 

Szukasz sprawdzonego rejestratora jazdy? 


Wejdź na www.KameraSamochodowa.com i wybieraj spośród najlepszych.


W sklepie www.KameraSamochodowa.com znajdziesz wideorejestratory jazdy topowych marek takich jak GarettNavitelMikaviBlackvueCar ForceViofo70mai.

Ponadto w ofercie znajdują się mierniki grubości lakieru Blue TechnologyNexPTG oraz alkomaty firmy Alco Force i Promiler.

62 komentarze:

 1. Zajebiste! Właśnie wkuwam do egzaminu - dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. proszę bardzo, ciesze się, że się podoba :)

   Usuń
 2. A tam na tych mrugających obrazkach (szacun dla twórcy :D) jest chyba mały błąd. Wjeżdżając na pas wewnętrzny chyba też trzeba włączyć kierunek.
  Tak nawiasem mówiąc, to właśnie nie bardzo łapię idee tego typu rond małych, wielopasmowych. Według mnie one są trochę niebezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest okej. Musiałby dać lewy gdyby później chciał zająć ten lewy pas, a tak to autko od razu na lewy wjechało więc nie musiał. To tak jak chcesz w prawo skręcić i są dwa pasy to zajmujesz który chcesz, a jak zajmiesz od razu np ten drugi, dalszy to nie musisz przecież wrzucać lewego kierunkowskazu a prawy.

   Usuń
  2. Nawet nie wiedziałem, dzięki :)

   Usuń
 3. OSK Maciek28/10/15 10:21

  W mojej szkole jazdy już to czytamy - gratulacje świetnego bloga!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tego co zauważyłem, to, czy kierowcy używają kierunkowskazów na rondzie i jak ich używają zależy głównie od tego, w jakim województwie się znajdują :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Krótki komentarz co do ronda turbinowego, ponieważ widzę jawną sprzeczność zarówno z tym co napisałeś, Albinie, jak i z tym co wiadomo mi z innych źródeł (np. krakowskie "Jedź Bezpiecznie") Mianowicie - wjeżdżając na takowe rondo, faktycznie włączamy kierunkowskaz analogiczny do planowanego pasa ruchu (lewo, prawo, wprost), natomiast w żadnym razie nie włączamy prawego kierunkowskazu ZJEŻDŻAJĄC z takiego ronda (chyba że skręcamy w prawo), gdyż po prostu opuszczamy rondo wraz z przebiegiem pasa, tak jak to sygnalizowaliśmy przy wjeździe.

  Podstawowa różnica między rondami, której mi tu brakowało - na rondzie klasycznym wjeżdżając nie musimy od razu "wiedzieć" gdzie chcemy jechać, ba - nie mamy obowiązku znać przebiegu całego ronda (vide - ronda z 5 i więcej odnogami). Z kolei rondo turbinowe z założenia prowadzi konkretnym pasem w konkretnym kierunku, decyzję o wyjeździe podejmujemy przed wjazdem.

  W razie niejasności, odsyłam np. do odcinka wspomnianego magazynu o rondzie Grunwaldzkim w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 6. I jeszcze jedna sytuacja, prosta a jakże często konfliktowa - z ronda klasycznego zjeżdżamy BEZWZGLĘDNIE! tylko skrajnym prawym pasem. (zaznaczam - klasyczne, czyli jeden lub kilka pasów na obwiedni bez oznaczeń) Każda inna sytuacja to potencjalnie niebezpieczna kolizja (polecam pojeździć po rondzie Giedroycia przy Żytniej i poczekać aż ktoś zajedzie ci drogę zjeżdżając z środkowego pasa). Jakby ktoś szukał na siłę podstaw prawnych to proszę bardzo - mamy na rondzie kilka nieoznaczonych pasów. "Prosto" na rondzie oznacza jazdę po obwiedni (nie używamy kierunków), "lewa" nie ma, "prawo" to zjazd z ronda. Przepisy mówią jasno - przy braku oznaczeń prosto jedziemy każdym pasem, a skręcamy tylko ze skrajnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak zawsze zjeżdżamy z ronda skrajnym - zgadzam się. Gdy chcemy zjechać z ronda, a można zjechać z ronda w dwa pasy to i tak zjeżdżamy skrajnym i wybieramy ten pas który jest akurat wolny. nigdy nie powinniśmy zjeżdżać wewnętrznym:) Co do tego ronda turbinowego to nie zawsze tak jest jak piszesz. W Kielcach np. na rondzie turbinowym skręcając w lewo i tak pod samym końcem musimy zmienić pas ruchu na prawy stąd też kierunek obowiązkowy. Jeżeli na rondzie nie zmienialibyśmy pasa to zgadza się że jadąc w lewo włączamy tylko lewy kierunkowskaz. Wychodzi na to że rondo turbinowe ma dwa rodzaje. Co do tego Jedź bezpiecznie to oglądam czasami i też analizowałem właśnie na podstawie poniekąd ,,Jedź bezpieczenie"

   Usuń
  2. Przy zjeździe mimo wszystko zawsze to lepiej włączyć ten kierunkowskaz niezależnie od tego jakie to rondo :)

   Usuń
  3. W Krakowie mógłbyś się w ten sposób w kilku miejscach (np rondo Grzegórzeckie) wkopać, na tej samej zasadzie jak pokazałeś na grafice z kilkoma pasami do skrętu - wyjeżdżając z ronda pasem wyprowadzającym cię na lewy pas jezdni i włączając prawy kierunkowskaz dawałbyś sygnał do zmiany pasa na bardziej wewnętrzny, a nie do zjazdu z ronda. Z tego co widzę nikt tak na tym rondzie nie robi. Ogółem - co skrzyżowanie to inna sytuacja, trzeba po prostu myśleć.

   Usuń
 7. W całości zgadzam się z zamieszaniem na rondzie. Ja na nie nigdy nie wjeżdżam, gdy widzę jakieś auto, bo nigdy nie wiem co ktoś wymyśli.

  OdpowiedzUsuń
 8. Odnośnie rysunków dotyczących rond. Na kursie prawa jazdy też uczono mnie by zjeżdżać z ronda z prawego pasa i tak też jeździłem po Toruniu. Jednak np. w Warszawie na małych dwupasmowych rondach z dwupasmowymi wylotami (jest takich wiele m.in. na Ursynowie) panuje inna zasada - jeżeli jedziesz po rondzie lewym pasem to zjeżdzasz bezpośrednio z niego, w lewy pas drogi wychodzącej z ronda. Oczywiście musisz upewnić się czy prawym pasem nie jedzie nikt prosto i czasem nawet się z tego powodu zatrzymać. Zdarza się, że jest bum ale jeśli będziesz próbował zmienić pas tak jak jest to pokazane na rysunkach, to na bum masz jeszcze większe szanse.

  Zasadę tę widać nawet na niektórych ujęciach na widoku ulicy Google'a, np. https://www.google.pl/maps/place/P%C5%82askowickiej,+Warszawa/@52.140687,21.038768,3a,66.8y,64.89h,89.84t/data=!3m4!1e1!3m2!1sEBQ_ikigFDbrqIMlxNxiZA!2e0!4m2!3m1!1s0x47192d7b472316c7:0xae4e3e6ab982a253

  Pamiętajcie więc, co kraj to obyczaj!

  Miłosz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Błąd Miłosz - co WORD to inaczej;)

   Usuń
 9. W Polsce obowiązuje jedno prawo ustawowe a nie POZAUSTAWOWE wordowskie KORPORACYJNE made in Drozd & Drexler. RONDO to nazwa okrągłego lub owalnego placu na którym może obowiązywać dowolna organizacja ruchu. Określenia RONDO nie ma ani w naszym ani w obowiązującym Polskę prawie międzynarodowym. Są pojedyncze "skrzyżowania" opisane w art. 2.10 ustawy Prawo o ruchu drogowym i tyle. Na drogach mamy obiekty infrastruktury drogowej którymi mogą być zarówno pojedyncze skrzyżowania dróg z wyspą lub bez wyspy jak i złożone obiekty w formie placu o dowolnej wielkości i kształcie. Zarówno te z wyspą jak i te w formie placu mogą być w rozumieniu prawa, ale wcale być nie muszą, "skrzyżowaniami o ruchu okrężnym". Są nimi tylko te bez strzałek na wlotach i z pasami ruchu, zwykle jednym lub dwoma, biegnącymi jedynie okrężnie tak jak to pokazuje znak C-12. To na nie wjeżdża się i jedzie okrężnie przy prawej krawędzi jezdni (art. 16.4 p.r.d.) bez włączania kierunkowskazów. Pas wewnętrzny służy tylko do omijania i wyprzedzania innych kierujących, a każdy zjazd to skręt w prawo którego zamiar należy sygnalizować prawym kierunkowskazem po minięciu zjazdu poprzedzającego zamierzony. Na wszystkich innych obowiązują ogólne zasady ruchu i ich kierunkowe oznakowanie. Więcej na http://mrerdek1.blogspot.com/2015/04/29-ruch-okrezny-i-nieuprawnione-strzaki.html .

  OdpowiedzUsuń
 10. Wciaz nurtuje mnie jedna kwestia: wyobrazmy sobie ze jedziemy droga (jednokierunkowa dla uproszczenia) do ktorej z prawej jej strony dochodzi inna podporzadkowana droga lub wyjazd z posesji. Na tym wyjezdzie znajduje sie pojazd ktory zamierza wiechac na droge, ktora sie poruszamy. Jaki jest sens wlaczania prawego kierunkowskazu w pojezdzie na tej drodze podporzadkowanej? Rozumiem, ze zamierza on skrecic w jego prawa strone i wjechac na moj pas; jednak ja przeciez nie mam szansy dostrzec jego kierunkowskazow, gdyz widze tylko jego lewa strone.
  W skrajnym przypadku, gdy np pojazd ten nie ma swiatel (sloneczny dzien), moge uznac ze pojazd ten poprostu jest zaparkowany na tej prywatnej drodze wyjazdowej, podczas gdy w praktyce moze mi nagle wjechac na pas.
  Pamietam z kursu nauki jazdy, zeby w takich sytuacjach, mimo ze fizycznie skrecam w prawo, wlaczac lewy kierunek, ktory bedzie swietnie widoczny dla innych na pasie ruchu, na ktory zamierzam sie wlaczyc.
  Prosze o komentarz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uniknown. Jadący drogą z pierwszeństwem nie ma obowiązku "zawracać sobie głowy" oczekującymi na wjazd z dróg podporządkowanych lub zamierzających włączyć się do ruchu, więc nie ma dla niego znaczenia co włączył tam stojący kierujący i czy widzi jego kierunkowskaz. Jeżeli już masz prawo jazdy to zapomnij o tym co wypisuje Albin S, albo inaczej, zapamiętaj co wypisuje Albin S. bo być może trafisz na takiego jak on uczonego wg prawa WORD, a nie wg prawa ustawowego.
   1. Jadąc drogą z pierwszeństwem nie zawracając na niej, nie zmieniając na niej pasów ruchu i nie mając ochoty jej opuścić, na lub poza skrzyżowaniami, także tym na którym droga z pierwszeństwem zmienia swój kierunek, NIE WŁĄCZASZ KIERUNKOWSKAZÓW!
   2. Wjazd na rondo lub inny obiekt zorganizowany zgodnie z nakazem znaku C-12 "ruch okrężny", czyli taki bez strzałek na wlotach i z jednokierunkową jezdnią biegnącą jedynie okrężnie , i jazda tą jezdnią, NIE WYMAGA WŁĄCZANIA KIERUNKOWSKAZÓW, co potwierdził prawomocnym wyrokiem WSA w Gliwicach II SA/GI 888/16, gdyż to kontynuacja jazdy tą samą jezdnią drogi wlotowej. Zmiana kierunku jazdy następuje dopiero na wylocie, co wymaga włączenia prawego kierunkowskazu.

   Usuń
 11. Witam wszystko fajnie tylko napiszę tak; czy rondo to skrzyżowanie - oczywiście że tak , a czy przed skrzyżowaniem sygnalizujemy zamiar jazdy w danym kierunku oprócz jazdy na wprost ? oczywiście że tak . Prosty przykład - jadąc na rondzie w lewo bądź zawracając jeśli włączymy kierunek lewy osoba która jedzie za nami wie czego się spodziewać , tak naprawdę kierunkowskaz jest nie dla nas a dla innych bo my wiemy gdzie jedziemy . Usprawnia to bardzo ruch.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z przepisami skręcając w lewo na rondzie mamy obowiązek włączyć lewy kierunek i to autor przeoczył jakoś średnio się tłumacząc.
   Co daje to innym ?? Odpowiem autorowi - ano m.in. To ze większość baranów zjeżdżających z ronda nie włącza prawego kierunku a ty czekasz jak osioł. Jeśli wjeżdżasz na rondo z lewym kierunkiem skręcając na ostatnim zjeździe to bynajmniej inni wiedza ze używasz kierunku i nie zjeżdżasz wcześniej. A to duzy plus. Po prostu kierowcy wiedza wiecej. Ale chyba z oczywistych powodów ten przepis dotyczy tylko rond z jedna jezdnia. Ja zawsze włączam jak jadę w lewo, a potem zmieniam na prawo jak zjeżdżam z ronda.

   Usuń
  2. Zapraszam na https://mrerdek1.blogspot.com/, czyli na stronę wolną od bezprawia WORD, MORD i PORD i ich prawa korporacyjnego, wg którego od 1998 roku ogłupiają polskich kierowców.

   Usuń
  3. Z miana kierunku jazdy czy ruchu, oto jest pytanie?http://mrerdek1.blogspot.com/2018/04/127-zmiana-kierunku-jazdy-w-pytaniach.html

   Usuń
 12. Your way of describing everything in this post is genuinely good, every one be able to easily be aware of it, Thanks a lot. gmail login

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy26/7/18 17:28

  Mnie zastanawia sytuacja gdy chcę wjechać na swoją posesję skręcając w lewo, ale muszę zaczekać aż brama się otworzy a kierowcy z tyłu mnie się spieszą, niecierpliwią i trąbią. Normalnie mam włączony kierunkowskaz w lewo i czekam na możliwość wjazdu ale niektórzy w trakcie tego oczekiwania omijają mnie z lewej strony, czyli tej w która mam skręcić. Widziałem, że niektórzy w takich sytuacjach włączają na chwilę awaryjne albo kierunkowskaz w prawo, ale czy to bezpieczne? Nigdzie nie ma w internecie informacji na ten temat, jak bezpiecznie i prawidłowo się zachować w takiej sytuacji. Dla mnie to jak zjazd z drogi ale w lewo, tylko co jeśli pomimo włączonego lewego, gdy czekam na otwarcie bramy samochody omijają mnie z tej lewej strony?

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy8/10/18 16:41

  Witam.
  Panie Albinie, odnośnie fragmentu PIERWSZEŃSTWO ŁAMANE proszę przeczytać ustawę o prawie drogowym i nie wprowadzać czytelników w błąd. Kierunkowskazów używa się przy zmianie pasa ruchu lub kierunku jazdy. Pozdrawiam - Ag

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pierwszeństwo łamane to nie zmiana kierunku jazdy? jedziemy na wprost a potem skręcamy (zmieniamy kierunek jazdy). Trzeba czytać ze zrozumieniem - pozdrawiam i szerokiej drogi :)

   Usuń
 15. Panie Albinie. Jak ktoś komuś poleca czytanie ze zrozumieniem, to albo jest zarozumialcem bez szacunku dla innych, albo durniem, któremu wydaje się, że jest mędrcem. Bardzo proszę się nie kompromitować i albo milczeć, albo się doszkolić. Czas najwyższy zacząć odróżniać kierunek jazdy od kierunku ruchu. Prawo drogowe to nie popularna powieść w której nie ma znaczenia czy ktoś napisze skrzyżowanie z ruchem lub o ruchu okrężnym, albo utożsami kierunek jazdy z kierunkiem ruchu. Gdyby oba określenia były tożsame, nie mogłyby być użyte w tej samej ustawie.

  Skręcanie z linii prostej będące wynikiem kręcenia kierownicą nie jest tym samym co skręcanie w stosunku do podłużnej osi jezdni w celu jej opuszczenia, co nie zawsze wymaga zmiany kierunku ruchu (kręcenia kierownicą), np. gdy droga wylotowa jest styczna do łuku drogi, nazwijmy ja główną, bo nie zawsze musi być drogą z pierwszeństwem.

  Proszę zapamiętać, że zmiana pasa ruchu do opuszczenie pasa ruchu w celu wjazdu na sąsiedni pas ruchu tej samej jezdni, a zmiana kierunku jazdy to, poza zawracaniem, opuszczenie jezdni w celu wjazdu na jezdnię innej drogi lub leżącą przy drodze nieruchomość. Opuścić jezdnię która biegnie do jakiegoś celu można z jej lewej lub prawej strony i jak się ma zachować kierujący pojazdem wykonując taki manewr opisuje art. 22 ustawy. Pozdrawiam i zapraszam na http://mrerdek1.blogspot.com/2015/08/41-kierunek-jazdy-i-jego-zmiana.html

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie nie ma pan racji odnośnie pierwszeństwa łamanego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie Witku. Zdecydowanie to może się Pan ze mną nie zgadzać. Ma Pan prawo uważać, co Pan chce, ale by oceniać kto ma rację, należy mieć jeszcze wystarczającą wiedzę. Skoro jazda po okrężnie biegnącej jezdni nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym, a nie jest, co potwierdził profesor prawa w uzasadnieniu do wyroku WSA w Gliwicach (tu ilustrowany komentarz do tego wyroku: mrerdek1.blogspot.com/2017/11/106-kierunkowskazy-przed-rondem-sad.html),to jazda po łuku tej samej drogi też nie jest zmianą kierunku jazdy. Zmiana kierunku jazdy, poza zawracaniem, to zjazd z jezdni drogi po której się porusza kierujący, w celu wjazdu na jezdnię innej drogi lub przydrożną nieruchomość, bez związku z miejscem (skrzyżowanie lub zjazd lub odcinek drogi między nimi), promieniem lub kątem złamania drogi. Zawracam lub opuszczam jezdnię - zmieniam kierunek JAZDY. Skręcam z linii prostej, bo kręcę kierownicą - zmieniam kierunek ruchu, a tego się zawczasu nie sygnalizuje.

   Wymysł, że przy pierwszeństwie łamanym, jadąc droga z pierwszeństwem należy właczyc kierunkowskaz jest konsekwencją lansowania tezy, że rondo to jedno klasyczne skrzyżowanie, przed wjazdem na które, mając zamiar jazdy na jego lewa stronę, należy włączyć lewy kierunkowskaz. Kierunkowskazy już dawno przestały służyć do wskazywania kierunku lub strony skrzyżowania. Służą tylko do sygnalizowania zamiaru zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy, który się pokrywa z przebiegiem jezdni drogi.

   Usuń
 17. "(...) Gdy chcemy być kulturalni to w przypadku ruszania oraz zatrzymywania się powinniśmy na chwilę zapomnieć o ustawie prawo o ruchu drogowym.(...)"
  Kulturalny kierowca nie zapomina o przepisach RD. Chwila zapomnienia i można złapać mandat i/lub spowodować zagrożenie w ruchu drogowym. Zapomnieć to się może Pan szanowny redaktor u siebie w łazience w trakcie kąpieli w wannieba nigdy na drodze publicznej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo ciekawy, praktyczny i poradnikowy tekst!

  OdpowiedzUsuń
 19. And as soon as you sign the sale, you should budget for monthly mortgage repayments. mortgage calculator canada Please note the disclaimer, and report any errors you might find inside our spreadsheet. mortgage payment calculator canada

  OdpowiedzUsuń
 20. W końcu ktoś opisał to dobrze i zrozumiale./ W szczecinie jest takie nie skrzyżowanie gdzie jest zatoka, i chcą aby włączać kierunkowskaz, ale tam nikt chyba nie wie czemu.

  OdpowiedzUsuń
 21. Anonimowy1/3/21 12:20

  Artukuł jest NIEzgodny z międzynarodowym prawem o ruchu drogowym którego my musimy przestrzegać od 20 lat, tak jak inni którzy przyjeżdżają do nas. Tak zostało to ustalone, opisane i tak ma być wykonywanie. Kto uważa inaczej wystarczy pojechać za granicę a tam już POLICJA wytłumaczy za pomocą blankietów EURO, ze brak wiedzy szkodzi.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeździłem z kilkoma instruktorami jazdy, co śmieszne jedni mówią że wdanym miejscu się go daje a inni że się go nie daje. I to miejsca nie są oczywiste jak na przykład z boku coś ala zajezdnia jaka nie wygląda jak zajezdnia czy trasa łukiem ale bez znaków z boczna odnogą. Jedni tak inni inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Szynszyla - Już dawno kierunkowskazów nie używa się do wskazywania kierunku lub strony skrzyżowania. Kierunkowskazy służą do sygnalizowania zamiaru OPUSZCZENIA PASA RUCHU, czyli podłużnego pasa jezdni, oznaczonego lub nieoznaczonego znakami i drogowymi. Innymi słowy kierunkowskaz służy do sygnalizowania zamiaru skrętu z pasa ruchu. Opuszczasz pas ruchu, by wjechać na sąsiedni na tej samej jezdni - ZMIENIASZ PAS RUCHU. Zawracasz lub opuszczasz skrajny pas ruchu, by opuścić jezdnię - ZMIENIASZ KIERUNEK JAZDY. I to cała wiedza na temat art. 22.5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zapraszam na blog mrerdek1.

   Usuń
  2. Najgorsi są Ci, którzy wykonują manewr bez sygnalizacji. Niestety występuje to nagminnie...

   Usuń
 23. Anonimowy21/8/21 14:24

  Kierowca oczekujący na drodze podporządkowanej musi po prostu uważać bo jeżeli zaraz obok jest kolejna droga podporządkowana m, a potrafi być ich więcej obok siebie,niemal tworzą gwiazdkę to kierowca chcący z jechać z drogi z pierwszeństwem nie ma jak zasygnalizować w którą skręci.

  OdpowiedzUsuń
 24. This is such worthwhile material. You are saying very nice words. I feel very happy to read this. I suggest people must read it once. It is really helpful on how to apply for an India business visa for foreigners who wish to come to India for business meetings, startup, seminar, sale/purchase etc.

  OdpowiedzUsuń
 25. This post is very useful, thanks for this post. The India evisa cost depends on your nationality and your required visa.

  OdpowiedzUsuń
 26. Information that is useful and appealing. This blog is really rocking... Yes, I like the post very much. required documents for Indian regular visa, You can check online all required documents for India regular visa application and Indian regular visa fee via Indian evisa website.

  OdpowiedzUsuń

 27. I think this is an informative post and it is very useful and informative. So, I want to thank you for the effort you put into writing this article. India introduces a new air suvidha self declaration form to help stop the spread of COVID-19. Indian self declaration form registration, You can fill online India self declaration form & read online required documents for self declaration form via India visas website.

  OdpowiedzUsuń
 28. Good morning sir, The information you provide here is incredibly useful and I'll definitely follow your lead. If you're thinking of traveling to India, I need an India tourist visa covid, I read an Indian visa website and decided to use it. It's great that you can apply for your Indian visa online. Within a few days, I got my tourist visa to India. When there were errors, the representatives helped and understood the situation.

  OdpowiedzUsuń
 29. Anonimowy2/5/22 09:45

  superb, I am very happy after reading this amazing blog on this website. Saudi Arabia travel visa Is one of most demanding travel visas in the world . According to a Wikipedia report Saudi Arabia is the second biggest tourist destination in the Middle East with over 16 million visiting in 2017.

  OdpowiedzUsuń
 30. Rewelacyjny jest ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 31. Niesamowicie wartościowy wpis. Super

  OdpowiedzUsuń
 32. Rewelacyjny jest ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 33. Good informative content. Thanks for sharing. DUI Lawyer Suffolk Virginia

  OdpowiedzUsuń
 34. Podoba mi się ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 35. Absolutely fantastic content. It's always a pleasure stumbling upon such well-crafted and informative blog posts. Kudos to you for consistently delivering valuable information. Keep up the great work, and I'll definitely be back for more insightful reads. Thank you for sharing your expertise with us
  Abogado de Crímenes Sexuales en Nueva Jersey

  OdpowiedzUsuń
 36. Ten wpis jest niesamowicie wartościowy

  OdpowiedzUsuń
 37. divorce laws in virginia
  The Cicli Piave 1988 with Campagnolo C-Record components is a timeless classic that symbolizes an era of exceptional cycling craftsmanship. In a world of ever-evolving cycling technology, this vintage beauty reminds us of the passion and precision that defined classic cycling excellence.

  OdpowiedzUsuń
 38. "Encyklopedia Zasad Używania is a goldmine of knowledge and wisdom, a digital compass guiding us through the labyrinth of principles that shape our actions and decisions. It's not just a collection of rules; it's a beacon of insight, offering clarity in the often complex landscape of ethical considerations and behavioral norms. divorce in new york state alimonyNavigating life with this encyclopedia is like having a trusted mentor at your fingertips, empowering you to make choices aligned with values and a deeper understanding of the world. A truly invaluable resource for anyone on the journey of personal and ethical growth!"

  OdpowiedzUsuń
 39. "Encyclopedia: The treasure trove of knowledge where curiosity meets information. A vast universe encapsulated in words, guiding us through the realms of history, science, and culture. It's not just a book; it's a gateway to understanding, a compass for exploration. Each page unfolds a new chapter of discovery, making learning an endless journey.bankrupty attorney near me In the world of the encyclopedia, ignorance is replaced by enlightenment, and curiosity is fueled by the vast expanse of human understanding. Truly, an invaluable companion for those hungry for knowledge."

  OdpowiedzUsuń
 40. Rewelacyjny jest ten wpis

  OdpowiedzUsuń
 41. Embedded within your blog post is a captivating odyssey through the realms of intellectual discovery. Each paragraph serves as a compass, skillfully navigating through the complexities of profound concepts. Every sentence, intricately crafted for clarity and eloquence, acts as a guiding light, unveiling a mosaic of insightful revelations that beckon readers to explore its depths.

  OdpowiedzUsuń
 42. Crafting blog posts is part of my regular routine, and I genuinely admire the quality of your content. This captivating piece has sparked my interest. I've ensured to save your site in my bookmarks and keep myself informed with fresh insights, typically on a weekly basis. Additionally, I've subscribed to your RSS feed. How long does it take to get a visa to Egypt from UK? The processing time for an Egypt visa from the UK varies based on the type of visa and application method. Research thoroughly for accurate timelines and requirements before planning travel.

  OdpowiedzUsuń
 43. "What a brilliant piece of writing! Your skill in simplifying intricate concepts is truly remarkable. It was as though I was being guided through a fascinating landscape, with you as the expert tour leader. Your use of relatable examples adds richness and depth, making the content highly engaging. I'm walking away with a clearer understanding and a strong desire to put your insights into practice. Kudos for delivering such valuable information in such an accessible manner.

  OdpowiedzUsuń
 44. My latest blog entry invites readers on a captivating literary expedition, effortlessly delving into the realms of intellect and emotion. Through a harmonious fusion of profound wisdom and relatable tales, each sentence contributes to a narrative that leaves a lasting impact.

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter

Kasyno z darmowymi spinami zawsze przyciągały nowych graczy, gracze otrzymują free spins za rejestrację lub jako ekskluzywny bonus od www.casino-online24.pl. Graj w kasyna bez weryfikacji online w www.bet-kasyno.info. Blog motoryzacyjny 2021 - kultura na drodze to priorytet.