Na co uważać?
Zakup używanego auta to oczywiście znacznie niższy wydatek niż nabycie pojazdu prosto z salonu, ale na taką transakcję mimo wszystko trzeba przeznaczyć równowartość kilkumiesięcznych, a niekiedy nawet kilkuletnich zarobków. Aby nie stracić gromadzonych przez tak długi czas oszczędności, warto wiedzieć w jaki sposób można uniknąć ryzyka. Co prawda na rynku pojazdów używanych ciągle zdarzają się egzemplarze w bardzo dobrym stanie, które posłużą nowym właścicielom przez wiele kolejnych lat, bez konieczności inwestycji dużych sum. Nie brakuje też nieuczciwych sprzedawców. Niejasna historia wypadkowa, wyższy od deklarowanego przebieg, czy zatajenie poważnych usterek uniemożliwiających bezpieczne eksploatowanie auta w znaczący sposób wpływać będą na jego użytkowanie oraz koszty związane z naprawami.
Gdzie szukać ofert?
Idealne rozwiązanie to odkupienie samochodu od osoby z rodziny, albo znajomego. Stan takiego auta i jego historia są w takich przypadkach znane nabywcy, dlatego nie będzie on zaskoczony ukrytymi usterkami i może zaplanować ewentualne naprawy. Takie okazje zdarzają się jednak rzadko, dlatego w większości przypadków nie pozostaje nic innego, jak poszukać ofert osób prywatnych, co może być korzystnym finansowo rozwiązaniem, bo do ceny auta nie jest doliczana marża. Najwięcej tego typu ogłoszeń można znaleźć w internecie. Największa ostrożność zalecana jest w przypadku zakupu auta w komisie samochodowym, ponieważ właśnie w takich miejscach często spotyka się nieuczciwych sprzedawców, chociaż oczywiście nie jest to regułą.
Dokładne oględziny to podstawa
Potencjalny nabywca samochodu nie powinien na oględziny jechać sam. Postronna osoba, nawet jeśli nie jest ekspertem w dziedzinie motoryzacji – chociaż najlepiej gdyby tak właśnie było – oceni pojazd w sposób bezstronny, a tym samym może wychwycić dyskwalifikujące go cechy, jakich nie zauważy sam zainteresowany. Istotne jest, aby obejrzeć dokładnie karoserię. Wgniecenia na klapie czy drzwiach albo pęknięty zderzak zazwyczaj nie stanowią problemu, bo tego typu części przecież łatwo wymienić. Jeśli jednak auto nosi ślady napraw na elementach konstrukcji, jak słupki, progi, dach czy podłużnice, można z dużym prawdopodobieństwem uznać, że brało udział w poważnej kolizji, a wtedy zdecydowanie lepiej kontynuować poszukiwania.
Serwis po kupnie
Niezależnie od tego jak prezentuje się kupiony samochód używany, warto pokazać go mechanikowi. Specjalista sprawdzi stan poszczególnych układów i określi koszt ewentualnych napraw. Warto przy tym zaznaczyć, że najbezpieczniej jest kupować oryginalne części zamienne w sprawdzonych sklepach, jak np. na https://sklep-bmw.pl/ . Na tego typu stronach bez problemu można znaleźć elementy przeznaczone do konkretnego modelu auta, co znacznie ułatwia poszukiwania.
Wpis powstał przy współpracy z sklep-bmw.pl
AM
Strefa Kulturalnej Jazdy
Czasami bardzo trudno jest trafić z rzeczowym komisem, który przedstawi tobie faktyczny stan auta czarno na białym :)
OdpowiedzUsuńWielkim problemem jest znalezienie dobrego komisu, już nie wspomnę o 'przekrętach' które są zrobione na autach:) Trzeba naprawdę być ostrożnym. Najpewniej jest kupować używane auta z salonów samochodowych - oni też sprzedają używki.
OdpowiedzUsuńPoczytać na necie opinie uzytkowników co sie lubi psuć w danym modelu i sprawdzić dostępność części zamiennych. Mnie sie tak udało dostać ładnego golfika, a o części do niego nie trudno, z delphie np mają spory wybór, już kilka od nich mam włożonych i dobrze sie sprawuja.
OdpowiedzUsuńSporo cennych informacji, tym bardziej jeżeli ktoś taki np jak ja nie zna się zbytnio na mechanice, samochodach a chce kupic auto.
OdpowiedzUsuńDobre porady. A tak a propos samochodów i dodatków do nich to ja odkryłam super firmę https://motohobby.pl/dywaniki-welurowe-895 , która oferuje właśnie śliczne, dobrze wykonane dywaniki welurowe, ale i nie tylko... Warto zapoznać się z ich atrakcyjną ofertą.
OdpowiedzUsuń