14 października 2018

Kółka, romby i kwadraty - tylko się nie pomyl!


Unia Europejska zadecydowała aby od 12 października 2018 we wszystkich krajach członkowskich na stacjach paliw były przy dystrybutorach takie same oznaczenia. Wszystko po to, aby mniej zorientowani kierowcy będąc w innym kraju niż własny nie wlali omyłkowo nieodpowiedniego paliwa do swojego auta.

Teoretycznie nie wlejemy ropy do benzyniaka, ale odwrotnie już tak. Zaznaczam, że tylko teoretycznie gdyż nie każdy tankuje do pełna albo też nie każdy wkłada głęboko końcówkę by wlać odpowiednie paliwo. Jeżeli już kapniemy się ,,po" to nie odpalajmy choćby na chwilę naszego silnika. Albo sami albo wezwijmy pomoc drogową aby nam odpompowała niewłaściwy trunek z baku.


Nowe oznaczenia na stacjach paliw.
Kółko i literka E to benzyna. Obok literki E znajdować się będą cyfry, które odpowiadają biokomponentom zawartych w benzynie. E5 to np. benzyna z maksymalną 5% zawartością biokomponentów - przed zmianą oznaczana jako PB95 lub PB98.
Kwadrat mający zaokrąglone rogi, a w środku litera B to olej napędowy (popularny diesel). Jeżeli w kwadracie będzie napis XTL oznacza to, że ten olej jest syntetyczny i nie został wykonany z ropy naftowej.
Paliwa gazowe oznaczone będą rombem.

LPG - gaz płynny
CNG - sprężony gaz ziemny
LNG - skroplony gaz ziemny
H2 - wodór

1 komentarz:

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter