Aquaplaning na prostej drodze. Książkowa wersja wideo czym jest to zdradliwe zjawisko w praktyce.
Czym jest aquaplaning?
Aquaplaning to nie aquapark. Prawdziwi fani motoryzacji wiedzą, że aquaplaning nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Hydroplaning, akwaplanacja czy po prostu aquaplaning to nic innego jak utrata przyczepności na mokrej nawierzchni jezdni. Auto podczas aquaplaningu zachowuje się podobnie jak na plamie oleju - nasz pojazd nie reaguje na manewry układu kierowniczego, hamulców czy pedału przyspieszenia. Inaczej rzecz stwierdzając wpadamy w niekontrolowany, bezwładny poślizg.
Utrata panowania nad pojazdem zwykle kończy się na obróceniu auta. Finalnie jest to bliski kontakt ze słupem lub innym drzewem.
Bieżnik opony nie odprowadza szybko wody spod opony. Ciężko to sobie wyobrazić, ale opona się unosi, a nasze połączenie z przyczepnością zostaje zerwane. Najłatwiej o aquaplaning wtedy kiedy pada mocna ulewa. Fizyki nie da się oszukać.
Co robić gdy doświadczymy aquaplaningu?
Przede wszystkim nie panikować! Jeżeli poczujemy, że opony straciły przyczepność, zarzuca nam lekko tyłem to najważniejsze w takiej sytuacji aby nie robić gwałtownych ruchów kierownicą tylko starać się delikatnie zwalniać. Zwalniać, a nie hamować gwałtownie, bo to tylko pogorszy sprawę.
Prześlij komentarz