Olej silnikowy to jeden z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych w samochodzie. W żadnym wypadku nie można na tym zaoszczędzić, ale jak wybrać spośród wszystkich odmian prezentowanych na półkach sklepów samochodowych, odpowiedni pod względem parametrów i przystępny cenowo olej?
Regularna wymiana oleju silnikowego to gwarancja jego długiej żywotności, dlatego do wyboru tego płynu należy podchodzić odpowiedzialnie, aby uniknąć wielu problemów związanych z kosztownymi naprawami silnika. Właściciele samochodów, którzy przeprowadzają konserwację u autoryzowanego dealera, ufają mu przy wyborze oleju. Ale co z tymi, którzy sami obsługują samochód lub w oficjalnym serwisie? Gama olejów silnikowych w sklepach jest ogromna i często bardzo trudno o nią zdecydować.
Przede wszystkim musisz dowiedzieć się, jaki olej producent zaleca do Twojego samochodu. Nie mówimy o modelu samochodu jako całości - każdy silnik w ofercie producenta ma własny olej. Jego parametry można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli nie ma instrukcji, niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej producenta lub zwrócić się do przedstawiciela marki. Niektórzy producenci olejów znacznie upraszczają to zadanie, oferując na swojej oficjalnej stronie internetowej wygodną usługę doboru oleju do określonej modyfikacji samochodu.
Olej maszynowy zmienia się w zależności od pory roku i lepkości:
oleje letnie
oleje zimowe
oleje całoroczne.
Olej silnikowy może się różnić w zależności od typu silnika:
do silników benzynowych
oleje uniwersalne
Symbole do oznaczania:
SF - do samochodów z lat 80
SG - do samochodów z lat 80
SH - do samochodów 1994
SL - do samochodów po 2000 roku
Oleje silnikowe to:
Oleje mineralne powstają w procesie rafinacji ropy naftowej.
Oleje półsyntetyczne powstają poprzez dodanie syntetycznych dodatków do mineralnego oleju bazowego - jednej trzeciej jego objętości.
Oleje syntetyczne powstają z węglowodorów w wyniku reakcji chemicznej.
Oleje hydrokrakowane powstają poprzez modyfikację ropy naftowej na poziomie molekularnym.
Informacja z Autodoc.pl
Prześlij komentarz