Czy można wyprzedzać z prawej strony ?

Gdzie i kiedy można wyprzedzać prawą stroną jezdni ? Kiedy wyprzedzanie prawą stroną jezdni jest dozwolone a kiedy nie ? Trudne pytania dla wielu kierowców. W tym poście postaram się znaleźć na nie odpowiedzi.

Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym w pkt 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

Czy to w obszarze zabudowanym czy poza wyprzedzać w sytuacji jak wyżej nam wolno.


2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Obszar niezabudowany, jezdnia dwukierunkowa, trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie dozwolone.

Obszar niezabudowany, jezdnia dwukierunkowa, dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie niedozwolone.

Obszar zabudowany, jezdnia dwukierunkowa, dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym  kierunku, czyli wyprzedzanie dozwolone.

Co do samego wyprzedzania art. 24 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi nam również w pkt:
7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

      8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

      9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

W dodatku trzeba pamiętać że zgodnie z  Art. 24. ustawy Prawo o ruchu drogowym pkt. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Jak do tego wszystkiego ma się kultura? Otóż przyjęte jest że lewy służy do wyprzedzania a prawy do normalnej jazdy, zatem jeżeli nie skręcamy niebawem w lewo, zamierzamy jechać długo prosto i nie zamierzamy się spieszyć, wyprzedzać innych aut, zjeźdźmy na prawy pas. Wyprzedzanie na autostradzie jest również dozwolone z prawej strony, jednakże może to być niebezpieczne przy dużej prędkości bo nigdy nie wiemy jak się zachowa ostatecznie ten kierowca z przodu. Niemniej jednak "uporczywa" jazda lewym pasem na autostradzie czy ekspresówce również może zostać nagrodzona mandatem jeżeli jedziemy za wolno czyli utrudniamy ruch albo prawy pas mamy wolny.

I na zakończenie, potwierdzenie odnośnie jazdy lewym pasem.
Art. 16. Ustawy Prawo o ruchu drogowym
1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Art. 19. Ustawy Prawo o ruchu drogowym
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1). jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;











AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

18 komentarzy:

  1. jest już bardzo późno, zatem jeżeli coś źle napisałem, coś przeoczyłem to czekam na wasze komentarze.... szerokości

    AM

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przydałby się jeszcze obrazek, że nie można wyprzedzać z prawej strony jak mamy np jeden szeroki pas np w mieście (tzn nie wyznaczone są pasy ruchu, brak znaku F-10, a kierowcy ustawiają się w 2. kolejkach).

      Usuń
  2. Naprawdę przydatny blog. Jestem pod wrażeniem.
    /L.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nienawidzę, kiedy wyprzedza mnie z prawej strony palant, jak zatrzymuję się na skrzyżowaniu ze światłami i zostawiam po prawej stronie miejsce do skrętu w prawo na zielonej strzałce. Podjeżdża palant z prawej, blokuje skręt w prawo, a po zapaleniu się zielonego wyprzedza z prawej na skrzyżowaniu. Nienawidze, i następnym razem pojadę tak, że będzie kolizja.

    OdpowiedzUsuń
  4. I będzie to Twoja wina, bo ów palant ma rację - staje na prawym pasie bowiem ten domyślnie służy do jazdy na wprost i w prawo, a lewy do skrętu w lewo - w czasie kolizji będzie się ów palant znajdował po Twojej prawiej stronie i zostaniesz przykładnie ukarany za swój idiotyczny występek.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zastanawiam sie, jaki mandat mozna dostac za jazde lewym pasem. W przytoczonych przepisach nie widze punktu, ktory to nakazuje.
    Jedyny nakaz, ktory mozna by tak rozumiec: Art. 16 p. 4. Choc wydaje mi sie, ze nakaz trzymania sie prawej krawedzi jezdni dotyczy drog bez wyznaczonych pasow. Jesli sa pasy, to obowiazuje ta druga czesc, ktora mowi, zeby nie zajmowac jednoczesnie dwoch pasow.
    Tak w ogole to ja sadze, ze jak ktos tym lewym w miare szybko pomyka, to nie stwarza zagrozenia. Idealnie bezpiecznie byloby, gdyby wszyscy jachali plynnie ze zblizona predkoscia. Natomiast duzo wieksze zagrozenie stwarzaja nerwowi, ktorzy dojezdzaja i mrugaja, a czasem wyprzedza prawa i depna na hamulec. Zwlaszcza, ze jak widac mozna spokojnie wyprzedzic prawa...

    OdpowiedzUsuń
  6. Autorowi strony gratuluję pomysłu i jestem pod wrażeniem jasnego wyjaśnienia kiedy można wyprzedzać z prawej strony. Ja to praktykuję od dawna na autostradzie i ekspresówce i wielu kierowców jest zdziwonych, że wyprzedzam ich z prawej i nie trąbie na nich gdy nie zjeżdżają z lewego pasa gdy do nich dojeżdzam. Dla tych wszystkich co są zdziwieni, że lewą stroną się nie jeździ a tylko wyprzedza zapraszama na autostrady w Niemczech i innych krajach EU to zobaczą jak się powinno jeździć przepisowo na autostradzie. Jeżeli nadal będą uważać, że lewą stroną się jeździ to pozostaje mi tylko jedna rada - przeprowadzka do Anglii gdzie jest lewostronny ruch. Kierowca który przejechał ponad 1,5 mln km

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wyprzedzać oczywiście wolno, ale w przypadku autostrady jest to po prostu niebezpieczne :)

      Usuń
    2. właśnie, że nie wolno - ktoś tu bardzo źle interpretuje co to jest jezdnia jednokierunkowa, a droga dwukierunkowa. Wycinki z kodeksu można różnie interpretować. Na "A" i na "S" nie wolno wyprzedzać z prawej strony!!! ...jeśli ma tylko dwa pasy ruchu. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Jeśli ktoś coś źle coś interpretuje to jesteś to Ty:

      Ustawa o drogach publicznych
      11) autostrada— drogę przeznaczoną wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych:
      a) wyposażoną przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie,
      b) posiadającą wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego,
      c) wyposażoną w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników autostrady;

      Ustawa Prawo o ruchu drogowym

      Art. 24.
      10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
      1) na jezdni jednokierunkowej;
      2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

      Usuń
    4. Karkołomnym nazwał bym przekonanie, że kierowców obowiązuje definicja autostrady z innej ustawy niż ustawa PoRD. Ale załóżmy. Pozostaje jednak dylemat dopuszczalności tego manewru na innych drogach dwujezdniowych np. drogach ekspresowych i im podobnych. I jak to ugryźć??

      Usuń
  7. Świetny artykuł, jedyny gdzie jest to dodatkowo łopatologicznie wytłumaczone na obrazka :) Duży szacun :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Mam problem. Otóż w testach z Image mam sytuację: Jest droga 2-kierunkowa i tylko 2 pasy ruchu każdy do jazdy w innym kierunku. Autko dojeżdża do wydzielonego linią przerywaną przystanku autobusowego i wyprzedza z prawej. Pytanie brzmi:"Czy dopuszczalne jest wykonanie manewru wyprzedzania z prawej strony w takiej sytuacji?" według testów można i trochę nie ogarniam dla czego tak jest. Mimo iż droga wydaje się szeroka nie ma wyznaczonych 2 pasów do jazdy tym samym kierunku :|
    link do screena: https://imagizer.imageshack.us/v2/1024x640q90/208/16y9.jpg
    Dał by ktoś radę wyjaśnić mi o co tutaj chodzi? dzięki z góry :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Auto które zjechało do środka osi jezdni jak można myśleć chce skręcić w lewo. Obrazek nie pokazuje w tym ujęciu lewego migającego kierunkowskazu, ale nie ma innego powodu aby stało tak blisko środka jezdni, zwłaszcza że nadjeżdża z naprzeciwka ciężarówka

      Usuń
    2. Też tak myślę:)

      Usuń
  9. "2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
    3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu."

    I w razie kolizji jak udowodnić te pkt.?? Bo policja orzeka o winie według miejsca kolizji tzn. na prawym pasie winny jest ten z tyłu na lewym pasie winny jest ten z przodu - i nie ma do rzeczy sygnalizowanie i rozpoczęcie manewru.

    OdpowiedzUsuń
  10. Sytuacja na planszy nr.1 przedstawiająca drogę dwujezdniową nie spełnia warunków wymaganych art 24u10p1 by tam dozwolone było wyprzedzanie z prawej. Przypominam; w rozumieniu ustawy PoRD, drogą/jezdnią jednokierunkową jest tylko taka, której początek jest oznaczony znakiem D-3. Ustawa NIE PRZEWIDUJE dróg/jezdni z definicji samoistnie jednokierunkowych.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...