Kamera samochodowa to niezwykle użyteczny gadżet każdego kierowcy. Lepiej mieć swoją ,,czarną skrzynkę" i oby się nigdy nie przydała niż jej nie mieć a żeby choć raz była potrzebna. Wideorejestrator zdecydowanie ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od pozostałych kierowców. Warto więc zadbać aby był jak najlepszej jakości. Vantrue to marka kamer samochodowych premium, gdzie jakość zdecydowanie przewyższa cenę.

3 czerwca 2013

Czy można wyprzedzać z prawej strony ?

Gdzie i kiedy można wyprzedzać prawą stroną jezdni ? Kiedy wyprzedzanie prawą stroną jezdni jest dozwolone a kiedy nie ? Trudne pytania dla wielu kierowców. W tym poście postaram się znaleźć na nie odpowiedzi.

Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym w pkt 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

1) na jezdni jednokierunkowej;

Czy to w obszarze zabudowanym czy poza wyprzedzać w sytuacji jak wyżej nam wolno.


2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

Obszar niezabudowany, jezdnia dwukierunkowa, trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie dozwolone.

Obszar niezabudowany, jezdnia dwukierunkowa, dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku, czyli wyprzedzanie niedozwolone.

Obszar zabudowany, jezdnia dwukierunkowa, dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym  kierunku, czyli wyprzedzanie dozwolone.

Co do samego wyprzedzania art. 24 Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi nam również w pkt:
7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

      8. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:

1) jednokierunkowej;

2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.

      9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

W dodatku trzeba pamiętać że zgodnie z  Art. 24. ustawy Prawo o ruchu drogowym pkt. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;

2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Jak do tego wszystkiego ma się kultura? Otóż przyjęte jest że lewy służy do wyprzedzania a prawy do normalnej jazdy, zatem jeżeli nie skręcamy niebawem w lewo, zamierzamy jechać długo prosto i nie zamierzamy się spieszyć, wyprzedzać innych aut, zjeźdźmy na prawy pas. Wyprzedzanie na autostradzie jest również dozwolone z prawej strony, jednakże może to być niebezpieczne przy dużej prędkości bo nigdy nie wiemy jak się zachowa ostatecznie ten kierowca z przodu. Niemniej jednak "uporczywa" jazda lewym pasem na autostradzie czy ekspresówce również może zostać nagrodzona mandatem jeżeli jedziemy za wolno czyli utrudniamy ruch albo prawy pas mamy wolny.

I na zakończenie, potwierdzenie odnośnie jazdy lewym pasem.
Art. 16. Ustawy Prawo o ruchu drogowym
1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Art. 19. Ustawy Prawo o ruchu drogowym
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1). jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
=== === === === === === === === === === === === 

Szukasz sprawdzonego rejestratora jazdy? 


Wejdź na www.KameraSamochodowa.com i wybieraj spośród najlepszych.


W sklepie www.KameraSamochodowa.com znajdziesz wideorejestratory jazdy topowych marek takich jak GarettNavitelMikaviBlackvueCar ForceViofo70mai.

Ponadto w ofercie znajdują się mierniki grubości lakieru Blue TechnologyNexPTG oraz alkomaty firmy Alco Force i Promiler.

50 komentarzy:

 1. jest już bardzo późno, zatem jeżeli coś źle napisałem, coś przeoczyłem to czekam na wasze komentarze.... szerokości

  AM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy30/9/13 11:57

   Przydałby się jeszcze obrazek, że nie można wyprzedzać z prawej strony jak mamy np jeden szeroki pas np w mieście (tzn nie wyznaczone są pasy ruchu, brak znaku F-10, a kierowcy ustawiają się w 2. kolejkach).

   Usuń
 2. Anonimowy3/6/13 16:54

  Naprawdę przydatny blog. Jestem pod wrażeniem.
  /L.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy20/6/13 09:11

  Nienawidzę, kiedy wyprzedza mnie z prawej strony palant, jak zatrzymuję się na skrzyżowaniu ze światłami i zostawiam po prawej stronie miejsce do skrętu w prawo na zielonej strzałce. Podjeżdża palant z prawej, blokuje skręt w prawo, a po zapaleniu się zielonego wyprzedza z prawej na skrzyżowaniu. Nienawidze, i następnym razem pojadę tak, że będzie kolizja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to bedzie Twoja wina >>>

   Usuń
  2. Anonimowy8/10/14 20:54

   W dodatku `palant` robi prawidlowo zgodnie z zasada ruchu prawostronnego :)

   Usuń
  3. Anonimowy4/6/15 01:14

   Jeżeli jest mowa o skrzyżowaniu z wyznaczonymi dwoma pasami do jazdy na wprost przy czym na prawym pasie jest ta ewentualna strzałka w prawo - to jesteś kretynem.

   Usuń
 4. Anonimowy6/8/13 00:17

  I będzie to Twoja wina, bo ów palant ma rację - staje na prawym pasie bowiem ten domyślnie służy do jazdy na wprost i w prawo, a lewy do skrętu w lewo - w czasie kolizji będzie się ów palant znajdował po Twojej prawiej stronie i zostaniesz przykładnie ukarany za swój idiotyczny występek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy6/3/15 22:44

   Co dostanie? A za co niby? Jeśli dajmy na to zaczną się ścigać będąc jeszcze na skrzyżowaniu, bo ten z lewego nie popuści i ten z prawego też, to gdyby ten z prawego był szybszy to dostaje mandat za wyprzedzanie na skrzyżowaniu, chyba że to rondo to nie.
   A druga sprawa jeśli ten z lewego (a tak swoją drogą nie napisał - to może to być i ze środkowego pasa do jazdy na wprost lub prosto i w lewo) będzie jechał równo z tamtym a ten z prawego będzie chciał wjechać mu na pas to płaci mandat i tyle. To nei zasada prawej ręki, tylko tu jest jeszcze zasada, że aby zająć czyjś pas należy ustąpić mu miejsca. I tyle w temacie.
   Ja takich buraków z bocznych pasów karmię spalinami, a nie powiem mogę :)
   Także jeśli jak Anonimowy pisał będzie kolizja to ukarany zostanie ten z prawego.

   A to, że on go nazwał palantem, bo stoi na prawym to inna sprawa. W zasadzie powinno się stać możliwe na skrajnym prawym pasie z racji ruchu prawostronnego. Ale jak są wyznaczone strzałki jak można jechać to nie widzę, przeciwwskazań, w końcu dla kogo one mają być? Anonimowy rozumiem, że chciał zaznaczyć, że jest życzliwy i nie zajmuje pasa tym co mogą sobie za ten czas skręcić w prawo - chwali się.

   Usuń
  2. Anonimowy1/1/17 03:56

   wyprzedzać na skrzyżowaniu może o ile skrzyżowanie jest kierowane (z sygnalizacją świetlną)

   Usuń
 5. Anonimowy26/8/13 20:30

  Zastanawiam sie, jaki mandat mozna dostac za jazde lewym pasem. W przytoczonych przepisach nie widze punktu, ktory to nakazuje.
  Jedyny nakaz, ktory mozna by tak rozumiec: Art. 16 p. 4. Choc wydaje mi sie, ze nakaz trzymania sie prawej krawedzi jezdni dotyczy drog bez wyznaczonych pasow. Jesli sa pasy, to obowiazuje ta druga czesc, ktora mowi, zeby nie zajmowac jednoczesnie dwoch pasow.
  Tak w ogole to ja sadze, ze jak ktos tym lewym w miare szybko pomyka, to nie stwarza zagrozenia. Idealnie bezpiecznie byloby, gdyby wszyscy jachali plynnie ze zblizona predkoscia. Natomiast duzo wieksze zagrozenie stwarzaja nerwowi, ktorzy dojezdzaja i mrugaja, a czasem wyprzedza prawa i depna na hamulec. Zwlaszcza, ze jak widac mozna spokojnie wyprzedzic prawa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy15/5/15 12:10

   Nieprawda. Zasada jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni obowiązuje bez względu na to ile jest pasów w tym samym kierunku. Konieczność jazdy jednym pasem jest tylko uszczegółowieniem konieczności jazdy jak najbliżej prawej krawędzi. Po skończonym manewrze wyprzedzania należy ZAWSZE wracać na prawy pas.

   Usuń
 6. Anonimowy5/9/13 13:24

  Autorowi strony gratuluję pomysłu i jestem pod wrażeniem jasnego wyjaśnienia kiedy można wyprzedzać z prawej strony. Ja to praktykuję od dawna na autostradzie i ekspresówce i wielu kierowców jest zdziwonych, że wyprzedzam ich z prawej i nie trąbie na nich gdy nie zjeżdżają z lewego pasa gdy do nich dojeżdzam. Dla tych wszystkich co są zdziwieni, że lewą stroną się nie jeździ a tylko wyprzedza zapraszama na autostrady w Niemczech i innych krajach EU to zobaczą jak się powinno jeździć przepisowo na autostradzie. Jeżeli nadal będą uważać, że lewą stroną się jeździ to pozostaje mi tylko jedna rada - przeprowadzka do Anglii gdzie jest lewostronny ruch. Kierowca który przejechał ponad 1,5 mln km

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wyprzedzać oczywiście wolno, ale w przypadku autostrady jest to po prostu niebezpieczne :)

   Usuń
  2. właśnie, że nie wolno - ktoś tu bardzo źle interpretuje co to jest jezdnia jednokierunkowa, a droga dwukierunkowa. Wycinki z kodeksu można różnie interpretować. Na "A" i na "S" nie wolno wyprzedzać z prawej strony!!! ...jeśli ma tylko dwa pasy ruchu. Pozdrawiam

   Usuń
  3. Anonimowy22/2/14 13:47

   Jeśli ktoś coś źle coś interpretuje to jesteś to Ty:

   Ustawa o drogach publicznych
   11) autostrada— drogę przeznaczoną wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych:
   a) wyposażoną przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie,
   b) posiadającą wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego,
   c) wyposażoną w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników autostrady;

   Ustawa Prawo o ruchu drogowym

   Art. 24.
   10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
   1) na jezdni jednokierunkowej;
   2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

   Usuń
  4. Anonimowy26/8/14 21:44

   Karkołomnym nazwał bym przekonanie, że kierowców obowiązuje definicja autostrady z innej ustawy niż ustawa PoRD. Ale załóżmy. Pozostaje jednak dylemat dopuszczalności tego manewru na innych drogach dwujezdniowych np. drogach ekspresowych i im podobnych. I jak to ugryźć??

   Usuń
  5. Anonimowy jestes w calkowitym bledzei przepis jak zauwazyles jest napisany w niezbyz zrozumialy sposob dla tepych umyslowo . skoro przejechales ponad 1,5 mln km ja moze wiecej od 30 ponad lat prawko i 25 na zachodzei ale nei wazne. przeczytaj dokladnei to co wrzuciles a mianowicie autostrada przynajmniej wyposazona w dwie drogi jednokierunkowe dlaczego wolno na takiej wyprzedzac prawa strona mozna i w niemczekch i w innych krajach tez --- tlumacze tylko na takiej drodze a sa one oddzielone pogrubiona linia przerywana pozatym nad kazdym z pasow oddzielajacych takie dwqie drogi jednokierunkowe masz tablice informacyjne ktore wyraznie mowia ze jedna jedzei w lewo druga bedzie odbijac w prawo bo inaczej sie nei da mozna zalozyc ze jedna z nich czyli ta co ma odbic w lewo bedzie na wprost --- ale sa te drogi oddzielone pogrubiona linia . w przypadku gdy jej nie ma nie wolno -- jest zabronione wyprzedzanie z prawej strony . a trzymanie sie prawej krawedzi drogi nie oznacza tutaj trzymania sie prawej linni pasa ruchu tylko drogi ktora jest oznaczona linia ciagla - o cholera zawodowy kierowca a o tym nei wie wstydz sie chlopak i zacznij rozumowac nei po swojemu tylk jak jest napisane a napisane jest bardzo dokladnie ze sa to dqwie jednokierunkowe drpogi a nei jedna z 4 pasami ruchu. owszem mozesz wyprzedzic jadac z prawej strony jadac ta druga droga co skreci - odbije w prawo i z niej mozesz wjechac na ta ktora jedzei na wprost i tutaj bardzo dokladnie mowi twoj przyklad ze ze szczegolna ostroznoscia nie utrudniajac jazdy kierowcom poruszajacym sei po tej lewej drodze oczywiscie uzywajac sygnalizacji swietlnej mowiecej o tym ze bedziesz zmieniac pas ruchu . to na tyle tlumaczenia tym co tego nei rozumuja KUBAZIEM ma calkowita racje nie lwolno na autobanie wyprzedzac.nigdy z prawej strony jesli nie przekraczasz dozwolonej predkosci jaka jest ustalona na takiej drodze czyli 140 kmh - 150 kmh wtedy jadac lewym pasem jesli ktos jedzie 130 masz prawo zrobic fotke i wyslac na policje ze jadac 130 blokowal ci pas szybkiej jazdy . ale jesli jedziesz 160 czyli wiecej jak sie powinno musisz byc na tyle inteligentny by poczekac zwalniajac a jesli bedziesz chcial wykonac manewr agresywny moze kosztowac cie to prawko .

   Usuń
 7. Świetny artykuł, jedyny gdzie jest to dodatkowo łopatologicznie wytłumaczone na obrazka :) Duży szacun :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy12/2/14 14:11

  Mam problem. Otóż w testach z Image mam sytuację: Jest droga 2-kierunkowa i tylko 2 pasy ruchu każdy do jazdy w innym kierunku. Autko dojeżdża do wydzielonego linią przerywaną przystanku autobusowego i wyprzedza z prawej. Pytanie brzmi:"Czy dopuszczalne jest wykonanie manewru wyprzedzania z prawej strony w takiej sytuacji?" według testów można i trochę nie ogarniam dla czego tak jest. Mimo iż droga wydaje się szeroka nie ma wyznaczonych 2 pasów do jazdy tym samym kierunku :|
  link do screena: https://imagizer.imageshack.us/v2/1024x640q90/208/16y9.jpg
  Dał by ktoś radę wyjaśnić mi o co tutaj chodzi? dzięki z góry :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy4/5/14 19:55

   Auto które zjechało do środka osi jezdni jak można myśleć chce skręcić w lewo. Obrazek nie pokazuje w tym ujęciu lewego migającego kierunkowskazu, ale nie ma innego powodu aby stało tak blisko środka jezdni, zwłaszcza że nadjeżdża z naprzeciwka ciężarówka

   Usuń
  2. Też tak myślę:)

   Usuń
  3. aninimowy 4 napisal ze nie widoczne jest zachowanie sie kierowcy prowadzacego pojazd po lewej . widzac droge i os jezdni ktora posiada linie przerywana mozna sie domyslec z obrazka ze ten pojazd pojedzie w lewo dlatego dojechal blizej linii srodkowej jezdni i w tym wypadku mozna pojechac dalej wtedy nei bedzei to wyprzedzanie tylko omijanie ale kit w d... temu oslowi co tworzyl taki test sam widocznei nei wie gdzei zyje .taki manewr jets manewrem omijania a nei wyprzedzania z prawej strony. duzo syfu porobili w testach jak widac maca ludziom w glowach a pozniej kasuja za wypadki to stary zjebany komunistyczny trik.powinno ich sie powiesic wszystkich stara szkola byla najlepsza i do dzisiaj sprawdza sei w calej europie jedyna odchylka jaka jest w panstwach sa sygnalizacje swietlne ktore warto poczytac jesli chce lsie jechac do wloch lub hiszpanii a w szczegolnosci przy skretach w lewo jak jest wllaczone 1 -2 lub 3 swiatla w sygnalizacji to myli naprawde coniektorychi mozna szybko sie z kims stuknac. tak samo pulsujace swiatla mowia w kazdym z tych 2 krajow o czym innym .pamietajcie.jezdze wszedzie po swiecie stad tez wiem co i gdzie i jak .od 28 lat za granicami a od 30 prawko po samochodowce iu tez bez poprawek 00 i 00 wiec chyba mozna mi zaufac.

   Usuń
  4. Anonimowy5/4/16 19:48

   To Ty ju gregor jesteś w błędzie i Ty zacznij rozumować tak jak jest napisane, a nie po swojemu. Chociaż pewnie Twoje 'doświadczenie za kółkiem" nie pozwoli Ci wyprowadzić się z tego błędu. Może to i lepiej.
   Po pierwsze, nie ma czegoś takiego jak 'autostrada przynajmniej wyposazona w dwie drogi jednokierunkowe'. Autostrada to droga, JEDNA DROGA, a ta jedna droga wyposażona jest w DWIE JEZDNIE, zatem jest dwujezdniowa, oddzielona pasem zieleni!
   Dwa, to przepis wyraźnie mówi, że:
   'Art. 24. (...) 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
   1) na jezdni jednokierunkowej;'
   Zatem przepis ten wyraźnie mówi, że na jezdniach jednokierunkowych (jakimi są jezdnie na autostradzie) można wyprzedać.

   Usuń
 9. "2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
  3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu."

  I w razie kolizji jak udowodnić te pkt.?? Bo policja orzeka o winie według miejsca kolizji tzn. na prawym pasie winny jest ten z tyłu na lewym pasie winny jest ten z przodu - i nie ma do rzeczy sygnalizowanie i rozpoczęcie manewru.

  OdpowiedzUsuń
 10. Anonimowy26/8/14 21:31

  Sytuacja na planszy nr.1 przedstawiająca drogę dwujezdniową nie spełnia warunków wymaganych art 24u10p1 by tam dozwolone było wyprzedzanie z prawej. Przypominam; w rozumieniu ustawy PoRD, drogą/jezdnią jednokierunkową jest tylko taka, której początek jest oznaczony znakiem D-3. Ustawa NIE PRZEWIDUJE dróg/jezdni z definicji samoistnie jednokierunkowych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anonimowy21/9/14 21:14

  Jedynym warunkiem dopuszczalności wyprzedzania z prawej są wyznaczone pasy (min. dwa) w jednym kierunku, bo ...... zgodnie z art 11u11b Konwencji Wiedeńskiej taki manewr nie jest uważany jako wyprzedzanie (z wyjątkiem okolic i przejścia dla pieszych).

  OdpowiedzUsuń
 12. przed chwila obejrzalem w tvn uwaga pirat jak policjant wlepil gostkowi 300 zl.mandat za wyprzedzanie prawa strona na jezdni jednokierunkowej o dwu pasach ruchu w terenie zabudowanym .Czy to ja jestem glupi czy policjant nie zna przepisow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej policjant głupi. W mieście często zjeżdżam wcześniej na lewo jak skręcam w lewo to mnie z prawej wyprzedzają. To samo robię wyprzedzając z prawej.
   Na innych drogach poza terenem zabudowanym też jak jadę stałą prędkością prawym prawem i nagle okazuje się że wyprzedzam tych po lewej, którzy albo przyspieszają albo zjeżdżają na prawy potem. :)

   Usuń
  2. poz aobszarem co sie dzieje sam mowisz ze jedziesz prawym tylko ze stala predkoscia to nei jest manewr wyprzedzania tylko omijania pojazdu jadacego w tym samym kierunku tylko z mniejsza üpredkoscia mylisz pojecia samochod omijany nei musi stac statycznie moez sie poruszac wolniew stosunku do twojej predkosci poruszania a dlaczego tlumacze nei zmieniasz pasa ruchu nei wjezdzasz przed taki pojazd wiec jadac jednym pasem w jednym kierunku omijasz nei wyprzedzasz a on prawidlowo zjezdza za ciebie gdyz przysnol i nie zjechal wczesniej co powinien zrobic ale ty przejezdzajac kolo niego obudziles go i pokazales ze sa za nim auta ktore jada z wieksza predkoscia i dlatego powinien on zjechac na wolniejszy pas co wlasnei powiedziales. niedozwolone jest wyprzedzanie jak wyzej napisalem na 3 pasmowce z prawej strony skoro jeden przepis mowi ze nalezy trzymac sie prawej krawedzi drogi wiec jak mozesz wyprzedzic z prawej nei ma takiej mozliöwosci ludzei zle interüpretuja i tak samo zle sa przepisy ruchu stworzone dla ludzi by debilowato pozniej ocenia - karac lub jesli ma sei plecki - korupcja puscic mimochodem takiego z rodzinki .ok teraz rozumiecie jeden przepis nei laczy sie z drugim powala na kolana .powinni ich pozamykac tylch co takie przepisy ruchu tworza.

   Usuń
  3. Anonimowy15/5/15 12:14

   Przepraszam, ale jeśli oba pojazdy są w ruchu, to jest to wyprzedzanie.

   Usuń
 13. Wszystko jest dokładnie określone przepisami... Bardzo często spotykamy się z manewrem wyprzedzania, który jest najbardziej niebezpieczny na drodze i nie zdajemy sobie sprawy z jego następstw. Samo wyprzedzanie z lewej jest trudne, a co dopiero z prawej... Kultura jazdy...

  OdpowiedzUsuń
 14. Anonimowy15/5/15 12:18

  Należy też dodać, samochód jadący jako pierwszy na wszystkich 3 obrazkach łamie przepisy. Cała jezdnia przed nim jest pusta, nikogo nie wyprzedza, czyli powinien jechać prawym pasem.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem wyprzedzanie z prawej strony powinno być bezwzględnie zabronione!

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam, proszę o wyjaśnienie, czy na drodze jednopasmowej, w mieście, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną mogę wyminąć z prawej strony auto, które sygnalizuje skręt w lewo i ustawia się na środku skrzyżowania, podczas gdy ja chcę jechać na wprost?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy2/3/16 11:33

   hej. możesz ale bez kierunkowskazu i w obrebie własnego pasa, jeżeli masz zmienić pas to Ci nie wolno!

   Usuń
 17. Wymijam go w obrębie własnego (jedynego, do jazdy w lewo, prosto i prawo) pasa. Gdzieś czytałam, że skoro jest jeden pas, to może się na nim ustawiać tylko jeden rząd aut, to znaczy, że reszta aut powinna zaczekać, aż to pierwsze wykona manewr lewoskrętu i opuści skrzyżowanie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Anonimowy20/6/16 10:59

  Proszę o sprawdzenie czy przytoczone tutaj przykłady są prawidłowe w przypadku dróg ekspresowych i autostrad. Wg definicji PoRD Art 2 autostrada to droga dwujezdniowa, droga ekspresowa dwu- lub jednojezdniowa. Nigdzie w PoRD nie ma definicji zrównującej jezdnię z drogą jednokierunkową jeśli jezdnie są oddzielone pasem zieleni. Dodatkowo droga jednokierunkowa jest oznaczona znakiem D-3, którego trudno szukać na ekspresówkach i autostradach.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dziękuje za ciekawy wpis, rozwiał on moje wszelkie wątpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Super wpis i dobrze że są takie poradniki jak wyprzedzać i kiedy można bo ludzie na prawdę powinni się dokształcić w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 21. Niektórym przydałoby się poczytać o tak podstawowych rzeczach. Zadziwia mnie jak wielu ludzi tego nie wie albo ignoruje to o czym napisałeś.

  OdpowiedzUsuń
 22. Też czekam aż u nas w mieście albo okolicy bedzie taka stacja to wtedy sobie biorę bmw jakąś hybrydę bo jednak warto sobie kupić. Ale na razie nie ma popularność myślę przyjdzie z czasem to jeszcze trochę poczekam ale to nic. Na razie mam Toyote Prius też hybryda i jakoś daję radę ale jednak lepsze auto będę kupował też hybrydę ale jak właśnie będzie jakaś stacja ładująca.

  OdpowiedzUsuń
 23. Sam znam bardzo dużo osób które mogłyby przestudiować ten wpis kilka razy po mimo że mają prawo jazdy pare ładnych lat, niektórzy zapominają o podstawach.

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetna wystawa dużo pracy włożone w te metalowe potwory . Bardzo dobre dbanie o szczegóły wybrałbym się na taką wystawę tylko w okolicy u mnie nic takiego się nie odbywa.

  OdpowiedzUsuń
 25. Jestem w szoku że trzeba poruszać takie zagadnienia jak wyprzedzanie z prawej. Każdy powinien być świadom że wykonanie tego manewru to nie koniecznie dobry pomysł. Wystarczy trochę wyobraźni.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ja mimo wszystko uważam, że jest z tym coraz lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Myślałem że to logiczne że z prawej nie można wyprzedzać :D Nie sądziłem że taka wiedza możę się komuś przydać haha D:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można haha zaspamowałeś i udowodniłeś że nie czytałeś artykułu :) jedź bezpieczenie :)

   Usuń
 28. Anonimowy18/1/19 15:33

  Wyprzedzanie nie jest takie łatwe, dlatego warto się nauczyć tego najpierw zanim się wypróbuje na drodze. Tutaj ciekawie ten temat opisali: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/rozwazne-wyprzedzanie

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja tam wolę wyprzedzać z lewej strony ;)Ale wpis bardzo pomocny, wszystko dobrze wyjaśnione

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter

Kasyno z darmowymi spinami zawsze przyciągały nowych graczy, gracze otrzymują free spins za rejestrację lub jako ekskluzywny bonus od www.casino-online24.pl. Graj w kasyna bez weryfikacji online w www.bet-kasyno.info. Blog motoryzacyjny 2021 - kultura na drodze to priorytet.