3 kwietnia 2020

Przez koronawirusa będziemy jeździć wolniej?

fot. Policja

Eksperci brd napisali wniosek do resortu zdrowia oraz infrastruktury w którym chcą aby czasowo zmniejszyć obowiązujące limity prędkości w czasie panowania SARS-COV-2.


O tym, że mimo mniejszego ruchu na drodze z powodu koronawirusa liczba ofiar śmiertelnych nie zmalała pisałem już tutaj - link. Liczba pojazdów się zmniejszyła, ale wzrosła prędkość a co za tym idzie ,,ciężkość" wypadków. Innymi słowy wypadki są bardziej poważne, a kierowcy z powodu mniejszego ruchu na drodze dociskają gazu bardziej.


 • Wniosek został opracowany wspólnie z udziałem ekspertów ,,Konferencje Specjalistyczne nauka-praktyka-biznes" 
 • List został wystosowany do ministra Łukasza Szumowskiego i Andrzeja Adamczyka - pod listem podpisali się naukowcy z Politechnik - Krakowskiej oraz Lubelskiej a także Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zdaniem ekspertów powinno się zrobić wszystko aby ograniczyć liczbę wypadków wszak w obecnej sytuacji z koronawirusem każdy medyk, każda karetka jest bardzo potrzebna. Jednym z pomysłów na walkę z koronawirusem ma być obniżenie dopuszczalnych limitów prędkości.

Eksperci chcą aby na okres koronawirusa wprowadzono następujące limity prędkości:
 • 120 km/h na autostradach, 
 • 110 km/h na drogach ekspresowych 
 • 90 km/h na drodze jednojezdniowej ekspresowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu
 • 80 km/h na obszarze niezabudowanym 
 • 50 km/h przez całą dobę w obszarze zabudowanym
Zdaniem ekspertów każdy 1 km/h mniej to 3% większe szanse pieszego na przeżycie.

3 komentarze:

 1. Anonimowy3/4/20 23:50

  Komentarz z serwisu wykop.pl:
  Uwaga, tłumaczę z pokrętnourzędniczego na polski: Rodacy, mniej was się porusza po drogach publicznych. Hajs z mandatów przestał się zgadzać. Dlatego w trosce o nasze dobre samopoczucie i wpływy do budżetu obniżamy dopuszczalną prędkość by ci których uda nam się złapać zapłacili więcej ( ͡º ͜ʖ͡º)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdaniem ekspertów każda jazda z prędkością 33,(3) km/h i powyżej powoduje pewny zgon każdego mijanego pieszego. Nie wiem kto jest tym ekspertem, ale z punktu widzenia nauki powinien przestać nim być, a przynajmniej przestać nim być mianowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4/4/20 10:51

  Liczba zgonów pieszych na autostradach na pewno poraża. Co za kretyn to wymyślił?

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter