Ozonowanie samochodu, czy jak zadbać o czystość i higienę przed urlopem

Urlop jest doskonałym momentem na relaks i zrobienie czynności, na które nie mieliśmy czasu z powodu pracy. Większość osób przed wyjazdem decyduje się na posprzątanie swojego samochodu, robiąc to jedynie z wierzchu, zapominając o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka – o tym, co tak naprawdę unosi się w powietrzu.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja samochodu?

Co należy robić, by pojazd był czysty, zadbany i przyjemny w eksploatacji (oczywiście abstrahując od stanu mechanicznego auta)?

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?

Tym problemem chcemy się zająć! Co najczęściej robimy i jakie problemy spotykamy?

Brzydki zapach może być spowodowany wieloma czynnikami, jednak najczęściej jest to znak, że auto należy dokładnie posprzątać. Do powstania nieprzyjemnych aromatów, może przyczynić się m.in.:
• palenie wyrobów tytoniowych,
przewóz posiłków
transport zwierząt
• brak zadbania o odpowiednią higienę,
• wysoki poziom wilgoci.

Prawdę mówiąc, nawet normalne użytkowanie pojazdu w ciepłe dni, może powodować utrzymanie się odstraszających zapachów, gdyż zostawiamy na fotelach pot, a takie warunki są niemal idealne do aktywnego rozmnażania się bakterii.

Do najczęstszych czynności, które wykonuje każdy kierowca przed wyjazdem na urlop, należą zazwyczaj m.in.:

• wyrzucenie śmieci ze schowków,
• odkurzenie tapicerki i foteli,
• wypranie dywaników i pozbycie się widocznych plam z foteli,
• zawieszenie nowej zawieszki zapachowej lub wykorzystanie innych środków maskujących.

Owszem, tak przygotowany pojazd będzie wyglądać schludnie i przyjemnie, jednak jest to tylko tuszowanie problemu, który wcale nie zginął i auto w dalszym ciągu nie jest w pełni czyste – co jest natychmiast zauważalne, jeśli wsiądą do takiego samochodu alergicy.

Przeczytaj też: ozonowanie samochodu i klimatyzacji.

Ozonowanie – najczęściej ignorowane przez kierowców Dbając o czystość i higienę swojego pojazdu, należy systematycznie ozonować jego wnętrze. Dezynfekcja uwolnionymi cząsteczkami tlenu, nie maskuje brzydkich zapachów w aucie, ale zabija wszystkie drobnoustroje i bakterie, które nagromadziły się przez ten czas, czyszcząc dokładnie wszystkie zakamarki pojazdu.

Warto więc przed sezonem wakacyjnym i urlopowym, gdzie prawdopodobnie ilość spędzonych godzin w aucie będzie kilkakrotnie większa, wykonać ozonowanie wnętrza w profesjonalnej firmie. Pozwoli to również na oczyszczenie klimatyzacji i trwałe pozbycie się grzybów oraz pleśni, wpływając pozytywnie na zdrowie użytkowników pojazdu.

Wyjeżdżając na urlop z dziećmi i planując kilkugodzinną podróż, ozonowanie powinno być koniecznością, gdyż najmłodsze organizmy są najbardziej podatne na obecność alergenów i szkodliwych drobnoustrojów. Po zabiegu należy przez kilkanaście minut wywietrzyć samochód i można cieszyć się prawie sterylnym wnętrzem auta. Zapach, który pozostaje po ozonowaniu, nie jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu, więc nie należy obawiać się o swoje zdrowie – wszystko jest w najlepszym porządku i już bardziej brak jego obecności, może być powodem do niepokoju.