6 czerwca 2018

Ozonowanie samochodu, czy jak zadbać o czystość i higienę przed urlopem

Urlop jest doskonałym momentem na relaks i zrobienie czynności, na które nie mieliśmy czasu z powodu pracy. Większość osób przed wyjazdem decyduje się na posprzątanie swojego samochodu, robiąc to jedynie z wierzchu, zapominając o tym, czego nie widać na pierwszy rzut oka – o tym, co tak naprawdę unosi się w powietrzu.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja samochodu? 

Co należy robić, by pojazd był czysty, zadbany i przyjemny w eksploatacji (oczywiście abstrahując od stanu mechanicznego auta)? 

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów? 

Tym problemem chcemy się zająć! Co najczęściej robimy i jakie problemy spotykamy? 

Brzydki zapach może być spowodowany wieloma czynnikami, jednak najczęściej jest to znak, że auto należy dokładnie posprzątać. Do powstania nieprzyjemnych aromatów, może przyczynić się m.in.: 
• palenie wyrobów tytoniowych, 
przewóz posiłków
transport zwierząt
• brak zadbania o odpowiednią higienę, 
• wysoki poziom wilgoci. 

Prawdę mówiąc, nawet normalne użytkowanie pojazdu w ciepłe dni, może powodować utrzymanie się odstraszających zapachów, gdyż zostawiamy na fotelach pot, a takie warunki są niemal idealne do aktywnego rozmnażania się bakterii. 

Do najczęstszych czynności, które wykonuje każdy kierowca przed wyjazdem na urlop, należą zazwyczaj m.in.:

• wyrzucenie śmieci ze schowków, 
• odkurzenie tapicerki i foteli, 
• wypranie dywaników i pozbycie się widocznych plam z foteli, 
• zawieszenie nowej zawieszki zapachowej lub wykorzystanie innych środków maskujących. 

Owszem, tak przygotowany pojazd będzie wyglądać schludnie i przyjemnie, jednak jest to tylko tuszowanie problemu, który wcale nie zginął i auto w dalszym ciągu nie jest w pełni czyste – co jest natychmiast zauważalne, jeśli wsiądą do takiego samochodu alergicy. 

Przeczytaj też: ozonowanie samochodu i klimatyzacji. 

Ozonowanie – najczęściej ignorowane przez kierowców Dbając o czystość i higienę swojego pojazdu, należy systematycznie ozonować jego wnętrze. Dezynfekcja uwolnionymi cząsteczkami tlenu, nie maskuje brzydkich zapachów w aucie, ale zabija wszystkie drobnoustroje i bakterie, które nagromadziły się przez ten czas, czyszcząc dokładnie wszystkie zakamarki pojazdu. 

Warto więc przed sezonem wakacyjnym i urlopowym, gdzie prawdopodobnie ilość spędzonych godzin w aucie będzie kilkakrotnie większa, wykonać ozonowanie wnętrza w profesjonalnej firmie. Pozwoli to również na oczyszczenie klimatyzacji i trwałe pozbycie się grzybów oraz pleśni, wpływając pozytywnie na zdrowie użytkowników pojazdu. 

Wyjeżdżając na urlop z dziećmi i planując kilkugodzinną podróż, ozonowanie powinno być koniecznością, gdyż najmłodsze organizmy są najbardziej podatne na obecność alergenów i szkodliwych drobnoustrojów. Po zabiegu należy przez kilkanaście minut wywietrzyć samochód i można cieszyć się prawie sterylnym wnętrzem auta. Zapach, który pozostaje po ozonowaniu, nie jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu, więc nie należy obawiać się o swoje zdrowie – wszystko jest w najlepszym porządku i już bardziej brak jego obecności, może być powodem do niepokoju.


AM
Strefa Kulturalnej Jazdy

10 komentarzy:

 1. A ja myślałem, że wystarczy Wunderbauma powiesić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I to się nazywa porządny wpis o porządku w aucie! O samochód trzeba dbać tak samo, jak o mieszkanie, więc warto od czasu do czasu go posprzątać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz przynajmniej widzę sens w takim działaniu. Zawsze się zastanawiałem co daje to całe ozonowanie. Od kilku osób słyszałem że nic to nie dało, w necie każdy chwalił. A że aż takie tanie to nie jest , nie zdecydowałem się nigdy na wykonanie tego. Twój wpis mnie trochę naprostował pod tym kątem. W wolnej chwili muszę poszukać warsztat w swojej okolicy, czasami palę w aucie więc zobaczymy czy i z tym sobie poradzi :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny temat poruszyłeś, sam po sobie widzę jak ciężko jest utrzymać porządek w aucie jeśli dużo podróżujemy. Fajnie byłoby zobaczyć też inne wpisy o podobnej tematyce. ;) Wiecie może ile mniej więcej może kosztować taka usługa ? Nie chciałbym się naciąć na jedną z tych słynnych "okazji", widać że jestem laikiem w takich kwestiach co tylko potęguje możliwości przysłowiowego mirka. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też muszę sobie zrobić takie ozonowanie przed sezonem letnim i do tego odgrzybić sobie klimatyzacje bo zawsze odgrzybiałem. Ale z tym oznowaniem to mnie zaskoczyłeś zrobiłem sobie research na rynku i mam pare firm co sie tym zajmują i myśle że podjadę zrobie takie ozonowanie zobaczymy co z tego wyjdzie i czy lepsze powietrze będzie od razu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Anonimowy12/6/18 10:30

  No i jasne, że trzeba o czystość dbać. Ja w swoim aucie co jakiś czas robię ozonowanie, korzystam z usług Airozone i to fajnie działa, powietze rzeczywiście jest czystsze, także warto. Niestety moi pasażerowie lubią palić i mimo otwieranych okien i tak dym pozostawia smrodek... Na szczęście są sposoby, żeby sobie z nimi radzić ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno warto dbać o czystość w aucie ponieważ co raz to więcej czasu w nim spędzamy, a na zdrowiu nie ma co oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z racji tego, że za tydzień wybieramy się z rodziną na urlop, to też powinienem pomyśleć o ozonowaniu samochodu... Właśnie udało się skończyć przyciemnianie tylnych szyb, czas na porządek wewnątrz pojazdu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo przydatne informacje po zakupie nowego auta :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kupiliśmy nową służbówkę i dojeżdżamy do Klinetów. Teraz trzeba dbać o porządek zawsze i wszędzie, bo nawet w naszej branży taki detal może zdecydować o pozyskaniu lub niepozyskaniu nowych Kontrahentów.

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Wpis szukaną frazę, następnie kliknij lupkę lub wciśnij enter