2 października 2019

Nabici w butelkę przy wynajmie auta- jak ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami?

Wydawać by się mogło, że wynajęcie samochodu to prosta i przyjemna czynność. Idziesz, wybierasz, płacisz i odjeżdżasz. Jednak nasze doświadczenie i kierowców, którzy nas odwiedzają, pokazuje, że na zainteresowanych wynajmem czyhają liczne pułapki. Nieprzyjemne sytuacje wynikają między innymi z niekorzystnych zapisów zawartych w umowach, niepotrzebnych ubezpieczeń czy braku wiedzy. Jako profesjonalna wypożyczalnia samochodów autohasan.pl z długoletnim doświadczeniem przestrzegamy przed nieuczciwymi praktykami i zachęcamy do czytania umów. Poniżej najczęstsze haczyki spotykane przy wynajmie samochodu.

Ubezpieczenie przydatne ale niekonieczne
Wynajęcie auta wiąże się nie tylko z OC i AC, bo firmy wynajmujące samochody oferują również inne dodatkowe rodzaje ubezpieczeń, jak np. ubezpieczenie turystyczne. Jeśli faktycznie zamierzasz przemierzyć autem setki kilometrów, chcesz jechać za granicę, a ubezpieczenie obejmuje również taki wyjazd, opłaca się o nim pomyśleć. Ale jeśli auto jest Ci potrzebne, żeby rozwieźć gości do domu po imprezie urodzinowej bądź na kilka dni, żeby dojeżdżać do pracy, bo Twoje stoi w warsztacie, to czy ubezpieczenie turystyczne ma sens?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie, zawsze sprawdź jego zakres! Dowiedz się, kto zapłaci za uszkodzenie samochodu, kradzież, kto poniesie koszty w razie kolizji. Jeśli obciążony jest również klient, to do jakiej wysokości poniesie koszty. Niestety polisę należy przeczytać od A do Z. Choć nie jest to najprzyjemniejsza forma spędzania czasu, to w razie wypadku czy kradzieży, będziesz wiedzieć na czym stoisz!

Auto z rysą, której nie zauważyłeś
Przed podpisaniem umowy musisz dokładnie sprawdzić auto. Przy zwrocie pracownik będzie w stanie wmówić Ci nawet najmniejsze uszkodzenie czy rysę na samochodzie. A z kaucji zostanie potrącona odpowiednia kwota. Wszystkie uszkodzenia samochodu należy wpisać do umowy, aby przy oddawaniu pojazdu nie było żadnych wątpliwości. Zanim więc wyjedziesz autem, sprawdź je dokładnie, zarówno w środku jak i na zewnątrz. Pośpiech nie jest najlepszym doradcą w tej sytuacji! Ekspert z wypożyczalni samochodów w Słupsk radzi, aby w momencie odbioru pojazdu wykonać jego zdjęcia dookoła, jak i również w środku  za pomocą telefonu komórkowego – co pozwoli uwiecznić stan samochodu w momencie wynajmu.

Kilometry ponad limit srogo kosztują
To jeden z zapisów w umowie, który może być bardzo niekorzystny dla klientów firm wynajmujących samochody. Problemem jest również fakt, że nie wszystkie umowy zawierają taki zapis, a firma stosuje dzienny limit kilometrów. I każdy kilometr powyżej to dodatkowa opłata. To, co należy sprawdzić, to przede wszystkim cennik, czy za kilometry powyżej limitu nie płacisz jak za zboże. O tę kwestię najlepiej pytać na samym początku rozmowy z pracownikiem wypożyczalni.

Auto na oparach w dniu zwrotu
Kolejna istotna kwestia przy wynajmie auta, to stan baku w dniu zwrotu, czyli zatankować czy dojechać na oparach, a może wystarczy oddać w połowie pełny? Wszystko zależy od polityki wypożyczalni, ale zasada jest taka, że najlepiej oddać auto z takim bakiem jaki się dostało. Informacja o tym, z jakim bakiem oddać auto, powinna znajdować się w umowie. Jeśli nie zatankujesz, a bak miał być pełny, wówczas wypożyczalnia naliczy dodatkowe koszty i zwróci niższą kaucję.

Kto może siedzieć za kierownicą wypożyczonego auta?
Każdy, kto ma prawo jazdy, 21 lat i przynajmniej dwa lata doświadczenia za kółkiem. W taki sposób wypożyczalnie minimalizują ryzyko. Jeśli wypożyczonym autem będzie jeździć więcej niż jeden kierowca, powinien również zostać uwzględniony w umowie. Warto o tym pamiętać, bo jeśli dojdzie do kolizji, a za kierownicą będzie siedział ktoś inny niż wynajmujący auto, a firma to udowodni, klient zostanie obciążony dodatkowymi opłatami.

Na koniec radzimy nie kierować się tylko ceną wynajmu, bo im tańsze auto, tym uboższa wersja, brak fotelika dla dziecka, klimatyzacji i innych udogodnień. Przy długich trasach na wynajmie auta po prostu nie opłaca się oszczędzać.

1 komentarz: