Pakiet mobilności wprowadził prawdziwą rewolucję w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw transportowych w Unii Europejskiej. Wielu właścicieli firm zastanawia się, w jaki sposób należy obecnie prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców, aby było to w pełni zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Z myślą o nich przygotowaliśmy poniższy artykuł.
Ewidencja czasu pracy kierowców - co to takiego?
Definicja ewidencji czasu pracy kierowców znajduje się w ustawie o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Czytamy w niej, że obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy dla każdego kierowcy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz pozostałych świadczeń wynikających z wykonywaniem przez niego pracy.
Na ewidencję czasu pracy składa się m.in. liczba przepracowanych godzin z wyszczególnieniem godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, liczba godzin przepracowanych w godzinach nocnych, liczba godzin nadliczbowych, liczba godzin dyżurów wraz z terminami ich rozpoczęcia i zakończenia ze wskazaniem, czy jest to dyżur pełniony w domu, dni wolne od pracy wraz ze stosownym tytułem ich udzielenia a także inne usprawiedliwione nieobecności w pracy.
Samodzielne poznanie wszystkich przepisów może być niezwykle trudne, ale na szczęście działają na rynku wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które oferują usługi w zakresie ewidencji czasu pracy kierowców. Rozliczenie czasu kierowców z OCRK to jedna z opcji. Współpracując z OCRK zyskamy pewność, że praca kierowców zostanie rozliczona we właściwy sposób.
Zmiany w pakiecie mobilności od lutego 2022
26 stycznia 2022 roku zakończono prace nad ustawą o zmianie ustawy o transporcie drogowym, ustawy o czasie pracy kierowców i niektórych innych ustaw. Następnie kolejnego dnia ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw 28 stycznia 2022 roku.
Publikacja nowelizacji przepisów odbyła się tak szybko, ponieważ było to związane z koniecznością dostosowania polskiego prawa do europejskich zapisów dotyczących pakietu mobilności, które miały wejść w życie od 2 lutego 2022 roku. Zgodnie z zapisami pakietu mobilności obowiązującymi od lutego 2022, znaczącej zmianie ulegający wytyczne w zakresie wypłacania wynagrodzeń kierowcom realizującym przewozy na terenie innych państw UE.
Ewidencja czasu pracy kierowców po nowemu - jakie obowiązki nałożono na pracodawców?
Od lutego 2022 roku pojawił się obowiązek sporządzania szczegółowej ewidencji czasu pracy dla kierowców. Obecnie pracodawcy z branży transportowej są zobowiązani, by uwzględniać w niej składniki na podstawie danych zaczerpniętych z tachografów i karty kierowców.
Zmianie uległy także zasady liczenia limitu czasu pracy w godzinach nocnych. Zgodnie z nowelizacją, czas pracy liczony nie w ramach doby 24-godzinnej, tylko pomiędzy odpoczynkami (tygodniowymi i dziennymi). Dzięki tej zasadzie przestrzeganie limitów będzie prostsze, co powinno także pozytywnie odbić się na samopoczuciu kierowców.
Jak długo firma musi przechowywać ewidencję czasu pracy kierowców?
Artykuł 25 ustawy o czasie pracy kierowców wskazuje, że pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców w formie zapisów na wykresówkach, wydrukach danych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego bądź plików pobranych z karty kierowcy i tachografu cyfrowego.
Ma również obowiązek przechowywania ewidencji przez 3 lata dla pracowników zatrudnionych na umowie o pracę bądź 2 lata w przypadku pracowników zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej bądź samozatrudnionych.
Więcej informacji na temat ewidencji czasu pracy kierowców można znaleźć na portalu ocrk.pl.
Prześlij komentarz