fot. Policja
Do tego wypadek, uszkodzone auto, ogrodzenie i wiele innych rzeczy, których można było uniknąć. Niestety dzisiejsza historia nie jest jakaś szczególna. Bardziej można stwierdzić, jeden z wielu złapanych w tym roku.
- Do zdarzenia doszło 02-04-2020 w samo południe w miejscowości Hanusek
- W ogrodzenie przydrożnego parkingu wbił się wręcz VW Transporter
- Świadek zdarzenia myślał, że kierowca nie żyje, chciał mu pomóc, a ten po prostu spał
- Kierowca VW to 45-latek - jak się domyślacie był... wręcz nawalony - 3 promile alkoholu w organizmie
- Kierowca z obrażeniami trafił do szpitala
- 45-latek z Bytomia posiada wydane przez sąd w Tarnowskich Górach 2 czyt. dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych
- Na koniec sprawdzono jeszcze stan licznika - ten był również zakręcony jak kierowca
Policja przypomina,że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Wartościowy materiał
OdpowiedzUsuń